Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Мутафчиева: Бежанците от война развиват много по-често посттравматичен стрес

На първо място трябва да им осигурим някаква форма на безопасност, казва психологът

Доброволка, помагаща на отбранат ана Одеса, 5 март 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Прилагахме стабилизираща програма, която да минимизира ефекта от посттравматичния стрес при бежанците, като анализът сочи, че такъв стрес се отключва много по-често при бягащи от войната, като вероятността от развитието на стрес е много по-голяма при децата", каза пред БНР доц. Милена Мутафчиева.

Тя е един от авторите на международно проучване по темата за въздействието върху прогонените от войната семейства, които търсят убежище. По него са работили експерти от България, Германия и Финландия като част от европейски проект. Работата по проучването е обхващала майки и деца от бежански центрове от трите страни.

Проучването е било на турско-сирийската граница, където сирийци напускат страната си, прогонени от войната.


"Нашето проучване показа, че има ефект от такива краткосрочни стабилизиращи програми, като те се прилагт в момента, в който бежанците бъдат ситуирани някъде поне за две седмици", поясни още доц. Мутафчиева.

"Тези хора си приличат по това, че са преживели трамва - от събитие, застращаващо живота им.

По-голямата част от бежанците от Украйна за момента нямат някакви психични проблеми като посттравматично стресово разстройство. По-голямата част от страдат от постравматичен стрес, което е здравият отговор на травмата.

На по-голямата част от тях обаче им предстои в годините напред е интеграция, който е ужасяващо дълъг период.

За тях е важно сега на този етап ние тук в България да им осигурим някаква форма на безопасност - послон и храна, работа със специалисти на следващ етап - чрез различни стабилизиращи програми, а едва на трети етап - истинска същинска психотерапия.

На последната степен това е интеграцията - това важи и за възрастните, и за децата", поясни още в "Хоризонт до обед" психологът доц. Мутафчиева.

По думите и на първо място се стабилизират родителите, а чак след това родителите.

"Работи се психотерапевтично с децата едва след това, когато родителите вече са стабилни, защото децата са по-гъвкави, трябва да им се казва истината, за всичко, каквото и да се случва. За да не се подкопава доверието.

Казва се истината, но без драмитични подробности, кротко, съществено, за да не усетят те безпомощтността на родителите", даде съвет специалистът.
 
Според нея в момента децата и жените изпитват за момента много омраза и страх, вината идва на по-късен етап. Затова родителите трябва да реагират спокойно и с обяснения за военните действия. "Тази омраза ги държи мобилизиранив момента...", каза още доц. Мутафчиева.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21