България е пример за непрозрачно финансиране на медиите. В страната са ползвани публични фондове за финансиране на медии, нарушаващи професионалните стандарти. Това са част от изводите в доклада на Съюза за граждански свободи за Европа. Констатациите в него се разглеждат от Европейската комисия при изготвянето на предложения за Европейския законодателен акт за свободата на медиите.
Политическият натиск се оказва ключов за отстъплението на свободата на словото "особено в страни, където правителствата заплашват свободата на медиите като част от по-широка стратегия за премахване на върховенството на закона и демокрацията, за заемане на публични и политически дискурси и за прикриване на широко разпространена корупция" е друг извод в доклада, който е изследвал ситуацията в общо 15 страни от Европейския съюз.
Доцент Иво Инджов от Великотърновския университет „Свети Свети Кирил и Методий“ коментира:
"В този документ са посочени няколко сериозни заболявания на българската медийна система и на журналистиката в страната, които имат пряко отношение в опита на тези, които са на власт, тук визираме почти 12-годишното управление на ГЕРБ, да контролират медиите. ... Според доклада СЕМ не е независим орган, въпреки че формално погледнато членовете му се избират по една легитимна процедура. Освен това, обект на доклада е и натискът над журналисти в България под различни форми и различни канали".
Относно това, че констатациите в доклада ще бъдат ползвани от Европейската комисия при изготвянето на предложения за Европейския законодателен акт за свободата на медиите, доц. Инджов посочи, че до края на годината предстои да бъде приет т.нар. Европейски законодателен акт за свобода на медиите, в който ще се разглеждат проблемите за осигуряване на прозрачност за финансирането на медиите с публични средства:
"Този Акт ще наблегне и на осигуряването на независимостта на обществените медии в Европа, а също и на мерки, които да предприеме държавата, включително по линия на законодателството за защита на журналистическия труд и на сигурността на журналистите".
Медийният анализатор и преподавател по журналистика е сред застъпниците на идеята за прозрачно публично финансиране на медиите и подкрепата на качествената журналистика.
В развитите медийни демокрации се водят дискусии, чиято пресечна точка е, че трябва да се търсят нови източници на финансиране на медиите, особено в дигиталната сфера, като един от възможните изходи е нарастване ролята на държавата:
"Има и други канали - дарения от читатели, финансиране от фондации чрез грантове за реализиране на конкретни проекти. Държавата може да помогне за оцеляването на добрите медии и за стимулиране на качествената журналистика. Големият проблем е как това може да стане, без управляващото мнозинство да сложи ръка върху медиите и да определя редакционната им политика".
Важно е уточнението, че не става въпрос само за финансиране на обществените медии:
"Трябва да има нов механизъм за финансиране на БНТ и БНР и тази формула ще бъде разписана в промените на Закона за радиото и телевизията, които стават належащи. Политиците са в дълг към обществените медии. Но политиците трябва да приемат законодателство, което да гарантира, че ще бъде финансирана въобще качествената журналистика в България с публични ресурси, на конкурентен и прозрачен принцип. Най-добре би било да се създаде фонд за финансиране на качествената журналистика, в който да влизат средства, гарантирани от държавата, но той да не се управлява от държавата, а от независимо експертно тяло".
Интервюто на Мария Костова с доц. Иво Инджов в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковия файл.
Новопоетият дълг за годината достигна 1,5 милиарда лева. Това е сумата, след като Министерството на финансите преотвори в понеделник за четвърти път емисия тригодишни държавни ценни книжа на седмия за тази година търг. Емисията е деноминирана в левове, с падеж на 22 януари 2028 .г и годишен лихвен купон от 2,75%. От сайтовете на финансово..
Поредна 24-часова стачка на железопътния транспорт в Италия с начален час 21 часа местно време на 8-и април. На 9-и стачкува за 4 часа въздушният транспорт. Протестите в жп транспорта ще продължат и през следващите дни. В националния протест, организиран от различни синдикати, участва целият персонал от железопътния транспорт. Искат се..
Най-високопоставеният американски генерал в Европа заяви днес, че САЩ трябва да запазят военното си присъствие на континента на настоящото ниво в момент, когато Пентагонът преразглежда ангажиментите си по света след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, предаде "Ройтерс". Въоръжените сили на САЩ разполагат с повече от 100 000..
Съединените щати ще наложат общо мито от 104% на китайските стоки от полунощ (00.01 часа вашингтонско време или 07.01 часа българско време) в сряда (9 април), заяви прессекретарят на Белия дом Карълайн Левит, предаде Ройтерс. Тя обоснова това решение с нежеланието на Пекин да отмени отвените мита в размер на 34% спрямо американски стоки до..
В Министерството на правосъдието е изготвен пакет от законодателни промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия, който е публикуван за предварително обществено обсъждане от 7 април до 7 май, каза ресорният заместник-министър Спаска Кинчева на заседание на временната парламентарна комисия относно проблемите с..
Въвежда се временна организация на движението по международния път Кюстендил-ГКПП-Олтоманци заради ВиК ремонти в с. Соволяно, казаха експерти. Ще се копае по самото платно на пътя - над 1 километър, като ежедневно по трасето ще има техника, екипи, доставка на материали. Изготвен е план, съгласуван с Областното Пътно управление и КАТ, за..
Фирмите от Европа и Китай, на които президентът на Съединените щати Доналд Тръмп наложи по-високи мита, могат да инвестират в Турция, заявиха от Истанбулската търговска камара. Американският президент наложи митническа ставка за внос на стоки от Турция в размер на 10 процента. В същото време Европейският съюз ще плаща 20 процента, а Китай -..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..