Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Бъдещата енергетика е децентрализирана“

Атанас Георгиев: Ядрената енергия е възможен източник, ако зелените не са достатъчни

Европейската икономика губи конкурентоспособност, смята деканът на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“

Доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски"
Снимка: www.uni-sofia.bg

„Има промяна в настроенията по отношение на зависимостта от Русия като основен енергиен доставчик – не само за газ, но и петрол и въглища. Една осъзнатост, по-висока от досега, може би и лек страх. Това е напредък.“ Това каза за БНР доц. Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

Според Георгиев досега европейската стратегия е била за диверсификация на източници, трасета и доставчици, но без изрично изключване на нито един от тях.

„Сега на първо място виждаме желанието да се ограничи ролята на Русия като доставчик за ЕС, на второ място се говори вече за енергийна сигурност повече като енергийна независимост, или ускоряваме алтернативните източници на енергия в преходния период.“

Според Георгиев предстоят следващи степени на новата реална енергийна политика.

„Ядрената енергетика все още е тема табу. Ядрената енергетика може да бъде първо местен ресурс, второ е ниско въглеродна. Ядрената енергетика е възможен допълнителен източник, ако се окаже, че зелените енергийни източници не са достатъчни.“

Все по-ясно се чува вече дори в България, че трябва да се овластят крайните потребители без административни пречки да инвестират в свои собствени източници, коментира Атанас Георгиев. По думите му това е „бъдещата енергетика, тя е децентрализирана“.

„Говори се за местен добив и намиране на възможности да се проучи какви са реалните резерви на изкопаеми горива в България и, разбира се, за нови ядрени мощности в страната. Очаквам, че и в други страни от ЕС тези табута до момента може да бъдат преосмислени.“

В момента страната ни има сравнително балансиран енергиен микс, смята деканът на Стопанския факултет на СУ.

За ЕС в момента основният риск е в това, че вече работещи икономически субекти са изключително застрашени от високите цени, тъй като нямат алтернатива на традиционните енергийни доставки, категоричен е Георгиев.

Всички са застрашени – от най-тежката индустрия, където енергията е основен ценообразуващ фактор, минавайки през всички останали бизнеси, където енергията досега не беше основен разход, но вече е и задминава много ключови разходи за тях, и стигайки до домакинства и бизнес, които потребяват всякакви стоки, в които има енергийна компонента.“

Европейската икономика губи конкурентоспособност, допълни преподавателят.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55