Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Василев: Космосът е сфера, където се преплитат различни интереси

Никоя държава няма специфични способности или желание да използва нападателни оръжия в Космоса

Веселин Василев
Снимка: личен архив

Много статистика се натрупа в седмицата след началото на войната в Украйна, че и Космосът може да стане нейна жертва. Европейската космическа агенция продължава да подкрепя съвместните мисии с Русия. Но с условие за преосмисляне. НАСА също увери, че ще продължи сътрудничеството с Русия. Особено след въведените американски санкции, за които НАСА смята, че няма да пречат на сътрудничеството в „гражданското пространство“. Само преди дни директорът на Роскосмос Дмитрий Рогозин предположи с публикация в Twitter, че „Международната космическа станция може да изпадне от орбита без руска помощ“. Но руският космически кораб "Союз" пък трябва да върне астронавта на НАСА Марк Ванде Хай у дома от станцията в края на март. Конфликтът може би катализира желанието на държавите да развиват собствени независими проекти. Но към момента сътрудничеството е затруднено между научната общност.

„Трябва да имаме предвид, че дейностите в Космоса са както всички други дейности, които човечеството и държавите правят на Земята. Така че във връзка с отбраната  и сигурността това, което се случва на Земята рано или късно се случва на космоса“, каза за БНР Веселин Василев от Аерокосмическия клъстер. Клъстерът обединява бизнеса, академични институции и неправителствени организации в областта на разработката на аеро-космически технологии и тяхното приложение.

По думите му в момента никоя държава няма специфични способности или желание да използва нападателни оръжия в Космоса:

„Не бива да ни притеснява Космоса като среда за водене на бойни действия. Космосът е комплексна сфера, където се преплитат различни интереси - икономически, политически. Всички анализи говорят, че от 2014 година при анексирането на Крим започнаха да се разделечават дейностите и сътрудничеството в Космоса между Русия от една страна и САЩ и Европа от друга поради политически причини. Тогава се взе курс стратегически за по-голяма независимост както от страна на Русия, така и от страна на САЩ“, допълни в предаването „Закуска на тревата“ Веселин Василев.

Според него интересът за поддържане на присъствието на човека в Космоса застава над политическите интереси на случващото се на Земята:

В дългосрочен план пановете са, че всички тези сили ще вървят по техен независим проект спрямо политическите коалиции на Земята. От една страна Европа, САЩ и Япония ще работят заедно по лунна станция. Русия и Китай ще работя по друг техен проект“.

Той заяви, че космосът е сфера на технологично и икономическо развитие, където ще преобладават икономическите интереси и способности:

„С напредването на технологиите все повече страни ще имат достъп за независимо, самостоятелно присъствие в Космоса, по един или друг начин, капацитет“.

Василев коментира, че в момента държавите, които имат възможност, обмислят мерки, които да предотвратят рисковете за тяхна космическа инфраструктура:

Междузвездни войни, които виждаме във филмите едва ли ще се случат скоро, защото те ще доведат и до ескалация на  една наземна война, която никой не иска. Разрушаването на спътник на една държава - това е акт на агресия“. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44