Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Велков: Ценови балон бихме имали, ако цените на имотите са неразумно високи

"Имотите са били убежище за съхранение на доходи и спестявания във всяка криза"

Иван Велков
Снимка: Ани Петрова

"Трудно е да се съглася с твърдението за ценови балон на пазара на недвижими имоти. Ценови балон бихме имали, ако цените изглеждат неразумно високи на фона на разходите по създаване на нови сгради или ремонтирането на съществуващите". 

Това мнение изложи пред БНР Иван Велков, бивш председател на Националното сдружение за недвижими имоти, сега член на УС на Международната федерация за недвижими имоти FIABCI.

Той обясни, че ред причини, "тръгнали далеч преди пандемията от Covid-19 и войната в Украйна", са повлекли повишаване на цените на материалите, суровините и енергоносителите, а също и на работните заплати и на транспортните разходи:

"Всичко това означава, че създаването на нова или ремонт на стара сграда би струвало в пъти повече, отколкото преди години. Разликата обаче е, че сега освен по-скъпо, ще е и по-качествено, защото технологичните иновации и европейските изисквания за качеството на сградите стремително се повишават, което би трябвало да доведе до по-сигурна и качествена среда на живот на обитателите на тези сгради". 

Инфлацията е причина за интереса към закупуване на имоти, коментира Велков:

"Във всяка криза имотите са били убежище за съхранение на доходи и спестявания".

Иван Велков посочи, че енергийната ефективност за всички видове сгради е важен и полезен процес:

"Вече всеки човек си дава сметка, че една добре построена, планирана и разумно управлявана сграда, ежемесечните комунални разходи биха били в пъти по-ниски от тези, които са в сгради без енергийна ефективност". Десислава Николова/Личен архив

Десислава Николова, старши пазарен анализатор в портала "Моите пари", коментира в предаването "Хоризонт до обед", че инфлацията се използва като трамплин от анализатори, които "подтикват към вземане на инвестиционно решение, което е свързано с покупка на недвижим имот, с цел съхраняване на парите от протичащите инфлационни процеси".

Тя направи прогноза, че инфлацията ще се увеличава до края на годината. 

"Не виждам опасения по отношение на стабилността в банковите системи, по-скоро виждам опасения в поведението на хората, което забелязваме в момента. ... Инфлацията помага за обезценяването на кредитите".

Интервютата на Валерия Николова с Иван Велков и с Десислава Николова в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04