Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ник Рейнолдс: Мариупол ще падне до дни, Одеса засега е вън от опасност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мариупол ще падне до дни, а следващият месец ще е критичен за украинската армия в Донбас. Това прогнозира пред БНР Ник Рейнолдс от британския Кралски институт за изследвания в областта на отбраната и сигурността (RUSI).

В интервю за предаването "Нещо повече" Рейнолдс обясни, че пораженията в началната фаза на войната и сегашният фокус на руското командване в Източна Украйна означават ниска вероятност от офанзива към Одеса и областта ѝ.

Руското министерство на отбраната обяви днес, че повече от 1 000 украински войници са се предали в Мариупол. Г-н Рейнолдс, как да тълкуваме това съобщение - като част от психологическата война, или като признак, че градът наистина е на път да падне в руски ръце?

Доста трудно е да добием ясна представа какво се случва в Мариупол. Руските медии излизат с различни твърдения, които след това украинската страна опровергава. Руската артилерия унищожи голяма част от комуникационните съоръжения, което означава, че до нас достига твърде малко информация от града.

В края на миналата седмица руснаците успяха да пробият през няколко участъци от отбраната и да достигнат пристанището. Бранителите бяха разкъсани на две и обкръжени. Те губят територии, привършват им храната, мунициите, водата. Така че е трудно да се види как ще удържат още дълго, освен ако у руснаците не възникнат някакви логистични проблеми. Така че вероятно е Мариупол да падне до няколко дни.

Защо след като отблъсна руснаците от Киев, украинската армия не съумя да разкъса обсадата на Мариупол?

Победата на северния фронт, около Киев, наистина даде възможност да бъдат използвани част от украинските войски, които се сражаваха там, но просто не достигна време те да бъдат прехвърлени на юг. Войските на южния фронт контраатакуваха в направление към Мариупол, но не можаха да си пробият път към града. Доскоро украинското командване можеше да снабдява защитниците по въздух, с хеликоптери, но силите на украинците за пробив просто не достигат. Напротив - позициите на руснаците укрепват все повече и повече, опирайки се на базата им в Крим.

Какви са сценариите за развоя на бойните действия, след като Мариупол падне?

Ако руснаците успеят да овладеят Мариупол напълно и да гарантират властта си над града в следващите дни, това очевидно ще им позволи да насочат значителни сили към други райони на Украйна. Трудно е да се предскаже къде точно ще бъдат изпратени - може би към Запорожие, а може и към Донбас. Могат дори да бъдат прехвърлени на север - към Изюм, и оттам да настъпят към град Славянск и Донбас. 

Путин иска да лиши Украйна от морския ѝ излаз, твърдят политически наблюдатели. Какъв е рискът руските войски от Приазовието да бъдат пренасочени към Одеса и областта?

Подновяване на руската офанзива към Одеса не е невъзможно, но смятам това за малко вероятно. Изглежда, че Одеса наистина бе сред целите на руската армия в началото на войната, но още в началото на март настъплението ѝ на запад по черноморското крайбрежие бе спряно край Николаев. Руснаците се опитаха да обходят Николаев от север, но претърпяха много тежко поражение при град Вознесенск. Руското командване не разкрива намеренията си, но изглежда, че се поучи от тези неуспехи и затова сега съсредоточава усилията си източно от Днепър. Поне докато не постигнат някакви съществени успехи на изток от тази река, Одеса ще остане твърде далеч за руските войски.

Смята се, че назряващата битка в Донбас ще е решителна в тази война. Как преценявате шансовете на двете страни за успех?

Развоят на събитията в Донбас също е трудно предвидим. Понастоящем украинците и руснаците все още са във фазата на разместване и подреждане на войските. На този етап Русия все още бавно напредва. Но тя има проблеми с логистиката, недостига и бойния дух на войските. Ако тези проблеми се влошат и руските войски загубят инициативата, тогава ще бъдат силно уязвими на украински контраатаки.

Но за украинската армия ще е сериозно предизвикателство да предприеме контранастъпление. Украинците се справят много добре в отбрана, но за успешно настъпление им трябва много повече във вид на бронирана техника, мобилни противовъздушни системи и артилерия. През годините не бе инвестирано достатъчно в тези родове войски, вследствие от тежкото икономическо положение и руските саботажи през годините. Така че, ако се стигне до контранастъпление, то ще бъде бавен, постепенен и доста кървав процес. Твърде рано е да се каже кой ще победи в Донбас.

Европейският съюз отпуска още 500 млн. евро за оръжие за Украйна. Британският премиер Борис Джонсън обеща бронетранспортьори и противокорабни ракети. Пентагонът обмисля оръжейни доставки за още 750 милиона долара. Възможно ли е тези усилия на Запада да променят баланса на силите в полза на украинците?

Оръжейните доставки от Запад могат да обърнат хода на бойните действия. Но това няма да стане достатъчно бързо, за да бъде спасен Мариупол. Както за противовъздушните системи С-300 и танковете Т-72, така и за по-лекото въоръжение ще е нужно време, докато бъдат доставени до Украйна и до фронта на изток. Така че в средно- и в  дългосрочен план оръжието от Запада ще даде шанс на украинската армия, но следващият месец ще е критичен за нея. През този месец тя трудно ще може да се възползва от обещаното оръжие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32