Областният управител на Плевен Иван Янчев организира работна среща за координация на действията на институциите и готовността за приемане на хора, бягащи от войната в Украйна.
В плевенския офис на БЧК се събират помощи.
Областна администрация е координационният център, в който се събират всички данни, разработва се и регистър на лицата, имащи възможност за предоставяне на подслон, финансова и/или материална подкрепа на хора, напуснали Украйна в резултат на военните действия там, каза Иван Янчев:
"Бежанците, които са дошли до момента на територията на областта, са на собствените си възможности. Няма масово извозване на бежанци от Украйна към наша област. Засега ситуацията е спокойна".
Габриела Хитова, директор на БЧК в града, казва пред кореспондента на БНР, че всеки ден при тях идват хора, носещи помощи за нуждаещите се.
От Дирекция „Миграция” към МВР разясниха, че имат готовност да приемат заявления от хора, потърсили закрила, както и че съществуват разработени съвместни механизми за регистрация, проследяване и беседване с тези хора, а областният управител Иван Янчев се обърна към плевенчани:
"Бъдете спокойни. Работи се активно по справяне с евентуална бежанска вълна, но към момента такава няма. Не бих посъветвал хората да тълкуват евентуален поток, като огромна криза. Вярвам, че ще се справим".
Репортажа в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Латинка Светозарова
Над 40 души, а 27 се водят за изчезнали след проливните дъждове в Мексико, съобщиха от правителството на страната.. Стихиите са предизвикали сериозни щети в 117 общини в страната, предаде ЕФЕ. Президентэт Клаудия Шайнбаум проведе виртуална среща с губернаторите на петте най-засегнати щата – Веракрус (на изток), Идалго, Пуебла, Керетаро и Сан Луис..
От днес започва поетапното въвеждане на новата Системата за влизане/излизане (СВИ) на Европейския съюз, предназначена за граждани на трети страни, влизащи в Шенгенското пространство за краткосрочен престой - 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период. В рамките на шестмесечен преходен период, т.е. до 9 април 2026 година, всички външни граници на..
Жителите на 6 села от Пловдивска област излизат на протест заради състоянието на междуселищния транспорт до Пловдив. Организаторите настояват за промяна и подобряване на транспортната услуга, тъй като в момента стотици хора пътуват всеки ден в стари, неудобни и нередовни маршрутки. Пред читалището в Рогош ще се съберат жители на селото, както и..
В Пазарджик днес се провеждат извънредни изори за нов общински съвет с рекорден брой кандидати. Общо 29 партии и коалиции ще се борят за място в местния парламент, като се очаква и силен преференциален вот. Предизборната нощ премина спокойно, но общината остава със засилено полицейско присъствие. В днешния изборен ден ще има и рекорден брой..
Таксиметровите шофьори искат увеличение на тарифите за превоз. Аргументът им е, ча са вложили 1000 лева, за да изпълнят изискванията за въвеждане на еврото. До 31 октомври всички касови апарати в таксиметровите автомобили трябва да могат да издават касов бон с цената на превоза в лева и в евро. Около половината таксиметрови автомобили вече са със..
Британските потребители са ограничили разходите си повече от жителите на която и да е друга страна от Г-7 след пандемията, тъй като високите лихвени проценти и страхът от икономически сътресения подтикват домакинствата да трупат спестявания, вместо да харчат напразно, показва проучване, публикувано в уводна статия на „Файненшъл таймс“. От началото..
Прилагането на новия Кодекс за движението по пътищата в Гърция налага глоби за някои дори странни навици на шофьорите, които се считат за нарушения. Забранено е шофьорът да носи дебело яке, защото се предполага, че се ограничава бързата реакция. Всички пакети и чанти трябва да бъдат поставени в багажника.Пазарска чанта на задната седалка, ако не..
"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо...
Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..