Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ерата, която последва Студената война, приключи"

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Турция недвусмислено подкрепя Украйна и се отвръща от Русия

"Турция е алергична към санкции, не ги възприема като ефективен инструмент"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Войната в Украйна поставя в много деликатно положение президента на Турция Реджеп Ердоган - заради специалните му отношения с руския президент Владимир Путин. Войната оттатък Черно море променя сериозно баланса на силите в региона. Турция е изключително зависима от Русия в областта на енергетиката, търговията, туризма. Уязвима е от юг - Москва практически притежава Сирия. Ердоган продължава да е в обтегнати отношения със Съединените щати, хлад не спира да лъха и от Европа.

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ, директор на подразделението на трансатлантическия мозъчен тръст Германски фонд "Маршал" в Анкара, е събеседник в предаването "Събота 150".

Какво означава за Турция руското военно нахлуване в Украйна?

Руското нахлуване в Украйна очевидно не е добре дошло за Турция. Защото какъвто и да е изходът от тази война, турските интереси ще бъдат накърнени. Турция е енергийно зависима от Русия. Русия, а и Украйна, са страни с огромен дял в туристическия поток към Турция. От тях е и огромна част от житото, което внасяме - 70 процента. Турция също така е и голям износител на селскостопанска продукция към Русия. Сътрудничим си и в отбранителния сектор. Въпреки всичко това и въпреки сложната ситуация, в която се оказа, Турция излезе с много ясна, според мен, позиция по отношение на тази криза. Например с гласуването "за" резолюцията на Общото събрание на ООН, която осъди руското нахлуване в Украйна. Както е известно, Турция ѝ продаде бойни дронове, които сега вършат много добра работа на украинците. Тази седмица бяха доставени още два "Байрактар"-а по поръчка отпреди конфликта. Трябва да се отбележи, че Турция можеше, но не отложи тази доставка с обяснението, че не иска войната да ескалира още повече. Освен това, по молба на украинските власти, бяха затворени Дарданелите и Босфора за каквито и да било бойни кораби. Затова бих казал, че Турция недвусмислено подкрепя Украйна. В международен план се коментира, че Анкара се опитва да балансира между Киев и Москва, но според мен това не е така. Турция се отвръща от Русия.

Факт е обаче, че Анкара не се присъединява към санкциите. Ясно е, че важен мотив са енергийната и търговската обвързаност с Русия. Но може би това е сред причините да се смята, че президентът Ердоган лавира между съюзниците си на запад и Москва.

Турция по принцип е алергична към санкции. Не ги възприема като ефективен и полезен инструмент. Когато бяха наложени санкции срещу Ирак на Саддам Хюсеин, Турция пострада сериозно, защото имаше добре развити търговски отношения с него. По същия начин турската икономика понесе щети от санкциите срещу Иран. Това е неизбежно, когато която и да било от околните на Турция страни бъде наказана по този начин. Друг фактор за това решение е, че и самата Турция е подложена на американски санкции във връзка с купуването на С-400. За някои членки на Евросъюза пък може да се каже, че подлагат Анкара на негласни санкции. Странно е при това положение да се очаква от Турция да се присъедини към икономическите мерки срещу Русия. 

Друг аргумент е, че тъй като Турция не е членка на Европейския съюз, няма думата при определянето на санкциите, които той налага на Москва. Няма никаква платформа в момента, където Анкара да изложи своите съображения. Но и без това - предвид състоянието на турската икономика и очакваните допълнителни щети, които ще понесе тя от войната в Украйна, а също и предвид това, че остава по-малко от година и половина до президентските и парламентарните избори - Турция пак нямаше да се присъедини към санкциите срещу Русия. 

Ако Русия победи в тази война, дали Турция би затоплила отношенията със западните си съюзници или ще стане обратното?

Нека да дефинираме преди всичко какво би било победа на Русия в Украйна. Защото Русия, разбира се, има превъзходство във военно отношение и ако е готова да плати цената за това, може да завладее цяла Украйна. Но дори при такъв сценарий войната няма да свърши. Ще е вече война на изтощение, която Русия няма да има шанс да спечели. А Турция? Тя ще бъде под още по-голяма заплаха от Русия. И ще трябва да положи още по-големи усилия да компенсира тази заплаха. Важно е това да е ясно - Турция няма да капитулира пред Русия. Причината да влезем в НАТО беше заплахата от Съветския съюз и ако тази заплаха се материализира отново, би било естествено Турция да се придържа към съюзниците си. 

Какво би трябвало да предприемат те от своя страна, за да стане така? Очаквате ли президентът Ердоган да се опита да получи някои отстъпки за Източното Средиземноморие например или за Сирия?

Бих казал, че Турция има някои основателни причини за притеснение, включително по отношение на сигурността си, които съюзниците пренебрегват - като например в Северна Сирия. Това трябва да се промени. Турция, разбира се, също трябва да се потруди - на първо място да си сътрудничи със Съединените щати по въпросите, по които имаме съгласие, но и да допринесе да се решат проблеми като кризата с ракетите С-400. В дългосрочен план мисля, че кризата с Русия всъщност създава възможност за по-близко сътрудничество между Турция, Съединените щати и Европа. Вижте в Европа - кой би допуснал преди, че Германия ще увеличи разходите си за отбрана до над 2 процента от брутния си вътрешен продукт! Кой би повярвал, че Швейцария ще изостави неутралитета си и ще се присъедини към санкциите срещу Русия! Ерата, която последва Студената война, приключи. Всички държави преосмислят външната си политика и Турция няма да бъде изключение.

Какви са обществените нагласи в Турция към западните ѝ съюзници? Имат ли им турците доверие?

Турция не е много доверчива по принцип. Не че се гордея с това, но то е резултат от някои исторически процеси, заради които Турция се стреми към стратегическа автономия - да не бъде монополизирана от която и да било държава или група от държави. Ситуацията сега не е от полза за голямата турска държавна доктрина. Но в същото време регионалната стабилност за Турция е много важна и обществото тук не приема добре онези, които я застрашават. 

снимка: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Митов

Митов: Агресията срещу полицаи няма да бъде оставена без последици

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов заяви, че агресията срещу полицаи, проявена по време на организраната днес от партия "Възраждане" протестна демонстрация среущу въвеждане на еврото, няма да бъде оставена без последици.  Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали "Грозните прояви са документирани от служителите на СДВР..

публикувано на 22.02.25 в 17:22

И Община Дупница приема плащането на данъците в евро

Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за определянето на местните такси и цени на услуги и администрирането им и в евро на територията на община Дупница, ще гласуват съветниците.  В докладната, внесена от кмета Първан Дангов е посочено, че с влизане в сила на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ),..

публикувано на 22.02.25 в 17:05
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Нова протестна акция на гръцките студенти заради ЖП катастрофа

Гръцките студенти провеждат нова протестна акция с искане на наказване на виновните за железопътната катастрофа преди две години, отнела живота на 57 души. По същия повод се подготвя и обща стачка следващия петък. С плакати "Няма да забравим и няма да простим" студентите провеждат днес и утре протестни демонстрации в памет на 57 жертви..

публикувано на 22.02.25 в 16:53
Боен самолет Tornado на британските кралски ВВС (RAF), въоръжен с две Storm Shadows (крилати ракети с въздушно изстрелване), архив, военна база Akrotiri, Кипър.

НАТО гради тръбопровод за керосин за бойни самолети през Германия към Полша и Чехия

НАТО планира изграждането на тръбопровод през Германия към Полша и Чехия, за да осигури доставки на керосин за бойни самолети. Той трябва да бъде готов в голямата си част до 2035 година. Германия ще участва в проекта със сума от над 3,5 милиарда евро, съобщи министърът на отбраната, Борис Писториус, пред списание "Шпигел"...

публикувано на 22.02.25 в 16:28

Катастрофирал автобус затруднява движението между Велико Търново и Килифарево

Катастрофирал пътнически автобус с турска регистрация затруднява движението между Велико Търново и Килифарево към Прохода на Републиката. Няма пострадали при инцидента. Автобусът се е ударил в мантинелата, чака се репатрираща техника, съобщиха за БНР от полицията във Велико Търново. Движението се регулира и се извършва двупосочно в..

публикувано на 22.02.25 в 16:14

МС, ЕК и политически сили осъдиха поругаването на представителството на евроинституциите у нас

От правителството осъдиха поругаването на сградата на европейските институции . Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали 10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане" В позиция, публикувана във Фейсбук се посочва, че: "Нападенията срещу институции, независимо дали национални или европейски, са..

публикувано на 22.02.25 в 16:04

Хиляди румънци подкрепиха в Букурещ кандидатурата за президент на Калин Джорджеску

Хиляди хора се събраха в румънската столица Букурещ в рамките на кампанията за събиране на подписи в подкрепа на кандидатурата на крайнодесния Калин Джорджеску за президент на страната, съобщи Аджерпрес. Джорджеску, който е определян като проруски настроен популист, получи най-много гласове на изборите през декември, но вота беше отменен от..

публикувано на 22.02.25 в 16:02