„Международната изолация на Русия е ключова и е най-силното средство на колективния Запад да спре Владимир Путин, без да влиза в апокалиптичния сценарий на пряк военен сблъсък с Русия. Сегашната стратегия на САЩ и НАТО е да изтощават Русия, така че да не може да продължи войната. Това е игра на издръжливост. САЩ и Европа също трябва да понесат трудности и лишения. Затова е необходимо единство, което Путин започна да опитва да разруши още преди войната“.
Това каза пред БНР политическият коментатор Веселин Желев от Клуб Z.
По думите му от срещата на Г-7 е дошло важно предупреждение спрямо Русия - „ако Русия използва химическо или бактериологично оръжие в Украйна, ще понесе тежки последици“.
„Не се уточнява какви биха били те, но когато ти го казват седемте най-големи свободни индустриални сили в света, това действа на въображението. Те призоваха всички страни да не предоставят военна или друга помощ на Русия, предупреждение явно към Китай“.
В предаването „Събота 150“ журналистът допълни:
„Досегашните военни доставки на западно оръжие за Украйна превърнаха очаквания блицкриг в едномесечна изтощителна война с много жертви и катастрофални икономически и политически последици за Русия. Днес Русия е със статут на държава - разбойник като Иран, Северна Корея. Русия не можа да постигне първоначалните цели на операцията. Затова смени тактиката и тества докога Украйна ще издържи на това да я убиват бавно с ракети, бомби и артилерия и докога Западът ще има лице да гледа това отстрани. Досегашният ход на войната показва, че колкото по-агресивни стават руските действия, толкова повече се втвърдява западният отговор и той също поставя на изпитание издръжливостта на Русия. Всяко търпение, дори това на руския народ, има предел. Чувам, че руски войници дезертират и дори убиват командирите си заради големите загуби, които търпят техните части“.
Според анализатора Западът ще се опита да се откаже от руските енергийни ресурси, каквото и да коства това:
„Бъде ли лишена от приходите от нефт и газ, Русия няма да има с какво да плаща за войната“.
Желев посочи, че тази война е спуснала нова Желязна завеса и „няма начин да бъдеш от двете ѝ страни едновременно, ако се опитваш, ставаш политическа карикатура“.
„Изглеждаме така в очите на съюзниците ни в НАТО, в ЕС и на украинското правителство. Те разбират шизофреничното състояние на България и я третират като пациент - не ѝ противоречат, не ѝ се карат, знаят, че тя нито може да помогне, нито много да навреди. Колко ще ни струва тази репутация, която сегашното правителство гради, ще разберем, когато е късно - в следвоенния период“.
И подчерта, че времена като днешните повишават важността на моралния избор, на ценностите над интересите.
Интервюто с Веселин Желев можете да чуете в звуковия файл.
Доналд Тръмп, който на 78 години е на път да стане най-възрастният президент в историята на САЩ, ще премине годишен медицински преглед през следващите седмици, се казва в изявление на Белия дом. "Датата на медицинския му преглед ще бъде публично оповестена през следващите няколко седмици", се казва в изявлението, подписано от неговия лекар,..
Месец Рамазан учи вярващите на търпение, щедрост, прошка и разбирателство, посочи президентът Румен Радев, който е домакин на празничната вечеря ифтар по повод свещения за мюсюлманите месец Рамазан. По време на Рамазана мюсюлманите спазват строг пост от зазоряване до залез слънце. Това са дни на търпение, щедрост и опрощение - припомни го и в..
Високите цени на недвижимите имоти на Халкидики не се отразяват на интереса на българските клиенти, коментират брокерите от района. 30% от закупилите имот българи на Халкидики са извършили сделка за луксозни вили на брега на морето на цена между 500 хиляди и един милион евро. Друга част от около 60% от покупките от българи са на цена до 150..
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди да не се подновяват военните действия в разкъсваната от война Ивица Газа, като заяви, че подобен резултат би бил "катастрофален". Той допълни, че "постоянното прекратяване на огъня и освобождаването на всички заложници са от съществено значение за предотвратяването на ескалация и..
Отиде си Елисавета Котова, създател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет, съобщиха нейни близки. Котова беше активист за повишаване на качеството на живот на диабетно болните у нас. Преди 20 години Елисавета Котова създава организация, защитаваща правата на децата с диабет, тъй като е родител на момиче с това социално..
След приключилата със скандал среща между американския президент Доналд Тръмп и украинския му колега Володимир Зеленски източници от Белия дом заявиха, че на този етап американският президент не се интересува от преразглеждане или съживяване на сделката за полезните изкопаеми на Украйна. От екипа на Зеленски са отправили молба да подпишат..
Самолетът на украинският президент Володимир Зеленски кацна в ранния следобед на лондонското летище "Станстед" на връщане от САЩ, след злополучната среща с Доналд Тръмп в Белия дом. Зеленски е поканен на срещата на върха на лидерите на страни-членки на ЕС, посветена на европейската сигурност в светлината на войната в Украйна. Киър..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..