Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България дела и документи": Делото и възгледите на Феликс Каниц

Феликс Каниц е един от хората, запознал Европа с българите преди Освобождението

Проф. Николай Поппетров
Снимка: БНР

Усилията на българите за утвърждаване на родния етнос през Възраждането са подпомагани не само от множеството родолюбиви инициативи, но и от дейността на хора, които правят достижение на света важното значение на родните земи и на народа ни в контекста на балканската и европейска история.
Феликс Каниц е една от забележителните фигури, с делото си подпомогнал за процеса на откриване, уточняване и конкретизиране на пределите на историческото и географско разпростиране на българския етнос. Роденият през 1829 година в Будапеща Каниц посещава България осемнадесет пъти. За пръв път стъпва на българска земя на 11 юли 1860 г. Резултат от пътешествията му из българските земи са уникални трудове с исторически, етнографски и географски характер.
"Неговата книга за Дунавска България и Балкана е преведа на руски и на френски, той пише дописки за това, което наблюдава в България", каза за БНР Николай Поппетров от Института за исторически изследвания към БАН.
Как основният му труд, посветен на родните земи - "Дунавска България и Балкана" променя представите за разпростирането на българския етнос на изследваните територии и каква е същността на научните и обществените му приноси?

"Той е един от тези, които потвърждават, че българите не са малка етническа група, която живее на север от Стара планина".
Николай Поппетров заяви, че Феликс Каниц одобрява политиката на Мидхат Паша:
"Той симпатизира на турското население, той смята, че турците са работливи, отворени към другия, с добър характер, без да прикрива всичко, което знае за насилието".
Феликс Каниц е роден на 2 август 1829 година в Будапеща, Австрийската империя. От малък проявява склонност към музика и изобразително изкуство. На 14-годишна възраст остава сирак и постъпва на работа като „гравьор практикант“ в Литографския институт на Вице Грим. Насочва се основно към илюстрацията.

Започва изследователски пътувания в Югоизточна Европа - Босна и Херцеговина, Черна гора, Далмация, Сърбия и България като художествен редактор на списание „Илюстрирте цайтунг“ (1858). Първата му научна студия Римски находки в Сърбия“ излиза през 1862 г.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08