Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическите страсти на Георги Ганецовски са свързани с праисторията

Още от малък има интерес към колекционерството и към грижата за предметите

Георги Ганецовски
Снимка: Ива Антонова

"В годината на кандидат-студентстките изпити аз бях напълно наясно със себе си и с какво искам да се занимавам", каза за БНР археологът Георги Ганецовски, директор на Регионалния исторически музей във Враца.

За интересът към археологията той заяви:

"Желанието за търсене, за използване на усета, откривателската страст, желанието за опазване на старини  - нещо, което съм практикувал от малък, страст към колекционерството и към грижата за предметите и то още от малък", допълни в рубриката "Горещи сърца" в предаването "Рано в неделя" Георги Ганецовски.
Той е син на известния врачански художник Владимир Ганецовски.
"Като малък много обичах да рисувам и като първороден син явно бях надеждата в семейството. Но в един момент нещо се пресече, започна да не се получава и тогава художникът - моя баща много бързо осъзна това нещо и той не ми създаде пречка да търся призвание в друго поприще, но бях голямото разочарование, че не записах право".

Ганецовски заяви, че иска да бъде запомнен с това, че подхожда коректно, правилно и честно:

"Тъй като моите конкретни археологически страсти са праисторията, най-дълбоката човешка древност, това засилва още повече този мостови момент. Знаем, че този, който не познава историята си той е като дърво без корен и е обречен на гибел. Идеалната концепция и идея в археологията е, че ние сме като банка за акумулиране на информацията и ние това правим - ние извличаме информацията - тази, която по един или друг начин в миналото е останала в земните недра като следи от човешко присъствие. Извличаме я по методически правилен начин, акумулираме я, публикуваме я, социализираме я, ако може и я подготвяме, така че в бъдеще тя да бъде на разположение", каза археологът.   

Георги Ганецовски има брат, който е по-млад от него и е художник.
Георги Ганецовски        Снимка: Ива Антонова

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55