Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петромир Кънчев: В България има хора, които не очакват 40 лева на ден

В бежанската криза НПО стават почти паралелна държава в добрия смисъл на думата, смята адвокатът, който се включи в хуманитарната помощ за Украйна

Петромир Кънчев
Снимка: БГНЕС

„Нарекли сме го „Втора миля за Украйна“, като протегната ръка за тези хора. Носим медикаменти, храни, неща от първа необходимост на отиване. На връщане микробусът е празен и качваме хора.“ Това разказа пред БНР адвокат Петромир Кънчев, който със съмишленици посети град Чернивци в Западна Украйна и доведе три семейства украински бежанци от град Николаев в София. Кънчев поясни, че българите са отворили домовете си за бежанците от Украйна.

„Не искат наем, нищо не искат. Просто дадоха ключовете и ги приеха в тези жилища. В България има хора, които не очакват 40 лева на ден. Те са си отворили домовете и са готови да дадат всичко, каквото имат, без да получат нещо в замяна. Това е истинската грижа, това е истинското самарянство.“

На отиване обикновено се пътува нощем, прекосява се Румъния, след границата при Сирет се намира Чернивци. Там е спокойно, на бензиностанциите няма опашки, борба за горива няма, а в магазините може да липсват някои стоки, но олиото например не си е покачило цената, разказа Кънчев. Той сподели наблюденията си, че местните са с изключително повдигнат дух.

„Хората са единни, помагат си. В целия град се усеща духът на войната, макар да няма бомби.“

Според Петромир Кънчев пасивната роля на българското правителство е наложила активността на НПО.

„Които стават почти паралелна държава в добрия смисъл на думата.“

Имахме много различни вълни от мигранти – по време на войната в Югославия имаше опасност да дойдат албанци, след това сирийските бежанци. Такъв отклик никога не е имало досега, коментира адвокат Кънчев в предаването „Преди всички“.

„И не защото ние сме расисти, а защото тези хора изглеждат, говорят като нас, имат същите мисли и мечти. Това са майки с деца, докато сирийските бежанци бяха млади момчета и това оказа влияние на реакцията, която имахме.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги К.Първанов

Георги Първанов: Пазарът на труда е спокоен, заплатите растат

" Картината на пазара на труда е стабилна, но виждаме едно умерено затягане ".  Това заяви пред БНР Георги Първанов - експерт по Човешки ресурси, член на УС на Българската асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта.  "В най-големия сайт за търсене на работа броят на отворените позиции е около 37 хил., което е..

публикувано на 18.09.25 в 09:55
Истанбул

Български изселници в Турция: Отчаяни сме от партиите в България, искаме стабилност

Ако Ахмед Доган стане председател на новата партия, която обяви, вероятно пак ще има подкрепа , защото изселниците в Турция гласуват основно заради него. Това посочи за БНР Хюлия Алтън от Истанбул за новия проект на Доган, докато Кенан Йозгюр от Измир смята, че е все още е рано да се коментира обявената партия. Какво още мислят българските изселници..

обновено на 18.09.25 в 08:41

До 5 г. затвор за притежание и разпространение на райски газ

С глоба от 2000 до 5000 лева ще бъдат наказвани родители или настойници, които не придружават детето си в заведение за хранене или развлечения след определените в закона вечерни часове. Тази промяна в Закона за закрила на детето се предлага от временната парламентарна комисия като мярка срещу употребата и разпространението на райски газ...

публикувано на 16.09.25 в 18:53
Росен Желязков

Росен Желязков: Безводието се дължи и на климатични фактори, и на лошо управление на водния ресурс

Премиерът Росен Желязков заяви, че проблемът с безводието в някои части на страната се дължи както на климатични фактори, така и на лошо управление на водния ресурс, лошо планиране и лоша комуникация на отговорните институции. Желязков каза това в началото на първото заседание на Националния борд по водите, създаден в изпълнение на решението на..

публикувано на 16.09.25 в 13:15
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Част от училищата вече са взели решение за по-късно започване на учебния ден

Част от училищата вече са взели решение за по-късно започване на учебния ден. Това съобщи пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. "Аз призовах училищата да разговарят с родителите и с педагогическия колектив дали е възможно по-късно да се започва. Но не мога да наредя това.  Основна предпоставка е да не са на две смени...

публикувано на 14.09.25 в 11:05
150 зрелостници получиха отличието

150 зрелостници с наградата "Национална диплома" за отличен успех 6.00 по всички учебни предмети

На тържествена церемония вчера Министерството на образованието и науката отличи близо 150 зрелостници с наградата "Национална диплома" за отличен успех 6.00 по всички учебни предмети от дипломата за средно образование, от матурите и други успешни национални или международни състезания.  Младежите получиха своите дипломи от министър-председателя..

публикувано на 13.09.25 в 06:00

Адвокат Мариета Караджова: Вече имаме едни от най-високите наказания за престъпления срещу животни

През юли Народното събрание прие промени в Наказателния кодекс за подобряване на закрилата на животните. Измененията бяха определени като историческа победа от защитници на правата на животните и дойдоха след масови протести в цялата страна против насилието над четириноги. Демонстрациите бяха породени от задържането през март на Габриела Сашова..

публикувано на 11.09.25 в 11:30