Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Лвов до Мелитопол - лицата на войната

Украински военни, част от отбраната на Киев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Целта на правителството в Кремъл вероятно е да покаже, че цялата Украйна е в техните ръце. От самото начало на тази агресия, първите удари срещу Украйна - на 24 февруари ние се събудихме с ясно разбиране, че ръцете на руската военна сила достигат и до нашите градове.“ Това каза пред БНР Остап Сливински, който е българист, публицист, преводач и преподавател в Университета в Лвов, Западна Украйна.

Лвов се справя все по-трудно с бежанския поток. В града са организирани логистични центрове. Повечето от бежанците се насочват към Полша, Словакия, Чехия, поясни Остап Сливински.

Лвов се е превърнал в център, в хъб за разпределяна на бежанци.“

Бежанци преминават на руска територия в района на Ростов на Дон  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според Сливински стратегията на руската страна да се поразяват и цивилни обекти цели да се създава хаос и да се блокира критична инфраструктура, която да възпрепятства цивилните да се самоспасяват.

Преподавателят поясни още, че се подготвя психологически да бъде извикан в териториалната отбрана. Междувременно помага като доброволец и събира документални разкази за събитията в страната му.

Един от първите превзети от руснаците градове в Украйна е Мелитопол. Това се случи на 26 февруари, само два дни след началото на военните действия на североизток от България. Градът е разположен близо до малкото, но стратегически важно Азовско море, което е свързано с Черно море чрез Керченския проток.

От няколко години в Мелитополския държавен педагогически университет преподава шуменката Красимира Колева. Буквално дни преди да започне войната тя успява да отпътува от Украйна, но и сега поддържа контакт със своите колеги и студенти, които останаха там.

Мелитопол е град, в който се стреляше и преди 24 февруари“, казва Красимира Колева. По думите ѝ това е така, защото е място, което се намира между анексирания Крим и самообявилите се Донецка и Луганска народни републики. Граничната зона е с особен статут, където още от 2014 г. се извършва т. нар. антитерористична операция от Украйна.

„Това е резултат от стремежите кой ще владее Донбас, защото там се намира Запорожката водна електроцентрала и най-голямата атомна електроцентрала в Европа“, допълва Красимира Колева. 

Заради близостта на Мелитопол до Крим немалка част от живеещите на полуострова избират именно този град, за да избягат от окупираната област през последните 8 години, обяснява преподавателката в местния университет.
Жена в бомбоубежище очаква сутринта и отпадането на комендантския час  Снимка: ЕПА/БГНЕС
След 24 февруари и обявяването на военното положение в Украйна спира транспортът, училищата и детските градина са затворени и почти никой не ходи на работа. Животът е парализиран. Мелитопол е окупиран от руските войници само два дни по-късно, но в тези 48 часа в града започват да вилнеят банди от мародери, разказва още преподавателят по български език в Украйна Красимира Колева. 

Сега положението в града е по-спокойно, част от магазините вече са отворили, но всеки ден има мирни протести срещу руските окупатори в Мелитопол.

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08