Днес Наталия има нова кауза – да намира подслон за сънародниците си, бягащи от войната. Тя работи за обособяването на буферни детски центрове, които да поемат по-малките деца и да ги социализират.
„Идват основно майки с деца, които не са свикнали с детски градини, не знаят български език и имат хранене, много по-различно от това в България“, поясни Наталия Елис.
Децата бежанци са тук без ваксинационни паспорти, което също е проблем, посочи тя.
Това по думите ѝ ще се обсъжда с българските здравни власти, защото „повторна ваксинация също може да създаде проблем“.
Затова Наталия Елис предлага да има буферни детски центрове за деца от Украйна.
„Как да работят родителите, ако не могат да оставят детето никъде? Така ще им помагаме, с такива детски центрове. В София „Америка за България“ предложи „Музейко“ за такъв детски център. Сега говоря с активисти в други градове, които се опитват да направят същите подкрепящи буферни детски центрове“, разказа тя в предаването „Хоризонт до обед“.
„Украинците са работливи. Дошли са доста специалисти. За работодателите това е добра възможност да намерят добри работници. Само да осигурим подслон за децата и помощ в началото, докато нямат нищо, даже пари за настаняване“, коментира Наталия Елис.
Наталия Елис е дошла в България преди около 5 години. Развива бизнес с кактуси. Допада ѝ сравнението на Украйна с кактус, който не можеш лесно да стъпчеш, но можеш да се нараниш.
Иска да предаде на новодошлите своя опит с вписването в българската среда. Харесва Пловдив, нарича хората там „вълшебни“, според нея са отзивчиви и помагат.
„Наистина България е от страните, в които хората имат едни от най-големите сърца в света.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..