Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Бъдещата енергетика е децентрализирана“

Атанас Георгиев: Ядрената енергия е възможен източник, ако зелените не са достатъчни

Европейската икономика губи конкурентоспособност, смята деканът на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“

Доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски"
Снимка: www.uni-sofia.bg

„Има промяна в настроенията по отношение на зависимостта от Русия като основен енергиен доставчик – не само за газ, но и петрол и въглища. Една осъзнатост, по-висока от досега, може би и лек страх. Това е напредък.“ Това каза за БНР доц. Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

Според Георгиев досега европейската стратегия е била за диверсификация на източници, трасета и доставчици, но без изрично изключване на нито един от тях.

„Сега на първо място виждаме желанието да се ограничи ролята на Русия като доставчик за ЕС, на второ място се говори вече за енергийна сигурност повече като енергийна независимост, или ускоряваме алтернативните източници на енергия в преходния период.“

Според Георгиев предстоят следващи степени на новата реална енергийна политика.

„Ядрената енергетика все още е тема табу. Ядрената енергетика може да бъде първо местен ресурс, второ е ниско въглеродна. Ядрената енергетика е възможен допълнителен източник, ако се окаже, че зелените енергийни източници не са достатъчни.“

Все по-ясно се чува вече дори в България, че трябва да се овластят крайните потребители без административни пречки да инвестират в свои собствени източници, коментира Атанас Георгиев. По думите му това е „бъдещата енергетика, тя е децентрализирана“.

„Говори се за местен добив и намиране на възможности да се проучи какви са реалните резерви на изкопаеми горива в България и, разбира се, за нови ядрени мощности в страната. Очаквам, че и в други страни от ЕС тези табута до момента може да бъдат преосмислени.“

В момента страната ни има сравнително балансиран енергиен микс, смята деканът на Стопанския факултет на СУ.

За ЕС в момента основният риск е в това, че вече работещи икономически субекти са изключително застрашени от високите цени, тъй като нямат алтернатива на традиционните енергийни доставки, категоричен е Георгиев.

Всички са застрашени – от най-тежката индустрия, където енергията е основен ценообразуващ фактор, минавайки през всички останали бизнеси, където енергията досега не беше основен разход, но вече е и задминава много ключови разходи за тях, и стигайки до домакинства и бизнес, които потребяват всякакви стоки, в които има енергийна компонента.“

Европейската икономика губи конкурентоспособност, допълни преподавателят.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18