Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Иван Маджаров: В системата липсват ефективност и кадри

Снимка: БГНЕС

От всички 31 700 лекари в страната над 90 на сто са над 50-годишна възраст. Това каза председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров по време на деветия Национален фарма форум. 

Само през миналата година са починали 730 медици. 

„След 15 години ще има само около 10 хиляди доктори и те няма да бъдат млади. Не само ефективност липсва в системата, липсват и кадри“, добави д-р Маджаров, цитиран от БТА. 

Председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Антон Тонев посочи, че в Европейския съюз има сериозен отлив от хуманните професии, не достигат около 1 милион здравни работници

Дигитализацията е жизненоважна за здравната ни система, каза Велина Григорова, председател на Българския фармацевтичен съюз. По думите ѝ това ще създаде база данни, тъй като в момента дори не се знае със сигурност колко антибиотици и как се изписват. Според нея електронното досие е следваща много важна стъпка, а чрез дигитализацията ще се натрупат данни, ще има начин и за по-добър контрол, ще се правят изводи и ще се вземат правилни решения. 

Деян Денев от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България каза, че дигитализацията трябва да е инструмент, а не само цел. Той посочи, че през последните пет години европейският лекарствен регулатор е одобрил 160 нови лекарствени терапии. В България се заплащат 30 на сто от тях, а средноевропейското заплащане е за 50 на сто от тях, посочи той. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС напредва, България изостава в цифровата трансформация

Нестабилната политическа среда оказва най-съществено влияние върху финансирането на мерки и инвестиции за развитие на цифровата екосистема на страната и изграждането и поддържането на експертния капацитет за успешното реализиране на цифровата трансформация. Това е записано в предложената за обществено обсъждане стратегия за цифрова трансформация до..

публикувано на 30.09.25 в 23:26

Тръмп обяви споразумение с Пфайзер за продажба на лекарствата им в САЩ на по-ниски цени

Според президента Доналд Тръмп, от Пфайзер са се съгласили да намалят цените на лекарствата, а за пациенти на здравната застраховка Медикейд, която е за възрастни, инвалиди и хора с ниски доходи, обещават най-ниските цени, на които се предлагат лекарствата извън САЩ. От фармацевтичната компания също така са гарантирали, че и в САЩ ще имат..

публикувано на 30.09.25 в 22:34

Зеленски: Ситуацията в атомната електроцентрала в Запорожие е критична

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ситуацията в окупираната от Русия атомна електроцентрала в Запорожие е станала критична, като руски обстрел възпрепятства усилията за възстановяване на външните електропроводи към централата. Във вечерното си видеообръщение Зеленски каза, че един от дизеловите генератори, осигуряващи аварийно..

публикувано на 30.09.25 в 22:23

Българин беше арестуван в Гърция за трафик на нелегални мигранти

При случайна проверка в район на Солун лек автомобил не спира и полицията започва да го преследва. Полицаите поставят препятствия по пътя на колата. Шофьорът е принуден да спре, но той и двамата пътници се опитват да избягат. Полицията успява да ги арестува. Сред тях е и 34-годишен българин. Заедно с него в нелегалния трафик на мигранти са участвали още..

публикувано на 30.09.25 в 22:16

Дневният ред на срещата на ЕС в Копенхаген - подсилване на сигурността

Подсилването на отбраната на ЕС и ситуацията в Украйна са темите, които ще са водещи на неформалното заседание на европейските лидери в Копенхаген - страната ротационен председател на ЕС.  В Дания и региона засилват мерките за сигурност преди срещата на върха на ЕС в Копенхаген Изграждането на стена от дронове ще бъде във фокуса на..

публикувано на 30.09.25 в 21:57
 Мениджърът за висше образование в

Нидерландия е предпочитаният избор на младите българи за висше образование

Нидерландия, Австрия, Германия, Италия и Испания се открояват като най-търсените дестинации за висше образование в чужбина сред българските кандидат -студенти през академичната 2025/26 година. Това съобщиха от една от водещите у нас агенции за образование зад граница. 27 на 100 от всички новозаписани студенти са избрали Нидерландия, Австрия с 12%,..

публикувано на 30.09.25 в 21:43
Наводнени улици в Ибиса, Испания, 30 септември 2025 г.,

След проливните дъждове пожарникарите в Ибиса издирват хора, блокирани в колите или къщите си

Проливните дъждове на Балеарските острови предизвикаха намесата на испанската армия. Пожарникарите в Ибиса издирват хора, блокирани в колите или къщите си. Над 230 литра на квадратен метър дъжд са паднали за последните 12 часа в Ибиса. Държавната метеорологична агенция обяви червен код за опасни валежи на Балеарските острови. Местната власт поиска..

публикувано на 30.09.25 в 21:01