Арестът на бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов е незаконен. Това реши Софийският районен съд на първа инстанция.
Според съда Главната дирекция „Национална полиция” трябва да плати на Борисов 310 лева заради разходите, които е направил по делото.
Решението може да бъде обжалвано в 14-дневен срок.
В решението си съдия Николай Урумов от Софийския районен съд посочва, че в заповедта за арест липсват задължителни реквизити, както и годни данни за извършване на престъпление.
Съдия Урумов прави и анализ на досъдебното производство по случая. Според него разпитаният като свидетел премиер Кирил Петков не е посочил по никакъв начин, че е бил свидетел на престъпления или че знае конкретни факти, които са съотносими към извършено престъпление от Бойко Борисов.
По делото е разпитан и служител на Васил Божков. Той не е обяснил в показанията си, че е бил свидетел как Божков дава пари на Борисов, нито е потвърдил, че бизнесменът е бил изнудван от бившия премиер.
Съдът отбелязва още, че при обиска в дома на Борисов не са намерени никакви доказателства, съотносими към предмета на делото. Именно резултатите от претърсването за пореден път потвърждавали данни за липса на извършено престъпление.
Съдът присъди още Главна дирекция "Национална полиция" да заплати разходите по делото за адвокат в размер на 300 лева, както и държавната такса по делото в размер на 10 лева.
Решението предизвика остра реакция от страна на ГЕРБ. В парламента Десислава Атанасова призова премиерът да понесе отговорност и да подаде оставка, а младежи от партията излязоха на протест пред сградата на МВР и също поискаха оставки – на вътрешния министър Рашков и на министър-председателя Петков.
На 17 март лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Борисов, бившият финансов министър Владислав Горанов и бившият началник на пресслужбата на Борисов Севделина Арнаудова бяха задържани за 24 часа в ареста, а на следващия ден бяха освободени, като не им бяха повдигани обвинения.
Борисов, Арнаудова и Горанов бяха отведени по повод образувано производство за изнудване, свързано с бизнесмена Васил Божков, който е разследван по много обвинения и в момента се укрива в чужбина.
От МВР съобщиха, че главната дирекция „Национална полиция“ ще обжалва решението в предвидения от закона 14-дневен срок. От дирекцията уточняват, че няма да коментират невлезли в сила съдебни решения.
Най-много катастрофи стават в понеделник и в петък следобед, като пикът е между 17 и 19 часа. Това става ясно от представената от МВР интерактивна карта, която дава поглед върху пътно-транспортните произшествия у нас. Картата вече е достъпна и за граждани, съобщи комисар Мария Ботева - заместник- началник на Пътната полиция: "Часовите..
Асен Василев: В България има избирателно правосъдие… В България има произвол. Това, което се случи с Благомир Коцев, с влизането при жена му, с това, че не им се дава достъп до адвокат - това е абсолютен произвол. *** Иван Вазов е Патриарх на българската литература и архитект на националната ни идентичност. Малко трудно..
В Кюстендюслско се провежда пореден протест в защита на българския лев, организиран от партия “Възраждане”. Автошествието започна преди около 2 часа часа от Дупница и преминава по главен път Е - 79. То ще завърши в град Рила. Автомобилите се движат с 30 километра в час, но движението в района не е спряно. Заради бавното пътуване, се..
БРИКС+ устоя на предизвикателствата на времето , но в следващите 10 години той няма да бъде институционализиран . Точно това е разковничето за устойчиво съществуване на формата. Това мнение изрази в интервю за БНР Велина Чакърова, геополитически анализатор, бивш директор на Австрийския институт за външна политика, създател на агенцията за..
Приключи административната процедура по съгласуване на изпълнената постоянна организация на движение на ул.“Опълченска“ в участъка от бул.“Тодор Александров“ до бул. “Сливница“ от Пътна полиция – КАТ при СДВР. Днес се проведе приемателна комисия на обекта, която излезе с положително становище за въвеждане на постоянната организация. Това съобщиха от..
Вече се мисли за възстановяването на икономиката на Украйна и за приобщаването ѝ към европейските вериги на доставки. ЕК постепенно прави това, което Европа прави най-добре: изграждане на инфраструктура за мирен просперитет. Това каза пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), след..
Война срещу нелегалната имиграция в Съединените щати, срещу върховенството на закона, срещу независимостта на правителствените институции, срещу американските университети. Търговски войни и с конкуренти, и със съюзници. Само за половин година от завръщането си в Белия дом Доналд Тръмп напредна значително в промяната на Америка и на света към..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
В три последователни вечери, от утре, Софийската опера и балет ще представи пред храм-паметника "Свети Александър Невски" музикалната поема "Рилският..