Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин:

Как Хънтингтън „изчегърта“ Фукуяма

Всеки опит върху целия свят да бъде наложен хипотетичен универсален модел завършва с провал

Снимка: Ани Петрова

През 90-те години на миналия век имаше две основополагащи концепции, които претендираха да обясняват най-точно както тогавашното състояние на света, така и бъдещото му развитие.

Според първата концепция, разработена особено детайлно от Франсис Фукуяма, след края на Студената война беше настъпил „краят на историята“. Това означаваше, че всички радикални конфликти са останали в миналото и че оттук насетне светът неотклонно ще се движи към осъществяването на либералния рай на Земята.

Втората концепция беше много далеч от подобна еуфоричност. Тя беше най-добре развита от друг американския мислител, Самюел Хънтингтън, и стана известна като „сблъсък на цивилизациите“. Според Хънтингтън никакъв либерален рай не се очаква да настъпи – нито в по-близко, нито в по-далечно бъдеще. И изобщо, крайно наивно е да се смята, че всички хора по света ще се обединят зад една-единствена идея. Съществуват различни култури, различни традиции, различни религии, които постоянно ще влизат в конфликти с различна степен на интензивност. Представата, че единствено Западът разполага с най-добрата идея, която ще бъде приета с радост от целия свят, е в най-добрия случай наивна, а в най-лошия е израз на високомерие и дори расизъм.

Тъй като през 90-те години концепцията на Фукуяма за „края на историята“ и за неизбежното пришествие на „либералния рай“ се ползваше с подкрепата на тогавашните глобални елити, изглеждаше, че тя печели умовете на хората по целия свят. Само че събитията до този момент показват, първо, капиталните грешки на Фукуяма и, второ, че Хънтингтън с неговия реализъм е бил много по-близо до истината, отколкото интелектуалният му съперник с неговите изпразнени от съдържание възторзи.

Западният модел на либералното общество се оказа абсолютно неприложим в огромни части на земното кълбо. Ислямският свят тотално го отхвърли. Опитите посредством т.нар. „Арабска пролет“ да бъдат въведени либералните ценности в мюсюлманските общества завършиха с грандиозен провал. Западът пося либерализъм, но вместо демокрация, пожъна ислямски фундаментализъм.

Най-многолюдната държава в света – Китай – също отхвърли основните концепции на либерализма. Да, ръководството на китайската държава се възползва по най-добрия начин от икономическите и технологични западни достижения, но изгради съвсем друг тип общество, чието материално благополучие изобщо не е съпроводено с политически и културен либерализъм.

И други големи държави, като Индия и Русия, например, вървят по собствен път на развитие, който няма нищо общо с това, което пише в западните наръчници. Всичко това показва, че Самюел Хънтингтън е бил много по-прозорлив от Франсис Фукуяма, че универсална рецепта са щастие няма, че всеки опит да бъде наложен някакъв хипотетичен универсален модел върху целия свят обикновено завършва с провал, повече или по-малко зрелищен.

Изобщо цивилизацията, културата, историята, традициите са несравнимо по-важни за един народ, отколкото каквито и да било модели, претендиращи за всеобщност. Например, ние в България сме славяни и православни и като такива сме много далеч като манталитет и мислене от представителите както на англосаксонския, така и на католическия свят.

Да, заради нуждите на политическата конюнктура днес се извършва следният експеримент - всички тези толкова различни цивилизации биват натъпквани в един чувал, който после хубавичко бива разтръскван, като крайната цел е от него да излязат индивиди с абсолютно уеднаквено съзнание. Стремежът е всичко хора, без значение дали са родени в София, Лондон, Москва или Делхи, да мислят по еднакъв начин, да са доволни и послушни поданици на либералния рай.

Само че хората, или поне голяма част от тях, не желаят да са безмозъчни кукли. Искат тяхната свобода и тяхната уникалност да бъдат зачитани. И затова когато натискът по посока на уеднаквяването стане особено голям, те пък започват да се бунтуват. Бунтът на нормалните граждани е насочен, както срещу чуждоземния хегемон, така и срещу местните елити, които безпрекословно изпълняват заповедите на чуждите господари. И тази съпротива срещу елита е напълно естествена. Той доброволно се е отказал от корените си, отнася се с презрение към своите сънародници и единственото, за което жадува, е да бъде похвален и, съответно, добре възнаграден от чуждоземните ментори. Няма как този елит да бъде уважаван от съгражданите си. А изчезването му е просто въпрос на време.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09