Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Пловдив ремонтират сграда за настаняване на бежанци от Украйна

Първоначално само два етажа ще могат да бъдат готови за обитаване

Снимка: Кремена Данева

Пролетно почистване на Пловдив започва днес, като общинската администрация призова в съботната мащабна акция да се включат всички граждани, които искат градът да изглежда приветлив и чист и могат да отделят от времето си и  да допринесат с труда си. Очаква се много пловдивчани да участват и в разчистването на старата Белодробна болница. Сградата и парка, които са общинска собственост и които от години са оставени на разрушителната сила на природата, спешно трябва да бъдат приведени в приличен вид, защото се предвижда мястото да се превърне в център за настаняване на бежанци от Украйна. В Пловдив те вече са над 1 500, а поне на този етап прогнозите са броят им да се увеличава. От  няколко дни там се трудят доброволно група украинки -  част от тях живеещи от години в Пловдив, други – пристигнали с децата си след започването на войната.
Снимка: Кремена Данева

Първо трябваше да се разчистят дърветата и храстите, превзели големи пространства пред сградата, обясняват служителите на двете общински предприятия „Градини и паркове“ и „Чистота“. След това дойде ред на специалистите, които трябваше да обследват покрива, ВиК и електрическите инсталации. Сега вече е в ход изнасянето на боклуците като е направена организация за събирането и извозването им, заяви заместник-кметът Георги Титюков. Той обясни, че идеята за създаването на центъра е  възникнала, в диалог с представителите на украинската общност в града, които са и основен двигател на случващото се, със средства от дарения те ще организират ремонта и обзавеждането:

"Нашите възможности за настаняване са много ограничени - много малко хотели, с много малко стаи се включиха в тази програма на правителството, ние не разполагаме с голяма база за настаняване. Това беше най-бързият и възможен вариант, защото това е общинска собственост".

От стаите на 4 – те етажа на бившето здравно заведение се изнасят легла, дюшеци, шкафове, кашони с хартия и други оставени в сградата отпадъци. Освободените помещения се мият. Работници оправят компрометирани участъци на покрива. 

Кметът Здравко Димитров заяви, че първоначално само два етажа ще могат да бъдат приведени във вид за обитаване:

„Смятаме, че с помощта на хората от града , помощ , която пловдивчани непрекъснато ни засвидетелстват,  до две седмици  тук  ще може да се вкара и ново обзавеждане и да започне  настаняването“, каза Лана Петкова, която от 27 години живее в Пловдив. 

„Макар и в момента да има затишие, очакваме втора вълна бягащи от войната украинци, защото хуманитарната криза се задълбочава“, смята Лана 

"Пристигат много добри хора със желание за някаква работа и да не могат да мислят за унищожените домове и близките, които воюват, децата, които остават в армията".

Мисълта за близките, останали в Украйна не напуска потърсилите убежище. Какво ще се случи с хората в Чернигов не спира да се пита Анастасия, която също от години живее в Пловдив, а сега ентусиазирано се включва в почистването. Посрещнала е тук 16 свои съграждани. Продължава обаче да недоумява как се е стигнало до всичко това: 

"Моят град Чернигов е в много ужасно състояние - първите дни почти под обстрели. Вече хората трета седмица нямат ток, газ, интернет, комуникации".

Валерия Клесчевиш от Харков, която е учила графичен дизайн, рисува на една от стените до входа на бившата болница - емблема на бъдещия център.
"Втори дом - така се нарича това място за украинците, защото това, което се случва тук е място, което трябва да ги приюти без да забравяме първият", допълни Лана Петкова.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Русе не пуска представителен ансамбъл на престижен форум

Покана за участие в концерт по повод Деня на народните будители разбуни духовете в Русе и се стигна до протест на родители срещу ръководството на Общинския детски център за култура и изкуство . България ще бъде домакин на 53-тия Световен конгрес на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства . Това събитие е от..

публикувано на 18.10.24 в 06:32

За войната като "лейкопласт върху отворена рана"

Йосефа Орел е екскурзоводка, която показва графити из яфенските и телавивски улици. Тя не ги нарича изкуство, а визуален език за комуникация.  Може да се видят графити с вградени в него лицата на отвлечените на 7.10.2023 израелски и чужди граждани , много приличащ на популярния постер, станал символ на войната, която сега се води...

публикувано на 14.10.24 в 11:33

Хранителни добавки - не на всяка цена!

Хранителни добавки – не на всяка цена ! Такъв е съветът на  д-р Михаела Нисторова, специалист "Клинична лаборатория и диететика" в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен. "Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР. По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани..

публикувано на 14.10.24 в 10:44

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва: "Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии,..

публикувано на 14.10.24 в 09:52

Екоминистерството иска по-голям дял от отработеното моторно масло да бъде рециклирано

Екоминистерството иска по-голям дял от отработеното моторно масло да бъде рециклирано и оползотворявано. Това става ясно от публикувана за публично обсъждане промяна в специалната наредба. Срокът за това е 25 октомври . Като държава-членка на Европейския съюз България е задължена да въведе европейското законодателство. А с проекта за..

публикувано на 13.10.24 в 16:30

Затлъстяването може да доведе до психични и онкологични заболявания

Близо 40 процента от децата у нас са с наднормено тегло. "В последните 20 години наднорменото тегло във възрастта между 5 и 19 години се е увеличило три пъти", казва специалистът по хранене Павлина Мустакова, която се позовава на данни от Световната здравна организация. "Децата са все по-обездвижени. Те са пред екраните, пред телефоните, вкъщи пред..

обновено на 13.10.24 в 08:28

Фондация "Предай нататък" създава радост за възрастни хора от общински домове

Фондация "Предай нататък" започва два проекта в полза на възрастни хора, живеещи в общински домове. Те са насочени към подобряването на емоционалното, физическото и психическото здраве на обитателите на тези домове. "Ментално здраве" и "Отново на 20 с песни и танци" се осъществяват с подкрепата на друга организация - фондация "BeCause"...

публикувано на 11.10.24 в 11:08