Старата и порутена мелница там беше превърната от Сдружение „Деветашко плато“ в модерна и съвременна сграда, макар че е запазен автентичния вид на мелницата. Там ще се провеждат обучения, семинари, а вече има и действащ туристически информационен център, тъй като региона има забележителна природа и е привлекателно място за туристи.
"Това ще бъде едно мултифункционално пространство, което ще предоставя възможности за обучение, ще бъде и туристически информационен център, ще бъде и място за културни събития. Сцената е отвън на поляната. На фона на сцената ще се вижда Дунавската равнина, което е една красива гледка. Осен това тук ще се правят различни практически обучения като например по архитектура, стара архитектура, стари техники за строителство, студенти ще могат да се учат как се правят тухли от кирпич, да видят как се е редил камъка, да видят гредите как са сглобявали", каза за БНР Ива Таралежкова, председател на Сдружение "Деветашко плато".
В края на март ще се проведе обучение на първите курсисти в "Селската бизнес академия".
"Много се надяваме те да бъдат успешни. Ще имаме изпит. Трите най-добри бизнес плана ще бъдат съфинансирани от нас", допълни за предаването "По първи петли" Ива Таралежкова.
Старта мелница в село Кърпачево е възстановена и превърната в бизнес център благодарение на двама млади архитекти Георги Събев и Антонина Тритакова.
"Преди години, когато бяхме студенти, попаднахме на студентски практики, които се случваха тук и през годините бяхме редовни участници и посетители. С времето се влюбихме в мястото, взехме си къща и се преместихме", каза за "Хоризонт" Антонина Тритакова.
"На първо място ни привлече общността, невероятна общност, която гледа всеки ден как да развие селото и ние искахме да станем част от тази общност, знаехме, че можем да допринесем много в развитието на селото. Виждахме потенциала тук", допълни Георги Събев.
Адриан е от Летница и с доброволен труд е участвал във възстановяването на старта мелница:
"Ще помогне с това да даде на младите хора поглед към перспективата, към хоризонта, към оптимизма и да видят, че от едно нещо, което е потънало в разруха и забрава може да се превърне във важен център, в който да кипи живот, да се пренася енергия, позитивизъм".
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..