„Имаме шанс между 50 и 100 000 трайно да останат в България, което при декларирана спешна нужда от 200 000 работни места от частните посредници, от работодателските организации – те биха могли да решат от една четвърт до половината от нуждата“, коментира Първанов в предаването „Преди всички“. По думите му това не решава нито демографския, нито кадровия проблем на пазара на труда, така че остава въпросът за активното привличане на българи от чужбина и на чужденци, които биха искали да се устроят в България.
Според Георги Първанов закъсняваме с регулирането на статут с възможност за заетост по трудов договор в рамките на поне 3 години за всички украински бежанци, което би отворило за тях пазара на труда. Това е спешен въпрос, подчерта той.
„В момента могат да работят сезонно до три месеца, което е някаква първа стъпка, но крайно недостатъчна.“
Украйна е традиционно добра школа за инженерни кадри, които са добре дошли. Има и квалифицирани кадри в строителството, отбеляза Георги Първанов. Според него ако жените, които идват в момента у нас с децата, бъдат трудово устроени, това може да доведе и техните съпрузи след края на конфликта в Украйна.
„Много от тях очакват да се върнат, но аз лично мисля, че много голям процент няма да има къде да се върнат – нито като месторабота, нито като частен бизнес и по-скоро ще търсят трайна реализация. Огромният процент ще опитат да се устроят в Полша и Западна Европа, но нека да видим с какво ние можем да привлечем тази част от тях, която намира България за привлекателно място.“
„Много добри са в областта на вериги магазини и обслужващ персонал, ресторанти и хотели, което е много голяма болка и нужда предвид идващия сезон“, допълни Първанов.
Георги Първанов смята, че украинските работници ще получават идентично заплащане и допълнителни придобивки с тези на българските.
„Не мисля, че работодателите търсят спестяване на пари. Те имат спешна нужда от хората.“
Ръстът на горивата и цените „изяде“ планирани увеличения на заплати или добавяне на допълнителни придобивки, но няма индикации за съкращения от по-голям мащаб, заяви още Георги Първанов относно ситуацията на българския трудов пазар.
„Всички хора, които бяха освободени в кризата, намериха старата си или нова реализация, преквалифицираха се в други области. В момента имаме много голяма диспропорция в това, което търси пазарът на труда и предлагането.“
Безработицата е под 5%, а в големите градове е практически нулева. В пъти обаче се е вдигнал броят на хората, които нито работят, нито учат, което не е само български феномен, уточни той.Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..