Владимирова смята, че и следващите членове на СЕМ "ще чуят по свой адрес, че са бухалки".
"В тази медийна комисия (в парламента – бел. ред.) се чуват странни упреци срещу Съвета за електронни медии, например, че нашите доклади били пълни с регулаторни глупости. Ако депутатите намират, че СЕМ изпълнява "регулаторни глупости", то изцяло в техните ръце е да сменят закона и да се обосноват защо", коментира София Владимирова в предаването "Преди всички".
"Това фриволно отношение към Закона за радиото и телевизията всъщност не показва, че искаме реална промяна, която да отразява времето, в което живеем, тенденциите, на които ставаме свидетели", каза още Владимирова.
Във връзка с мандата на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков София Владимирова отбеляза:
"Към онзи момент това беше практичният избор. Беше човек, който беше работил вътре в БНТ към неочакваното прекратяване на мандата на Константин Каменаров. Изнесоха се данни, които бяха шокиращи към онзи момент - за финансовото състояние на телевизията. Тогава се обяви, че тя почти е във фалит. От всички, които се явиха на онзи конкурс тогава, тази кандидатура ми се стори най-земна, най-адекватна към онзи момент. Ако съм допуснала грешка, тази грешка е лично моя, тя не ми е продиктувана."
"СЕМ има правото да избира генералния директор, но няма никакъв механизъм, ако види във времето на неговия мандат, че нещо не работи, че нещо не се случва по правилния начин, да има възможност за санкция, не говоря за финансова санкция, свързана със ЗРТ. По отношение на този тип отчетност на практика регулаторът е оставен без никакъв механизъм да въздейства на медиите под негов надзор."
Медийната грамотност трябва да се залага като държавна политика, смята София Владимирова, която направи аналогия между борбата с дезинформацията и борбата с Covid, като изтъкна, че ограниченията, забраните и рестрикциите могат да са само временна мярка, но не могат да решат проблема.
"Всички знаем реакцията на затварянето, на строгите мерки докъде доведе. Това не може да бъде борба с дезинформацията. Трябва да мислим в перспектива, да залагаме медийна грамотност като държавна политика, да учим децата, възрастните хора как да ползват медиите. Забраните, ограниченията и всичко, с което се стремим да ограничим един недотам верен информационен поток, ако не го виждаме в традиционните медии, технологиите ни предлагат достатъчно богати възможности да стигнем до тази информация и да я прочетем безкритично, без анализ."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..
Няма модел "Пеевски", това е моделът "Доган", в който се появи фигурата на феномена Делян Пеевски . Това мнение изказа пред БНР Корман Исмаилов,..