Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Илиев: Ще видите герои, които истински жадуват за нормално и свободно човешко съществуване

Великотърновският театър почита 125-годишнината от рождението на Константин Кисимов

Детелин Кандев в ролята на Македонски: Ще покажем какво е било да се хвърлиш в бездната в името на думи като идеал и чест

„Хъшове” по мотиви от повестта „Немили-недраги”
Снимка: Здравка Маслянкова

Със спектакъла „Хъшове” по мотиви от повестта „Немили-недраги” на Иван Вазов великотърновският театър почита 125-ата годишнина от рождението на актьора Константин Кисимов, чието име носи. Премиерата е тази вечер от 19 часа на голямата сцена на театъра в старопрестолния ни град. Режисьор е Бойко Илиев, а в постановката участва целият драматичен състав на великотърновския театър.

„Хъшове“ по Иван Вазов е била любимата пиеса на Константин Кисимов, а ролята на Странджата е сред емблематичните образи, които той пресъздава на театралната сцена, разказа директорът на Великотърновския музикално-драматичен театър Васил Вълчев. През 1919 г. великият артист изпълнява за първи път монолозите на Странджата в читалищното театро в Търново, а през годините тази пиеса се превръща в негова съдба. За първи път Кисимов играе Странджата в Народния театър „Иван Вазов” през 1931 г., а след това още поне пет пъти се е превъплъщавал в любимия образ на търновска сцена. 

С постановки като „Хъшове“ театърът се самозарежда и възражда, опирайки се на драматургия, която дава сили, каза за "Преди всички" режисьорът на постановката във великотърновския театър Бойко Илиев

„Това възраждане се надявам да се случи, да се случат тези наши хъшове, тези наши близки хора по емоция и по смисъл. Знаете, че Иван Вазов се занимава с „Немили-недраги“ като че ли опитвайки се да възроди онези хора, които са си дали живота за България и които в неговото съвремие са му липсвали и на нас продължават да ни липсват. Липсва ни енергията и живецът на Константин Кисимов. С този спектакъл се опитваме да отбележим и неговото артистично присъствие в българския театър“. 

В спектакъла „Хъшове“ на сцената да се появяват герои, които истински жадуват за нормално и свободно човешко съществуване, базирано на ценности, а не на клишета, които ни предлага днес световният политически театър, коментира режисьорът Бойко Илиев: 

„Ние не виждаме как те умират на бойното поле, но ние виждаме как те умират играейки, давайки душата си за една илюзия, за една идея, която се оказва  химера, но в крайна сметка в реалността те намират сили имено чрез този наивитет, чрез тази илюзия, чрез тази театралност да преминат през реалността. Защото сега ни застига реалността, ние живеем в илюзии и кризи, които световното правителство се опитва да ни създава  с голям успех...“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Прототипите на героите са реални хора, дори Никола Странджата е търновец. „Ние носим ДНК-то на онези поколения преди нас, които с радост са отивали да се хвърлят в бездната в името на потъпканите в момента думички като идеал, чест и патриотизъм, сподели пред БНР актьорът Детелин Кандев, който изпълнява ролята на Македонски в спектакъла „Хъшове“ на великотърновска сцена: 

„Този наивно-патриотичен дух ни липсва в момента. Патриот от душа, а не на приказки. Това би трябвал да се усети в публиката, тази леко архаична реч на Вазов. Без свобода, както моят герой казва, няма как да се живее. Повестта завършва: „Бедни, бедни Македонски, защо ти беше всичко това“? той с една ръка след освобождението чисти, мие в една кръчма“. 

Спектакълът е отдаване на почит към онези хора, които са предпочели да загинат, но да останат верни на род и родина, споделят младите актьори Боян Фърцов, Кирил Милушев и Никол Бойчева, които участват в постановката на великотърновския театър: 

„Това, което носи, е знанието за обреченост, за това, че тези хора в крайна сметка отиват на война. Всичко това, което правят, го правят само заради това и те прегръщат смъртта с широко отворени обятия. Съвсем е различно да играеш „Хъшове“, от което и да е друго представление“, коментира Боян Фърцов. 

Смисълът на театъра е бил да буди духове. На мен това ми действа основополагащо, защото така се връщаме в онова време, когато всичко е започвало. От тази сцена да даваме смисъл и чрез ролите си да будим духове“, посочи Кирил Милушев.

Снимка: Здравка Маслянкова

„За мен това представление е много въздействащо. Страшно много ме разчувства и музиката, и груповият образ на българите по онова време  и това, че всичко се случва тук и сега. Всичко трябва да го усетиш сега, на момента, защото прост нямаш време кога друг път да го направиш. Всичко трябва да е в някаква крайност – крайно обичаме, крайно мразим, но в името на една кауза, всички заедно“, заяви  Никол Бойчева. 

Спектакълът ще бъде поставен на великотърновска сцена и на рождения ден на Константин Кисимов на 16 април.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15