Подобно нареждане няма как да бъде дадено от министър-председателя, процесуално-следствените действия на МВР са започнали преди срещата, на която той е разпитан, поясни Матеев относно критиките и обвиненията от страна на ГЕРБ, че арестите са предприети по разпореждане на премиера Кирил Петков.
Няма как да се случват нещата без българската прокуратура да работи независимо и ефективно, подчерта Милен Матеев. Да се търсят начини за заобикаляне на прокуратурата е „нещо ужасяващо и абсурдно“ в една съдебна система, смята той.
„Българската прокуратура показа, че по всякакъв начин замита под килима доказателствата, които се събират в следствието.“
Матеев вижда още „жалко и дребнаво заяждане за това има ли три листа хартия в преписката или няма“.
„Прокуратурата показа, че като че ли взема страна. Явно българската прокуратура търси всякакъв повод да издигне чадър над задържаните лица, а не да търси обективната истина по случая.“
Съдебната реформа минаване през отстраняване на главния прокурор. Тази битка няма да е лесна и ще е дълга, коментира Милен Матеев в предаването „Неделя 150“.
„На тест е поставен съставът на ВСС.“
Закриването на специализираното правосъдие е първа стъпка от съдебната реформа, но далеч не най-значителната, отбеляза още Матеев.
По казуса с опасенията на ГЕРБ, че предстои сваляне на имунитета на народни представители от партията, Милен Матеев посочи, че „явно има за какво да се притесняват и да виждат полицаи с белезници на всеки ъгъл“.
Запитан имат ли готовност управляващите да посрещнат вот на недоверие, Матеев изтъкна:
„Коалицията е готова. Към момента моите лични наблюдения са, че има единство в коалицията и няма да мине подобен вот на недоверие.“
Правителството работи в струпване на кризи накуп, никой не даде на това правителство 100 дни, каза Милен Матеев.
В момента не стои въпросът за излизане на военно оборудване от България за Украйна, увери той.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Сметната палата в Италия отказа да даде зелена светлина правителството на Джорджа Мелони да започне изграждане на мост между Калабрия и остров Сицилия. Премиерката и заместникът ѝ и коалиционен партньор Матео Салвини реагираха гневно на решението, мотивите за което се очакват чак след 30 дни. Обществена поръчка за планираното съоръжение с дължина 3..
Общината в Кърджали удостои с почетен плакет и грамота ученика Атанас Митрев за изключителни научни постижения. Митрев е ученик от XII клас в Езиковата гимназия "Христо Ботев". Той е част от националния отбор на България по астрономия и астрофизика, носител е на награди от престижни републикански и международни състезания и форуми. Плакетът и грамотата..
Инфлацията в Испания е достигнала до 3.1% през октомври. Това е най-високото ниво от средата на 2024 година насам. Повишаването на цените на електроенергията и билетите за влак и самолет са основните причини за покачването на инфлацията, сочат данните на Националния статистически институт в Испания. Тези увеличения са били частично компенсирани от..
Палестинската групировка "Хамас" е предала две тела, за които твърди, че са на мъртви израелски заложници, съобщава Ройтерс. Това се случва ден след като крехкото прекратяване на огъня в ивицата Газа беше сериозно разклатено заради израелски удари в анклава. От кабинета на израелския премиер Бенямин Нетаняху съобщиха, че телата са получени от..
Испанският премиер Педро Санчес призна, че е получавал пари в брой в качеството си на генерален секретар на социалистическата партия. В същото време той категорично отрече водената от него формация да се финансира незаконно чрез подкупи. В продължилото близо пет часа изслушване, изпълнено с напрежение и взаимни атаки, министър-председателят..
Френският министър на отбраната Катрин Вотрен увери, че страната й остава ангажирана с европейската колективна отбрана, след като Съединените щати обявиха изтегляне на част от контингента си в Румъния. "Френските въоръжени сили остават в Румъния, в сърцето на източния фланг на НАТО, в контекста на международната сигурност, която се влошава", заяви..
Президентът на Турция Реджеп Ердоган и канцлерът на Германия Фридрих Мерц се срещнаха днес в Анкара и от общата им пресконференция стана ясно, че са на различни позиции по повод войната в ивицата Газа и демокрацията и независимостта на съдебната система в Турция. Eрдоган потвърди желанието на Анкара да се присъедини към Европейския съюз, но Мерц..
"Присъствах, струва ми се, в 44-та секция, в която гласуваха само роми, и председателят на комисията беше доведен от Буковлък, Плевенско, да..
Борисов за пореден път показа, че той не кара влака, не е силната фигура в българския политически живот . Това каза пред БНР Цветан Цветанов, лидер..
"Това правителство няма да изкара пълния си мандат . Вътрешни противоречия ще му попречат". Такава прогноза направи пред БНР проф. Тодор Галунов,..