Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължаващи боеве и хуманитарна криза в обградените от руски сили градове на Украйна

Бомбардираната болница в Мариупол, 9 март 2022 г.
Снимка: Ройтерс

Продължаващи боеве и влошаваща се хуманитарна ситуация в обградените от руски сили големи градове - това показват последните информации от войната в Украйна, на чийто фон американския президент Джо Байдън обеща допълнителна отбранителна помощ при първата си пряка среща с представители на украинското правителство.

Продължават боевете около и във обградените от руски сили градове като Мариупол и Чернихов. Кметът на Чернихов Владислав Атрошенко, цитиран от УНИАН, заяви, че към момента няма как да се организират хуманитарни коридори за извеждането на около 120 000 цивилни, останали в града. По думите на Атрошенко, вече е по-лесно да се преброят здравите жилищни постройки, отколкото напълно унищожените, както и че цивилните жертви са над 200.

Три силни експлозии са се чули следобед в западния град Лвов, който към момента е почти незасегнат в рамките на войната. 

Стрелба и експлозии се чуват на кадри от протест на местни жилите в град Славутич, който приютява семейства от персонала на бившата атомна електроцентрала "Чернобил". По-рано украинските власти обявиха, че градът вече е под руски контрол. По последна информация нападателите са се изтеглили от центъра му след гражданската демонстрация.

Другаде в Украйна руските атаки изглежда са неуспешни, като към момента украинската армия успешно удържа офанзивите към Киев, Харков и Николаев. Според генералния им щаб, основен фокус на украинските сили в момента е удържането на врага при Кривой рог, Запорожие и Николаев.

По информация отново от Киев, руските сили вече не контролират напълно Херсон - единственият голям украински град, който към момента е завладян. При удар срещу военна база близо до Херсон е загинал генерал-лейтенант Яков Резанцев - седмият високопоставен руски военен, който умира в рамките на войната в Украйна. Тези информации не са потвърдени от Москва.

Руските агенции от своя страна съобщават, че украинските сили бомбардират жилищни райони на отцепилия се Донецк, както и че общо 16 хиляди души са били евакуирани от Донбас в руската Ростовска област.

На фона на тези информации се проведе първата среща на американския президент Джо Байдън с представители на украинското правителство от началото на войната. Във Варшава той се срещна с външния и военния министър на Украйна, за да им обещае развитие в отбранителното сътрудничество.

По-късно Байдън беше приет от полския си колега Анджей Дуда и по време на срещата заяви:

"Уверен съм, че Владимир Путин е разчитал на това да раздели НАТО, да раздели източния от западния фланг, да раздели държавите заради споровете им в миналото. Но не успя, ние останахме заедно".

В рамките на посещението в Полша Байдън се срещна и с бежанци от Украйна, пред които нарече руският президент Владимир Путин "касапин".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В нощта срещу 26 октомври преминаваме към зимно часово време

Връщането към астрономическото часово време ще се извърши в 04:00 часа местно време тази нощ, когато часовниците се връщат с един час назад. Това съобщиха за БТА от Българския институт по метрология.  Промяната е в изпълнение на Директива 2000/84/ЕО на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз от 19 януари 2021 г., припомнят от..

публикувано на 25.10.25 в 09:00

14 нелегални мигранти се удавиха в Егейско море край Бодрум

14 нелегални мигранти се удавиха, а двама бяха спасени, след като лодката им потъна в Егейско море край турския град Бодрум вчера, съобщи Анадолската агенция. Афганистански мигрант, един от двамата спасени, каза, че е плувал шест часа, за да стигне до суша. По думите в гумената лодка са били 18 пътници, но тя се е напълнила с вода и е потънала за десет..

публикувано на 25.10.25 в 08:35

Граждани сигнализарат за засипване на речната тераса на Искър при Панчарево

Граждани от инициативен комитет "Панчарево езеро“ са подали сигнал до отговорните институции заради засипване на речната тераса на река Искър в местността "Лъката“ край Панчарево.  Жителите на двете местности "Черешови градини“ и "Лъката" са разтревожени, че при обилни дъждове може да се стигне до опустошителни наводнения.  Засипването..

публикувано на 25.10.25 в 08:13
 Сатиричния театър

Спектаклите за деца се завръщат на сцената на Сатиричния театър "Алеко Константинов"

Спектаклите за деца се завръщат на сцената на Сатиричния театър "Алеко Константинов ". От преди пандемията от Ковид-19 там не е имало постановки за малките зрители.  На 26 октомври (неделя) е премиерата на "Новите дрехи на краля" - представление за малки и големи, от Евгений Шварц по приказките на Ханс Кристиан Андерсен в превод на Георги..

публикувано на 25.10.25 в 07:50

Шимон Кардаш: Ефективността на санкциите срещу "Лукойл" и "Роснефт" зависи от контрола

Ефективността на американските санкции срещу "Лукойл" и "Роснефт" зависи от контрола върху изпълненитето им, заяви в интервю за БНР Шимон Кардаш, водещ енергиен експерт в Европейския съвет за външна политика.  Той припомни, че Русия е много изобретателна в заобикалянето на всякакви наложени ограничения, каквито ѝ се налагат още от 2014 година:..

публикувано на 25.10.25 в 07:44
Д-р Росица Якимова

Д-р Росица Якимова: Сезонна депресия: Какво представлява и как да се справим?

Утре ще върнем стрелките на часовника с един час назад. С намаляването на деня и понижаване на температурите, много хора се чувстват по-бавни, потиснати и уморени. Есен е. Този емоционален дисбаланс може да бъде свързан с проява на сезонно афективно разстройство .  Как да разпознаем такъв епизод и да го отличим от обикновен спад в настроението -..

публикувано на 25.10.25 в 06:00

Празник на фасула в Смилян

В смолянското село Смилян се провежда 23-ото издание на празника на смилянския фасул.  Няколко хиляди гости от цялата страна се очакват за Празника на фасула, който продължава до 26 октомври, когато ще стартира състезание по планинско бягане.   Традиционният празник започва с базар под надслов "Чиста храна за нас и нашите деца".  Изложба с участието на..

публикувано на 25.10.25 в 04:52