Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Япония критикува Русия за прекратяването на мирните преговори за Курилите

Фумио Кишида
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Япония е разкритикувала Русия за решението ѝ да се оттегли от двустранните преговори за мирно споразумение за официален край на враждебните действия от края на Втората световна война, пише британският вестник „Гардиън“.

Става дума за продължаващия спор на двете страни за Курилските острови. Москва посочва като причина наложените от Япония санкции заради войната в Украйна.

Русия и Япония на практика все още не са в състояние да сключат мирен договор след края на Втората световната война заради островите, разположени на север от японския остров Хокайдо.

В Русия те са известни като Южни Курилски острови, а в Япония - като Северни територии. Решението на Москва да се оттегли от преговорите е в отговор на санкциите, наложени от Токио, заради руската инвазия в Украйна.

Островите бяха присъединени към тогавашния Съветски съюз в края на войната и Москва твърди, че това е било справедливо в рамките на промените на границите след всяка война.

Япония обаче оспорва този акт. Заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев заяви, че японците, следвайки американците, „проявявайки се като горди независими самураи“, са въвели санкции на Русия, с което окончателно са показали с кого биха съгласували хипотетичен текст на мирния договор, така че той се обезсмисля.

Японският премиер Фумио Кишида отвърна, че проблемът произтича от руската агресия в Украйна и е напълно неприемливо Русия да прехвърля последиците върху японско-руските отношения. Япония наложи санкции на 76 руски граждани, 7 банки и 12 дружества, включително държавния износител на оръжия „Рособоронекспорт“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кая Калас

Кая Калас: Руските условия показват, че Москва не иска мир в Украйна

Условията, поставени от Русия, показват, че Москва не иска мир в Украйна. Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас пред журналисти преди началото на днешното заседание на европейските външни министри в Брюксел, предаде БТА. "Приветстваме преговорите в Джеда. Топката е в руско поле, въпросът е дали..

публикувано на 17.03.25 в 09:37
Свен Миксер

Свен Миксер: Засилването на отбраната на ЕС е абсолютно неотложно

Според евродепутата социалист от Естония Свен Миксер има много силен усет за неотложност за засилване отбраната на ЕС, който се споделя от повечето страни членки: "Според мен се очертава консенсус, че ако Украйна бъде победена и ние не успеем да увеличим и подобрим собствената ни отбрана, последствията могат да бъдат абсолютно разрушителни за..

публикувано на 17.03.25 в 09:15
Клубът в Кочани, където се разигра трагедията с пожара, довел до смъртта на десетки младежи

Експерт за трагедията с жертви в Кочани: Предизвестено събитие!

Българското законодателство отдавна е хармонизирано с европейското. Регламентирано е от кого и при какви условия могат да се използват пиротехнически изделия . Има специален класификатор. Това поясни пред БНР доц. Милен Иванов, експерт по сигурност, бивш заместник-ректор на Академията на МВР. По думите му, използването на такива средства е..

публикувано на 17.03.25 в 09:10
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Българските избори не са нечестни, системата ни не е пробита!

"Българските избори не са нечестни, системата ни не е пробита. Просто има недостатъци, от които се възползват всички" , посочи пред БНР п олитологът Любомир Стефанов. "Всички партии отдавна се дебнеха, за да се хванат. Положиха усилия, за да съсипят доверието на българските граждани". Стефанов обясни, че в момента управляващата коалиция..

публикувано на 17.03.25 в 09:05

Журналисти от РСМ за фаталния клуб в Кочани: Безконтролна импровизация!

Друг македонски журналист – Мариян Николовски, заяви в предаването "Преди всички", че трябва да се търси отговорност, която да доведе до системни промени . Този обект е бил предназначен за индустриални цели , уточни той. Болница в Солун прие пострадали от пожара в Кочани Още 8 от пострадалите в Кочани ще бъдат изпратени за лечение в..

публикувано на 17.03.25 в 08:55
На плаж в лондонски парк, 17 юни 2022 г.

Обединеното кралство се готви за поредица от топли дни

В резултат на голямо затопляне части от Обединеното кралство през започващата седмица, когато официално настъпва календарната пролет, могат да са по-горещи от Ибиса и Корфу. Температурите може да достигнат 19° в южната част на Англия на 20 март, четвъртък, прогнозираха от Метеорологичната служба. В Ибиса и Корфу по това време ще бъдат с 2-3..

публикувано на 17.03.25 в 08:52
Доналд Тръмп и Владимир Путин

Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин прекратяването на войната в Украйна

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви, че планира да разговаря с руския си колега Владимир Путин утре, за да обсъдят прекратяването на войната на Русия в Украйна. Територии, атомни централи и разделяне на активи са сред въпросите, планирани за предстоящия разговор с Владимир Путин, каза Доналд Тръмп пред репортери на..

публикувано на 17.03.25 в 08:30