Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катя Зографова написа книга с истории за знаменити жени

Тя събра факти за Емили Странгфорд, Юлия Вревска, Олга Скобелева, царица Елеонора, Анна дьо Грено

Катя Зографова
Снимка: Божидар Любенов

Столичната библиотека и Националният литературен музей организират представяне на новата книга на Катя Зографова „Бележити жени на/за България (от Кера Тамара до Петя Дубарова)“ на 8 март 2022 година от 18:00 часа в Американския център на Столичната библиотека. Авторката работи повече от 30 години в Националния литературен музей и за този дълъг период се е превърнала в истински „колекционер“ на биографиите на забележителните жени в историята и културата ни.

Книгата е своеобразна енциклопедия на женските присъствия във всички сфери на националния ни живот, при това разгърната в широк времеви пояс на седем столетия – от времето на падането на българското царство под османско владичество и светлата саможертва на цар Шишмановата сестра Кера Тамара до наши съвременнички от ХХ век.

Аз като амбициозен литературен историк се постарах моята книга да бъде по-различна от няколкото новоизлезли заглавия, посветени на българките. Има „Аз съм българка“,  „Българките“ и това ме накара да променя своята концепция и да включа чужденки, но това са българолюбиви, благородни чужденки, които са по-българки от българките и които са били посветени на България, някои от които са оставили костите си тук“,  каза за БНР Катя Зографова.

Катя Зографова        Снимка: личен архив

В книгата са разказани истории за Емили Странгфорд, Юлия Вревска, Олга Скобелева, царица Елеонора, Анна дьо Грено, мис Стоун, мис Кларк, д-р Елиза Пастернак, Людмила Прокопова. За пръв път се включват жените в Априлското въстание:

„Знаем, че Юлия Вревска е руска благородница. Била е приближена на императрицата, нейна придворна дама, но избира да дойде в България и умира от коремен тиф, ден преди да навърши 40 години. Тя е била приятелка на Тургенев, Виктор Юго. Всички те са били удивени от този трагичен ангел на милосърдието“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Катя Зографова.

По думите ѝ в книгата има патриотични, патетични очерци.

„Има и нов поглед към тези отречени или пренебрегнати от историята проблематични фигури. Освен това има търсене на нова гледна точка към женските генеалогии каквито са изключителните жени от рода Станчови – от Поликсения Стамболова до последната Надежда Станчова, която е биографка на Мария Калас“, заяви за „Хоризонт“ Зографова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40

Започва Седмицата на камерната музика в Добрич

Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич.  Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез  различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..

публикувано на 22.04.25 в 10:20
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00