Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Андрей Янев и професор Мирослав Дачев показват впечатленията си от Света гора

Освен изложба те са създали и албум

„10 години Атон в рисунки и фотографии“
Снимка: Министерство на културата

На 23 март от 18 часа в галерия „Средец“ на Министерството на културата в София ще бъде открита изложбата „10 години Атон в рисунки и фотографии“. Това е съвместна изложба на художника Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев.

"Ще станат вече 18 години, откакто за първи път професор Дачев ме покани да пътуваме до Света гора и да съм част от тези изследователски експедиции, с които преоткрих един нов път в моята работа и се докоснах до места, които са изключително сакрални и важни за мен като автор“, каза за БНР художникът Андрей Янев.

Професор Мирослав Дачев коментира за предаването „Закуска на тревата“.

На мултимедиен продукт ще покажем най-малко около 500 до 600 стенописа и икони, тъй като идеята е, че изложбата не е само в традиционния смисъл това, което е изложено вътре в пространството на галерия „Средец“, а и онова, което може да се види на съответните екрани, които ще бъдат позиционирани отвън и отвътре“.

По думите му двамата са успели да извоюват малка победа.

„Не започнахме да показваме от първата година всичко, което виждаме и трупаме в себе си, а чакахме да мине време. В този смисъл Центърът за семиотични и културни изследвания, който стои зад всичко това и към когото е изложбата успя да се фокусира в две посоки. Едната е чисто творческа и голямото ѝ лице е изложбата „Атон в рисунки и фотографии“. Там с Андрей показваме това, което сме правили през годините, но в един много малък подбор, но този път представяме и един албум, който се опитва да покаже доста повече неща. Има около 150 творби в този албум. Това са творби, които са били показвани през годините и отново има някои непоказвани творби, отново има нещо ново. Другата голяма посока е нека да я наречем не толкова творческа, изследователска това са книгите отново продукт на Центъра за семиотични и културни изследвания – там вече в критически разказ, придружен с албумна част от множество фотографии Центърът и неговите изследователски усилия през годините се опитва да формира една представа за Света гора“.

Андрей Янев е художник, чието име свързваме с множество изложби живопис в България и чужбина, с редица творчески национални и международни проекти, с престижни награди в областта на изкуството. Атон е една от основните теми на неговото творчество, чрез която е разпознаваем както в България, така и в различни европейски държави, в САЩ и Китай.
Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ „Кр. Сарафов” и член-кореспондент на БАН. Автор на осем тома от поредица „Атониада”, която излиза с благословия от Атон и е част от колекциите на всички Светогорски манастири, на различни световни библиотеки и на Ватиканската библиотека.

  Повече можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26