Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Побратимяване между град Раковски и аржентинския град Лухан

В Берисо се намира една от най-големите общности на аржентици с български произход

Павел Гуджеров - кмет на Раковски и Н.Пр. Алфредо Атанасоф - посланик на Аржентина в България Алфредо Атанасоф
Снимка: личен архив

На 5 април в град Раковски бе подписано споразумение за побратимяване между град Лухан в Аржентина и град Раковски в България. Интересен е факта, че град Раковски е център на католицизма и е избран от папа Франциск при посещението му в България през 2019 г. А гр. Лухан е голям поклоннически център за аржентинците, който през 1982 г. е посетен от папа Йоан Павел II. Кметовете на двата града г-н Леонадо Бото (Лухан) и г-н Павел Гуджеров (Раковски) отвориха нова страница в отношенията между Аржентина и България.

"Това са два града, известни с католическото население и граждани, които живеят в тях. Раковски е общината в България, където живеят най-много католици. През 2019 беше посетен от папа Франциск. От друга страна град Лухан в Аржентина - това е един град, който е много известен, защото много поклоници католици правят посещение до този град. През 1982 година бе посещението на папа Йоан Павел II", каза за БНР посланикът на Аржентина в България Н.Пр. Алфредо Атанасоф.
Марина Кардели, заместник-секретар по националните въпроси в аржентинското министерство на външните работи  Снимка: личен архив

По думите му кметовете на двата града са заявили намерение да развиват двустранни отношения в областта на икономиката, обществената дейност и културата.

"По време на церемонията по подписване на споразумението се установи кои ще са секторите, в които ще се работи съвместно - това е земеделието, екологията, туризма, религиозната дейност, културата, запазването и съхранението на историческото наледство, инфраструктурата и иновациите", допълни за предаването "Нощен хоризонт" Н.Пр. Алфредо Атанасоф.

Той заяви, че в Аржентина живеят между 80 и 100 хиляди аржентинци с български корени. В Аржентина има издигнати паметници на българските революционери Васил Левски и Христо Ботев.

"От друга страна в България в 90-то училище „Ген. Хосе де Сан Мартин“ в квартал "Люлин" в София десетки, стотици деца учат испански език. Също така в библиотеките, в книжарниците можете да откриете безкрайно много произведения от литературата на аржентински писатели".

Петър Витанов - евродепутат и Н.Пр. Алфредо Атанасоф - посланик на Аржентина в България  Снимка: личен архив
Предстои да бъде подписано споразумение за сътрудничество между Русе и аржентинския град Берисо.

"Успяхме да установим, че има много общи белези и общи дейности, които развиват както Берисо от една страна, така и Русе в най-различни области - икономиката, културата. В Берисо се намира една от най-големите общности на аржентици с български произход, които са запазили до такава силна степен своите традиции, бит, нрави, обичаи. Те се събират най-редовно, за да представят българската култура и българския начин на живот и поддържат много добри, отлични отношения с представителите на местната власт в Берисо". 
Среща в Клуб „Журналист“    Снимка: личен архив

През април се навършват 40 години от войната за Малвинските (Фолклендските) острови през 1982 година.

"Аржентина изразява безкрайна благодарност на всички общности в целия свят, които изразяват подкрепа за каузата на Малвинските острови и за позицията на Аржентина по този въпрос. Освен това бихме искали да изразим огромната си благодарност на една група, създадена през 2012 година в България, която още тогава реши, че би искала да подкрепи каузата на Малвините".  
През 2022 година в Аржентина избраха мис емигрантка българка

"Всяка година представителите на чуждестранните общности в Аржентина се събират и избират винаги по една мис емигрантка - кралица на имигрантсткото движение. Тази година това беше българка. Много е интересен този избор, защото на нея ѝ предстои да тръгне в цяла Аржентина, да носи своите послания, да ги предава". 

Посланикът на Аржентина у нас има български корени:

"Аз съм внук на емигранти от България и моят дядо е роден в България. Той е мигрирал в Аржентина през 1920 година. Това беше едно от моите огромни желания, когато дойдох в България да открия моите корени в България".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00