Поетът и журналист Анжела Димчева коментира в предаването „Нощен хоризонт“, че няма автоцензура, защото в социалните мрежи всеки може да изразява мнението си и то с какъвто език иска:
„Наблюдавам това, което и Боян Ангелов каза, че хора с различни професии пробват перото си и добиват самочувствие и сила, че са писатели чрез социалните мрежи и чрез сайтове. Появиха се вече няколко автори, които издадоха книги, като вътре са нахвърляли свои мисли от Facebook. Директно постовете им във Facebook ги събират и ги издават в книга. Трябва да се каже на тези автори в кавички, че това не е писателско творчество“.
През май за 100-тен път ще бъдат връчени годишните литературни награди на Съюза на българските писатели.
„Може би да ви потвърдя, че към Съюза на българските писатели ние съхранихме издателство „Български писател“, което тази година ще чества своя 75-годишен юбилей. Макар че от тези 75 години 30 години то непрекъснато фалира, непрекъснато е на ръба. Но така или иначе издателството издава по 50 книги годишно предимно на членове на Съюза на българските писатели“, допълни за „Хоризонт“ Боян Ангелов.
Той съобщи, че в навечерието на 24 май ще излязат от печат два поетични сборника:
"Единият е "Разказвачи 2021 година" и "Поети 2021". Това са традиционни поетични сборници, които всяка година излизат от издателство "Български писател". Издадохме няколко много добри стихосбирки".
Новата книга на Анжела Димчева е сборникът „Под лазера на критика". В книгата са включени текстове за 55 автори.
"Най-възрастният, за когото съм писала е Михаил Тошков, следващият е Любомир Левчев, Николай Кънчев, Калин Донков, професор Кирил Топалов, Илко Минев, много поети от съвременните, които са известни и не толкова известни, защото аз не ги деля на малки и големи имена. За мен всички, които са написали дори и няколко стойностни стихотворения трябва да бъдат отбелязани по някакъв начин и аз това го правя", заяви Димчева.
Боян Ангелов е д-р по философия и социална педагогика, поет, литературен критик и литературен историк. През 1980 г. завършва специалностите философия и българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Работил е като редактор и главен редактор в столични издания, в Министерството на културата, в Комитета за телевизия и радио, в БАН. Боян Ангелов е автор на 30 поетични книги на български език.
Анжела Димчева е родена в София. Поетеса, журналист, литературен критик. Магистър по специалности „Българска филология“, „Английски език“ от СУ „Св. Кл. Охридски“. Доктор по наукознание (УниБИТ) със защитена дисертация на тема: „Аксиология на общуването, систематичност и контрасти на общокултурните взаимодействия в контекста на Международните писателски форуми в България през ХХ и ХХІ век“.
Автор е на повече от 1500 публикации в 30 издания и на 10 книги в България и в чужбина."Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...