Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петков: През септември може да потече азерски газ по интерконектора с Гърция

| обновено на 21.03.22 в 18:31
Снимка: Правителствена пресслужба

Интерконекторът с Гърция край Комотини се очаква да бъде завършен до края на юни, а през месец септември може по него да потече азерски газ. Това каза премиерът Кирил Петков, който инспектира съоръжението:

"И днес аз всъщност минах по цялото трасе. Знам точно всеки един метър на трасето докъде са стигнали и наистина вярвам, че до края на юни това ще може да стане възможно".

"Означава по-ниски цени на газа, по-ниски цени на парното следващата зима. Означава по-малък натиск на цените за цялата инфлация. Когато ни попитат, какво правите за да намалите цените в България? Ми, ето това правиме.."

Азерският газ, който България ще получава ще е с 1/3 по-евтин от този, който в момента купува България, обяви премиерът:

"Всъщност говорим не за някакви малки проценти, а говорим за огромна разлика в цената на газа, което се отразява във всички цени на българите. Мен лично много ме е яд, ако трябва да си призная, че тази зима цената на газа беше толкова висока".

По думите на премиера България има три алтернативни източници на газ, ако спрат доставките от Русия:

"Този може да докара 3 милиарда кубически метра - горе-долу консумацията на България, отделно през Месемврия - връзката, отделно имаме и през Турция връзка, така че абсолютно сме готови за такъв сценарий. Хубаво е да имаме повече опции, така че, когато влезем, нали, ние няма да отрязваме принципно "Газпром". Такава идея нямаме, но въпросът е, когато влезем на тези преговори, да държим повече от една карта в ръцете си" - обясни Петков и попита:

"Какво правиха 12 години. Защо това не се случи? Защо тука няма никой не е минал по това трасе, както ние. Политическата риторика от сутрин до вечер може да си тече по медиите. Реално е, колко тръби имаме, колко места за диверсификация, как можем да натиснеме в преговорите цената надолу, когато имаме повече от една възможност".

Новата газова връзка, освен че ще диверсифицира доставките на по-ниски цени, ще е основание и при бъдещи преговори с "Газпром", каза премиерът:

"Да, газът от "Газпром" ще бъде част от нашия микс, но е съвсем различно да преговаряш с една страна, когато имаш опции, друго е да преговаряш, когато нямаш опции. Тук сме, за да си направим тази опция, да можем да кажем: "Тази цена не ни устройва", например, защото имаме алтернатива от Гърция. Ние няма да отрязваме принципно "Газпром", такава идея нямаме, но въпросът е, когато влезем на тези преговори, да знаем, че държим повече от една карта в ръцете си".

Миналата седмица Петков инспектира строителството и интерконектора на българска територия.  Целта е да се свържат газопреносните мрежи на двете съседни държави и да се осигури достъп до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ.

Всяка седмица премиерите Петков и Кириакос Мицотакис обменят информация за темповете на строителството, което закъснява. Очаква се то да бъде завършено във втората половина на годината.

„Юни месец, съвсем реално, цялото строителство ще бъде завършено и България за първи път ще има истинска диверсификация на своя газ. Има разлика, когато двама министър-председатели си говорят всяка седмица по един проект. В последните 3 месеца се е извършило повече работа, отколкото предишната цяла година“.

Газовата връзка е с обща дължина 182 километра, повечето от които на българска територия. Ще осигури връзката с Трансадриатическия и Трансанадолския газопровод и с планирани вече съществуващите терминали на втечнен природен газ. Трасето преминава през общините Стара Загора, Хасково, Димитровград и Кърджали като осигурява възможност за газификация на всички населени места в района.

Ще свърже газопреносните мрежи на двете съседни държави, осигурявайки достъп до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ. 

Интерконекторът е от голямо значение не само за развитието на регионите, но и за енергийната независимост и сигурност на България. Проектът е в отлична синергия с други големи международни проекти като Трансадриатическия и Трансанадолския газопровод (TAP и TANAP), като и с планирани и вече съществуващи терминали на втечнен природен газ. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК дава 50% повече пари на Кипър за справяне с миграцията

Кипър ще получи от Европейската комисия над 50% повече средства за управление на миграцията до 2027 г., в сравнение с предишния програмен период, съобщиха от вътрешното министерство. Нова финансова помощ обяви и Швейцария, която е за интеграция на мигрантите в кипърското общество и трудов пазар. Европейската комисия предоставя увеличено..

публикувано на 28.11.24 в 03:28
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58