Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ако депутатите намират, че СЕМ изпълнява "регулаторни глупости", то изцяло в техните ръце е да сменят закона"

София Владимирова: Ограниченията и забраните не могат да бъдат борба с дезинформацията

"И следващите членове на СЕМ ще чуят по свой адрес, че са бухалки"

София Владимирова
Снимка: Таня Милушева

"Предизвикателствата се оказаха твърде много. Самоиронично, ако трябва да определя този мандат, той не беше скучен." Това каза пред БНР членът на Съвета за електронни медии София Владимирова, чийто мандат изтича.

Владимирова смята, че и следващите членове на СЕМ "ще чуят по свой адрес, че са бухалки".

"В тази медийна комисия (в парламента – бел. ред.) се чуват странни упреци срещу Съвета за електронни медии, например, че нашите доклади били пълни с регулаторни глупости. Ако депутатите намират, че СЕМ изпълнява "регулаторни глупости", то изцяло в техните ръце е да сменят закона и да се обосноват защо", коментира София Владимирова в предаването "Преди всички".

"Това фриволно отношение към Закона за радиото и телевизията всъщност не показва, че искаме реална промяна, която да отразява времето, в което живеем, тенденциите, на които ставаме свидетели", каза още Владимирова.

Във връзка с мандата на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков София Владимирова отбеляза:

"Към онзи момент това беше практичният избор. Беше човек, който беше работил вътре в БНТ към неочакваното прекратяване на мандата на Константин Каменаров. Изнесоха се данни, които бяха шокиращи към онзи момент - за финансовото състояние на телевизията. Тогава се обяви, че тя почти е във фалит. От всички, които се явиха на онзи конкурс тогава, тази кандидатура ми се стори най-земна, най-адекватна към онзи момент. Ако съм допуснала грешка, тази грешка е лично моя, тя не ми е продиктувана."

"СЕМ има правото да избира генералния директор, но няма никакъв механизъм, ако види във времето на неговия мандат, че нещо не работи, че нещо не се случва по правилния начин, да има възможност за санкция, не говоря за финансова санкция, свързана със ЗРТ. По отношение на този тип отчетност на практика регулаторът е оставен без никакъв механизъм да въздейства на медиите под негов надзор."

Медийната грамотност трябва да се залага като държавна политика, смята София Владимирова, която направи аналогия между борбата с дезинформацията и борбата с Covid, като изтъкна, че ограниченията, забраните и рестрикциите могат да са само временна мярка, но не могат да решат проблема.

"Всички знаем реакцията на затварянето, на строгите мерки докъде доведе. Това не може да бъде борба с дезинформацията. Трябва да мислим в перспектива, да залагаме медийна грамотност като държавна политика, да учим децата, възрастните хора как да ползват медиите. Забраните, ограниченията и всичко, с което се стремим да ограничим един недотам верен информационен поток, ако не го виждаме в традиционните медии, технологиите ни предлагат достатъчно богати възможности да стигнем до тази информация и да я прочетем безкритично, без анализ."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51