"Първо трябва да се постигнат условията за примирие в Украйна, а след това да се мисли за последващите стъпки. Да не се поставят предварително условия при преговорите между Москва и Киев. Едва ли можем да очакваме някакъв драматичен напредък и при третия кръг от преговори".
Тази прогноза направи пред БНР заместник-председателят на парламента и депутат от "БСП за България" Кристиан Вигенин.
"Русия не успя с мълниеносната атака, както очакваше, и сега не е в чак толкова силна позиция. Тя не успя да убеди и собственото си население защо тази война е справедлива. ... Обяснението кой е прав в една война е много важно нещо, а струва ми се, че Путин не можа да го обясни и му става все по трудно, тъй като нещата се затягат", коментира той.
По думите на Вигенин не може някой друг да избира посоката на развитие на една държава, освен нейните граждани:
"Това, което се случи през 2014 година в Украйна, започна от едно дребно събитие. Нека припомним как тръгна всичко. Започна от това, че едно договорено и предстоящо да бъде подписано споразумение за асоцииране на Украйна с ЕС беше спряно от Янукович под натиска на Русия. Започнаха протести и стъпка по стъпка се получи онази ескалация. След събитията от 2014-а Крим премина под руски контрол, а Донбас - регионите на Донецк и Луганск - бяха извадени от политическия процес в Украйна и една голяма част от населението, което е с проруски симпатии, спря да участва в изборите в Украйна. Така се получи съществен превес на силите, които искат проевропейско развитие на страната. ... Изборите там преминаваха по всички правила. От гледна точка на ОССЕ изборите в Украйна са минавали по високи стандарти".
Той коментира, че в Украйна има крайнодесни групировки, за съществуването на които има историческа обусловеност:
"Те се асоциират с борбата за независимост на Украйна от СССР. Колкото по-агресивно е отношението на Русия към Украйна, толкова по-голяма сила придобиват тези групировки".
В предаването "Неделя 150" заместник-председателят на парламента и депутат от "БСП за България" заяви категорично, че управляващата коалиция е стабилна:
"За БСП се налага да взема трудни решения, но да оставим България без правителство и парламент в тази ситуация е изключително безотговорно и ние сме готови да платим политическа цена, но страната да стои стабилно".
Той изрази притеснение разделението в българското общество:
"Да се търсят политически дивидент в тази ситуация е политическо мародерство във време на война. ... Трябва да дефинираме по-ясно кое е доброто за България в тази ситуация, да се опитаме да преведем заедно България през тази криза. ... Сега всичко е непредвидимо".
Интервюто на Диана Янкулова с Кристиан Вигенин в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Kметът на Варшава, центристът Рафал Тшасковски, води на първия тур на президентските избори в Полша, показва екзитпол - резултат, който, ако се потвърди, би могъл да затвърди проевропейския курс, начертан от правителството, предаде "Ройтерс" Според екзитпола Тшасковски от управляващата "Гражданска коалиция" е получил 30,8% от гласовете...
Независимият кандидат на президентския балотаж в Румъния Никушор Дан, който е кмет на Букурещ, получава 54,9% от гласовете, а кандидатът на "Алианс за обединение на румънците" (АОР) Джордже Симион печели доверието на 45,1% от гласоподавателите. Румъния гласува на балотаж за президент Това се твърди в екзитпол на агенция AVANGARDE...
Румънските власти видяха руска намеса в днешните президентски избори в Румъния. Налице е наплив от "фалшиви новини в "Телеграм" и други социални платформи", създадени, за "да повлияят на избирателния процес". Отново виждаме "белезите на руската намеса", констатира в Х говорител на румънското външно министерство. Публикацията дойде след като основателят..
Френско градче влезе в книгата на рекордите Гинес, като успя да събере по улиците си над 3000 ентусиасти, дегизирани като смърфове. Предишният рекорд на героите от легендарното анимационно филмче е отбелязан през 2019 г. в Германия. Във Франция уличните демонстрации са ежедневие, но винаги има с какво да изненадат. Този уикенд френското градче..
Съединените щати искат да решат спора за ядрената програма на Иран по дипломатически път, заяви Стив Уиткоф - специален пратеник на президента Доналд Тръмп за Близкия изток. "Имаме една много ясна червена линия и тя е обогатяването. Не можем да допуснем способност на иранците да обогатяват уран дори само на 1 процент. Отправихме предложение на иранците..
Около 5 сантимeтра нов сняг е навалял над Седемте езера в Рила миналата нощ - прогнозите се тази новообразувала се снежна покривка да се задържа няколко дни. Само две от седемте езера са започнали да се размръзват, а най-горните са още в лед и покрити със сняг. Сезонът през май за Седемте езера е наричан от планинарите "мъртъв", не работи и..
Малко след 19 часа блокадата на Прохода на републиката при село Вонеща вода беше вдигната. Около 50 човека, водени от "Обединение 29“, 3 часа незаконно блокираха прохода. Те се обявиха за запазване на българския лев и поискаха оставка на правителството. Тричасовата блокада е незаконна, защото, за да бъде затворен републикански път, е..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..