Платформата е насочена към няколко групи – както към желаещи да напуснат Украйна, така и към вече дошли в България бежанци, но и към доброволци, които подкрепят различни инициативи, свързани с помощта за пристигащите, обясни пред БНР Илия Кръстев от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии .
Платформата като софтуер е дарение за използване от правителството, уточни Кръстев.
Преди платформата да премине официално към правителството, в нея е имало регистрирани около 4 000 доброволци. Настанените при доброволци през платформата към миналата седмица са били между 1 500 и 2 000 души, поясни Илия Кръстев.
По думите му разширяването на мрежата от желаещи да помогнат след началото на бежанската криза се е случвало „от уста на уста“ и е изпреварило действията на правителството.
Паралелно с платформата върви и дарителска кампания, отбеляза Илия Кръстев. Средствата се набират за интеграция на децата от Украйна, които по думите му в момента са социално изолирани. Първоначално заложената цел от 250 000 лева е постигната.
„Обществото е доста активно и виждаме вълна от подкрепа на хората, които бягат от войната.“
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Президентът Румен Радев очаква правителството да представи проект на бюджет за тази година в най-скоро време и той да бъде реалистичен. "Това е изцяло в прерогативите на Министерството на финансите и правителството да представи бюджета. Очаквам това да стане възможно най-скоро и да имаме един "реалистичен" бюджет", посочи той...
От "Топлофикация София" посочиха, че до 12.00 ч. в неделя, 16 февруари, трябва да бъде пуснато парното и топлата вода на 9-те засегнати от голяма авария софийски квартали. Всички екипи и техника са на място, работят без прекъсване по предварително установения график и полагат максимални усилия за по-бързото възстановяване на топлоподаването,..
До две седмици Министерството на земеделието и храните ще представи за обществено обсъждане законопроект за доставките на продукти по схемата "от полето до щанда". Това обяви министър Георги Тахов: "Този закон ще урежда пазарни и търговски взаимоотношения. Там за пари няма да говорим. Там ще покажем кое според нас, трябва да бъде променено,..
Нападението в Мюнхен вчера е атентат. Това призна самият извършител - 24-годишният афганистански бежанец Фархад Н. Най-малко 36 души бяха ранени, след като той се вряза с автомобила си в протестно шествие в центъра на Мюнхен. Двегодишно дете е с опасност за живота. Фархад Н. е пристигнал в Германия през 2016 г. като непридружено дете от..
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов каза, че от ведомството му отчитат значително по-ниски добиви от грозде миналата година заради сушата. Това стана при празничното зарязване на лозята в землището на Поморие. Капитанов каза и че 40 проекта на стойност 90 милиона евро за възстановяване на напоителни системи в страната..
Премиерът Росен Желязков каза, че МВР работи за ускоряване на сроковете по изготвяне на заключенията от химико-токсикологичните изследвания при проверките на водачи на превозни средства за употреба на алкохол и наркотични вещества. От парламентарната трибуна в рамките на парламентарния контрол, Желязков каза и за какво ще бъдат използвани..
Американският секретар по отбраната Пийт Хегсет заяви, че "не вярва" американски войски да бъдат разположени в Украйна, но оставя този въпрос отворен за преговори. Хегсет обяви това в отговор на въпрос на пресконференция преди започващата днес Мюнхенска конференция. На въпрос за очакванията му към разговорите на американския държавен глава..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..