"В инфлацията, която отчетохме през февруари, не сме видели ефекта от военните действия. Има натрупано напрежение, което се излива на пазара".
Това каза пред БНР макроикономистът доц. Григор Сарийски от Икономическия институт на БАН.
Според него големият проблем с природния газ е породен от поредицата грешни решения, взети от Европейския съюз.
"Това, че ще зависим от пазарната конюнктура е изцяло решение на ЕС. Когато стана ясно, че идеята на Европа за "озеленяване" с по-бързи темпове няма да се реализира с предварително планираната скорост, започна да се търси вариант за заместване. Това е причината да сме толкова зависими. Европа задоволява около 40% от потребностите си с руски газ. Смачкването на собствените проучване, добив, производство и заместването им от внос е европейска политика, от която сме зависими и ние. Отказът от атомна енергия също създава вакуум на пазара на енергия. Чисто европейската политика доведе до общия ръст на цените".
В предаването "12+3" доц. Сарийски прогнозира, че ще се стигне до фалит на фирми и съкращаване на персонал:
"Има увеличаване на цените, а предприятия работят на съвсем ниска печалба от 3-5%, съвсем естествено е, че голяма част от тях ще излязат от бизнеса. България е особено уязвима, защото голяма част от производството ни е силно енергоемко. Българската икономика е три пъти и половина по-енергоемка от средноевропейската. Задържането на България на ниските нива на създаване на добавена стойност е нещо, което ни играе лоша шега. И ние ще го усетим на гърбовете си".
По думите му след падането на мораториума вероятно ще се търси вариант за по-голяма компенсация за енергийно бедните хора и за помощ на бизнеса:
"Българският потребител няма плаща толкова за увеличената електроенергия пряко като сметки, колкото ще плаща към хазната, тъй като тя трябва по някакъв начин да осигури приходи".
Прогнозата на макроикономиста е, че предстои тотално пренареждане на глобалните вериги на добавена стойност и свиване на потреблението.
"Има риск от продоволствена криза. Надявам се, че поне с житото това няма да засегне България".
Интервюто с доц. Григор Сарийски можете да чуете в звуковия файл.
Френският президент Еманюел Макрон ще постави нови цели за отбрана на фона на заплахите от Русия и потенциалното оттегляне на Съединените щати от Европа. Това съобщиха от Елисейския дворец преди насрочената за тази вечер реч на президента пред въоръжените сили, която традиционно държи в навечерието на националния празник на Франция - Деня на..
"Чувството е уникално - да имам привилегията да играя на финал на "Уимбълдън" е нещо уникално за мен". Това казва шампионът Иван Иванов в интервю след спечелването на Уимбълдън, разпространено от Българската федерация по тенис. "Играта ми се подобрява с всяка тренировка, с всеки ден. Аз искам да напредвам, искам да се развивам и мисля,..
Службата за сигурност на Украйна (СБУ) съобщи, че е ликвидирала "агентурно-бойна група" на руските служби, отговорна за убийството в Киев тази седмица на полковник от украинското разузнаване. Полковник Иван Воронич бе застрелян посред бял ден в украинската столица в четвъртък. Убийците му - агенти на Федералната служба за сигурност на..
В ловешките села Къкрина и Брестово от 14 юли се въвежда режим на водата заради трайното засушаване и намалелия дебит на водоизточници В село Къкрина вода ше има от 8.00 ч. до 20.00 ч., но през ден, като селото е разделено на две зони в които ще има вода в различни дни. В Брестово вода ще има само потри часа От 16.00 ч. до 19.00 ч...
Екипи на пожарната гасят пожар до АМ "Струма" при Дяково. Огънят е пламнал около 17:30 ч от сухи треви край магистралата, казаха за БНР от Областната дирекция на полицията - Кюстендил. Къщите от близката махала са спасени, но огънят е обхванал борова гора. Екипите пресичат пътя на огъня да не стигне аутобана.
Русия получи уверения от Северна Корея, че ще продължи да получава "безусловна подкрепа" във войната срещу Украйна, съобщават Ройтерс и РИА. Уверенията дойдоха по време на поредното посещение на висш руски чиновник в азиатската държава, докато руските войски - според непотвърдени изявления - продължават да напредват в Донбас. От..
От партия "Продължаваме промяната" настояват Министерството на здравеопазването да направи реална оценка на разходите за строеж на Национална детска болница, а изграждането на подобно лечебно заведение да бъде при пълен публичен и обществен контрол, се посочва в прессъобщение на партията до медиите. Вчера лидерът на партията Асен Василев..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...