9-годишният Йордан Йорданов от великотърновското село Ресен е сред най-малките участници. Малкото момче има категорична позиция защо природата е важна и как трябва да се грижим за нея:
„Да садим дървета, да засадим моркови, да е чиста нашата природа, да е чисто нашето здраве, да не се разболяваме толкова много. Природата ми е важна, защото тя ни дава кислород. Тя е много важна за мен. Всичко е за мен грижата за природата. Ако видя, че някой пуска боклук, аз го вземам и го хвърлям в коша, ако някой хвърли шише, аз го вземам и го изхвърлям в коша пак“.
Данчо и още 44 деца от село Ресен посещават занятията в Центъра за работа с деца и младежи в селото, разказва ръководителят Милка Петрова:
„С най-различни неща се занимаваме. Имаме арт работилнички, ходим на походи, много обичат децата да рисуват и оцеляване сред природата. По мое наблюдение децата обичат да се разхождат сред природата. В Ресен от два месеца има група от доброволци, които почистват, дори и с децата ходим да почистваме река Росица и река Негованка, и околните села“.
Екологичните инициативи не са чужди и на 10-годишната Сияна Илиева от Ресен. Показала ги е в рисунката си, изобразявайки момиче, което засажда дръвчета, но и с участието си в реални инициативи по залесяване:
„За мен природата е много важна, тя ни дава въздух и е всичко за мен. Ходила съм да засаждам дръвчета. Засадих явор и дъб. Включих се, защото за мен природата е важна. Ако не опазваме природата, може въздухът да не е чист и хората, като дишат нечист въздух, става лошо. Ще кажа на другите деца, че трябва да опазват природата, за да дишаме чист въздух и да живеем добре“.
Не само с моливи, пастели и боички децата от 9 населени места в община Велико Търново показаха в екологичния конкурс възгледите си за опазване на природата, но ги изразиха и с думи. Есето „Изчезналият елен“ на 14-годишната Денислава Конакчиева от Арбанаси впечатли журито и тя беше отличена като победител в конкурса.
„Нещата, които имаме, трябва да ги ценим и да се грижим за тях по най-добрия възможен начин. Засяваме дървета, което помага за развиването на околната среда. Посланието в есето ми е винаги, когато можем да помагаме с каквото можем, винаги да се стараем за животните и за нас да е угодно за живеене. Винаги е хубаво, когато засеем дори едно цветенце или дръвче, това винаги ще помогне и ще разкраси града, в който живеем“.
Всичките, 35 деца, от 9-е населени места, включили се в конкурса, получиха награди, осигурени от Съюза на пивоварите в България, който за поредна година подкрепя различни инициативи за децата, спорта и природата в община Велико Търново. Децата станаха наши учители по опазване на природата, коментира Ивана Радомирова, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите:
„Те всеки ден ни учат на много неща, но най-важното – да бъдем отговорни, самите ние да пазим по най-елементарния начин майката природа като например разделно си изхвърляме отпадъците, и другото – да знаем, че всичко, което ние правим, за тях е модел. Сега нещата се обръщат, виждате, че децата стават за нас модели. Посланието е общо към семействата – да бъдем заедно, не случайно кампанията ни се казва „Код отговорни заедно“, защото ние можем да направим децата отговорни, но и те нас, защото иначе малко ни става неудобно като видим, че децата са толкова активни, а ние стоим настрана. Те са наши добри учители също“.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл."Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..