Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владислав Драмалиев: Не е сигурно дали пазарната капитализация на криптовалутите позволява големи разплащания

Криптовалутите по време на война

Георги Манолов: Тук няма блокажи, биткойн никога не спира да работи

Биткойн
Снимка: Ройтерс

Помощи в криптовалути за войната в Украйна и или начин за богатите олигарси да спасят парите си от санкциите. Това е възможно и отчасти вече се случва.

Няма много ясен отговор дали Русия би се обърнала към криптовалутите, става ясно от коментара на Владислав Драмалиев от фондация „Битхоуп“. Според него, заради ограниченията от международната разплащателна система СУИФТ, Русия може да създаде своя криптовалута или да се присъедини към китайския дигитален юан.  

„Това ми е притеснение – да не се възприеме биткойн от „лошия на деня“, казва той.

Трябва да пренасочиш функционирането на цяла държава с размерите на Русияне говорим за Ел Салвадор – да възприеме криптовалутата, изтъква някои от въпросителните експертът пред БНР.

„Един вид Русия да каже – рублата, която е нашата национална валута, няма вече да я използваме или – тя е второстепенна валута и ще въведем криптовалута.“

Когато става дума за големи разплащания, за големи суми, не съм сигурен, че пазарната капитализация на криптовалутите го позволява, коментира Владислав Драмалиев.

Драмалиев посочи, че „някой от другия край на света може да подпомогне роднина в Украйна чрез биткойни моментално, без да използва банковата система, която, когато започнаха военните действия, спря да функционира“.

Украйна е доста напред в криптовалутите, приели са регулация, посочва още Драмалиев.

Държавните служители притежават над 2 милиарда долара в криптовалута, което е феноменално огромно количество. Това, че Украйна започна да възприема криптовалути за дарения, учуди много голяма част от хората.“

В България компанията за дигитални финанси, за която работи Георги Манолов, вече превежда помощи за Украйна в криптовалута.

„Тук няма блокажи. Всичко просто работи. Тя е системата, която продължава по време на конфликт. По същия начин и в Афганистан преди няколко месеца всички банки спряха да работят – ти си имал пари в банката, но вече не можеш да ги достъпиш. Биткойн никога не спира да работи. В такива ситуации биткойн и криптовалутите остават канал за живот, ако щете.“

В кризисни времена хората научават за тази технология и нейните огромни ползи, категоричен е Манолов.

„Дългосрочно ефектът ще бъде позитивен – по-голям интерес и осъзнатост за ползите на криптовалутите. Защото се видя, че в такива кризисни моменти, във война, има централизирани структури, които – ти си мислиш, че притежаваш твоите имоти, твоите яхти, твоите футболни отбори и дори апартамент, но в същото време, ако станеш неудобен, дори нищо да не си направил и попаднеш в такава ситуация, не притежаваш нищо от тези неща. както за олигарсите, така и за много бедните хора и в Украйна, и в Русия, които са афектирани много в тази криза и парите им, които са ги имали по банки, всъщност се оказва, че ги нямат.“

Засега статистиката на аналитичната компания показва, че правителството на Киев е получило дарения в криптовалути на обща стойност 60 милиона долара. Според украинския заместник-министър на дигиталната трансформация Алекс Борняков общата сума на дарената криптовалута е близо до 100 милиона долара.

„Всяка каска и жилетка, закупени чрез криптодарения, в момента спасяват живота на украинските войници", е написал наскоро той в Туитър.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37