Владимирова смята, че и следващите членове на СЕМ "ще чуят по свой адрес, че са бухалки".
"В тази медийна комисия (в парламента – бел. ред.) се чуват странни упреци срещу Съвета за електронни медии, например, че нашите доклади били пълни с регулаторни глупости. Ако депутатите намират, че СЕМ изпълнява "регулаторни глупости", то изцяло в техните ръце е да сменят закона и да се обосноват защо", коментира София Владимирова в предаването "Преди всички".
"Това фриволно отношение към Закона за радиото и телевизията всъщност не показва, че искаме реална промяна, която да отразява времето, в което живеем, тенденциите, на които ставаме свидетели", каза още Владимирова.
Във връзка с мандата на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков София Владимирова отбеляза:
"Към онзи момент това беше практичният избор. Беше човек, който беше работил вътре в БНТ към неочакваното прекратяване на мандата на Константин Каменаров. Изнесоха се данни, които бяха шокиращи към онзи момент - за финансовото състояние на телевизията. Тогава се обяви, че тя почти е във фалит. От всички, които се явиха на онзи конкурс тогава, тази кандидатура ми се стори най-земна, най-адекватна към онзи момент. Ако съм допуснала грешка, тази грешка е лично моя, тя не ми е продиктувана."
"СЕМ има правото да избира генералния директор, но няма никакъв механизъм, ако види във времето на неговия мандат, че нещо не работи, че нещо не се случва по правилния начин, да има възможност за санкция, не говоря за финансова санкция, свързана със ЗРТ. По отношение на този тип отчетност на практика регулаторът е оставен без никакъв механизъм да въздейства на медиите под негов надзор."
Медийната грамотност трябва да се залага като държавна политика, смята София Владимирова, която направи аналогия между борбата с дезинформацията и борбата с Covid, като изтъкна, че ограниченията, забраните и рестрикциите могат да са само временна мярка, но не могат да решат проблема.
"Всички знаем реакцията на затварянето, на строгите мерки докъде доведе. Това не може да бъде борба с дезинформацията. Трябва да мислим в перспектива, да залагаме медийна грамотност като държавна политика, да учим децата, възрастните хора как да ползват медиите. Забраните, ограниченията и всичко, с което се стремим да ограничим един недотам верен информационен поток, ако не го виждаме в традиционните медии, технологиите ни предлагат достатъчно богати възможности да стигнем до тази информация и да я прочетем безкритично, без анализ."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..