Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите хора в България не знаят какво е Холокост

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мнозина са наясно с факта, че по време на на Втората световна война българската държава успява да съхрани хилядите човешки животи на своите граждани от еврейски произход, въпреки силния натиск от страна на хитлериските военни съюзници. Това е една от най-достойните и човеколюбиви постъпки, извършени от държавни и обществени ръковидетели в мракобесните времена на войната.

В светлината на тази чувствителна тематика, Министерството на Външните работи участва в международен проект с норвежки партньори, чиято основна цел ще бъде изготвяне на национален план за борба с антисемитизма. Това обяви заместник-министър Велислава Петрова:

"Основна цел на проекта е изработването на Национален план за действие за борба с антисемитизма и опазване на еврейското наследство

Проектът е в съзвучие с традициите и постиженията на българското общество, с ангажиментите на България като активен член на Международния алианс "Възпоменание на Холокоста“ и с наскоро приетата стратегия за борба с антисемитизма. Нашите приятели от Норвегия предоставят финансиране и споделят опита си по тази важна за всички нас тема".

Първата част от реализирането на стратегията стъпва върху специално социологическо изследване за нагласите на българите към еврейската общност у нас.

Резултатите от изследването показват, че пред обществото ни стои едно сериозно предизвикателство - по-малко от 6% от младите хора в България имат познания за същността на Холокост и антисемитизма.

"Трябва да потърсим корените на този пропуск в образователната система, но да не хвърляме цялата вина само в тази посока". Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Ангел Джонев, директор на Музея “Димитър Пешев” в Кюстендил: Ангел Джонев

"В България не съществува хомогенен разказ за спасяването на българските евреи. Това е тъжната истина. Има няколко прочита и повечето политически и обществени фактори парадират със собствен прочит на близкото минало, защото наистина говорим за събития, които са се случили преди около 70 години, тоест предполага се, че има още живи хора, които ако не са били преки участници, то са били наблюдатели на тези процеси, които са се случили тогава".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Цветомир Милошов и цялото интервю с Ангел Джонев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки

Община Плевен започна разяснителна кампания в училищата за управлението на електрически тротинетки. Целта е децата да получат повече информация за правилата за движение и управление на електрически превозни средства, посочени в общинската Наредба № 3. Знаят ли децата ни къде и как да се движат с тротинетки, така че да не застрашават другите, а..

публикувано на 20.10.24 в 07:34

С обичая Пануда се въвежда бебето в общността

Обичаят Пануда е предложението от област Добрич за попълването на Националната система „Живи човешки съкровища - България“ за 2024 година. Кандидатурата е подготвена от Народното читалище „Свобода - 1897“ в село Гурково, община Балчик. Предложението е в категорията „Социални обичаи, обреди и празнични събития“.  През месец ноември..

публикувано на 20.10.24 в 07:23

Община Русе не пуска представителен ансамбъл на престижен форум

Покана за участие в концерт по повод Деня на народните будители разбуни духовете в Русе и се стигна до протест на родители срещу ръководството на Общинския детски център за култура и изкуство . България ще бъде домакин на 53-тия Световен конгрес на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства . Това събитие е от..

публикувано на 18.10.24 в 06:32

За войната като "лейкопласт върху отворена рана"

Йосефа Орел е екскурзоводка, която показва графити из яфенските и телавивски улици. Тя не ги нарича изкуство, а визуален език за комуникация.  Може да се видят графити с вградени в него лицата на отвлечените на 7.10.2023 израелски и чужди граждани , много приличащ на популярния постер, станал символ на войната, която сега се води...

публикувано на 14.10.24 в 11:33

Хранителни добавки - не на всяка цена!

Хранителни добавки – не на всяка цена ! Такъв е съветът на  д-р Михаела Нисторова, специалист "Клинична лаборатория и диететика" в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен. "Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР. По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани..

публикувано на 14.10.24 в 10:44

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва: "Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии,..

публикувано на 14.10.24 в 09:52