Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Драмалиев: Не е сигурно дали пазарната капитализация на криптовалутите позволява големи разплащания

Криптовалутите по време на война

Георги Манолов: Тук няма блокажи, биткойн никога не спира да работи

Биткойн
Снимка: Ройтерс

Помощи в криптовалути за войната в Украйна и или начин за богатите олигарси да спасят парите си от санкциите. Това е възможно и отчасти вече се случва.

Няма много ясен отговор дали Русия би се обърнала към криптовалутите, става ясно от коментара на Владислав Драмалиев от фондация „Битхоуп“. Според него, заради ограниченията от международната разплащателна система СУИФТ, Русия може да създаде своя криптовалута или да се присъедини към китайския дигитален юан.  

„Това ми е притеснение – да не се възприеме биткойн от „лошия на деня“, казва той.

Трябва да пренасочиш функционирането на цяла държава с размерите на Русияне говорим за Ел Салвадор – да възприеме криптовалутата, изтъква някои от въпросителните експертът пред БНР.

„Един вид Русия да каже – рублата, която е нашата национална валута, няма вече да я използваме или – тя е второстепенна валута и ще въведем криптовалута.“

Когато става дума за големи разплащания, за големи суми, не съм сигурен, че пазарната капитализация на криптовалутите го позволява, коментира Владислав Драмалиев.

Драмалиев посочи, че „някой от другия край на света може да подпомогне роднина в Украйна чрез биткойни моментално, без да използва банковата система, която, когато започнаха военните действия, спря да функционира“.

Украйна е доста напред в криптовалутите, приели са регулация, посочва още Драмалиев.

Държавните служители притежават над 2 милиарда долара в криптовалута, което е феноменално огромно количество. Това, че Украйна започна да възприема криптовалути за дарения, учуди много голяма част от хората.“

В България компанията за дигитални финанси, за която работи Георги Манолов, вече превежда помощи за Украйна в криптовалута.

„Тук няма блокажи. Всичко просто работи. Тя е системата, която продължава по време на конфликт. По същия начин и в Афганистан преди няколко месеца всички банки спряха да работят – ти си имал пари в банката, но вече не можеш да ги достъпиш. Биткойн никога не спира да работи. В такива ситуации биткойн и криптовалутите остават канал за живот, ако щете.“

В кризисни времена хората научават за тази технология и нейните огромни ползи, категоричен е Манолов.

„Дългосрочно ефектът ще бъде позитивен – по-голям интерес и осъзнатост за ползите на криптовалутите. Защото се видя, че в такива кризисни моменти, във война, има централизирани структури, които – ти си мислиш, че притежаваш твоите имоти, твоите яхти, твоите футболни отбори и дори апартамент, но в същото време, ако станеш неудобен, дори нищо да не си направил и попаднеш в такава ситуация, не притежаваш нищо от тези неща. както за олигарсите, така и за много бедните хора и в Украйна, и в Русия, които са афектирани много в тази криза и парите им, които са ги имали по банки, всъщност се оказва, че ги нямат.“

Засега статистиката на аналитичната компания показва, че правителството на Киев е получило дарения в криптовалути на обща стойност 60 милиона долара. Според украинския заместник-министър на дигиталната трансформация Алекс Борняков общата сума на дарената криптовалута е близо до 100 милиона долара.

„Всяка каска и жилетка, закупени чрез криптодарения, в момента спасяват живота на украинските войници", е написал наскоро той в Туитър.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09