Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ако депутатите намират, че СЕМ изпълнява "регулаторни глупости", то изцяло в техните ръце е да сменят закона"

София Владимирова: Ограниченията и забраните не могат да бъдат борба с дезинформацията

"И следващите членове на СЕМ ще чуят по свой адрес, че са бухалки"

София Владимирова
Снимка: Таня Милушева

"Предизвикателствата се оказаха твърде много. Самоиронично, ако трябва да определя този мандат, той не беше скучен." Това каза пред БНР членът на Съвета за електронни медии София Владимирова, чийто мандат изтича.

Владимирова смята, че и следващите членове на СЕМ "ще чуят по свой адрес, че са бухалки".

"В тази медийна комисия (в парламента – бел. ред.) се чуват странни упреци срещу Съвета за електронни медии, например, че нашите доклади били пълни с регулаторни глупости. Ако депутатите намират, че СЕМ изпълнява "регулаторни глупости", то изцяло в техните ръце е да сменят закона и да се обосноват защо", коментира София Владимирова в предаването "Преди всички".

"Това фриволно отношение към Закона за радиото и телевизията всъщност не показва, че искаме реална промяна, която да отразява времето, в което живеем, тенденциите, на които ставаме свидетели", каза още Владимирова.

Във връзка с мандата на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков София Владимирова отбеляза:

"Към онзи момент това беше практичният избор. Беше човек, който беше работил вътре в БНТ към неочакваното прекратяване на мандата на Константин Каменаров. Изнесоха се данни, които бяха шокиращи към онзи момент - за финансовото състояние на телевизията. Тогава се обяви, че тя почти е във фалит. От всички, които се явиха на онзи конкурс тогава, тази кандидатура ми се стори най-земна, най-адекватна към онзи момент. Ако съм допуснала грешка, тази грешка е лично моя, тя не ми е продиктувана."

"СЕМ има правото да избира генералния директор, но няма никакъв механизъм, ако види във времето на неговия мандат, че нещо не работи, че нещо не се случва по правилния начин, да има възможност за санкция, не говоря за финансова санкция, свързана със ЗРТ. По отношение на този тип отчетност на практика регулаторът е оставен без никакъв механизъм да въздейства на медиите под негов надзор."

Медийната грамотност трябва да се залага като държавна политика, смята София Владимирова, която направи аналогия между борбата с дезинформацията и борбата с Covid, като изтъкна, че ограниченията, забраните и рестрикциите могат да са само временна мярка, но не могат да решат проблема.

"Всички знаем реакцията на затварянето, на строгите мерки докъде доведе. Това не може да бъде борба с дезинформацията. Трябва да мислим в перспектива, да залагаме медийна грамотност като държавна политика, да учим децата, възрастните хора как да ползват медиите. Забраните, ограниченията и всичко, с което се стремим да ограничим един недотам верен информационен поток, ако не го виждаме в традиционните медии, технологиите ни предлагат достатъчно богати възможности да стигнем до тази информация и да я прочетем безкритично, без анализ."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мариана Манушева: Повечето инциденти се случват поради недооценяване на обстоятелствата

"Има голямо значение как се действа, за да остане и този, който оказва първа помощ, в безопасност и да не нарани себе си.  Повечето от инцидентите се случват поради недооценяване на обстоятелствата. Хората винаги трябва да са нащрек в една такава ситуация и да се придържат към правилата за безопасност, за да не се получава така, че да има много..

публикувано на 23.05.24 в 11:49

При рестрикции в кредитирането може да има отлив и от банковия, и от имотния пазар

"Апетит към кредитиране, към задлъжняване има. Този "апетит" не е от вчера. Това е процес, който продължава години. Доста изразителен стана в момента, в който се случи високата инфлация – хората изпитаха притеснения какво се случва с техните спестявания, с тяхното обезценяване. Българинът е традиционалист - в подобна ситуация се насочва към..

публикувано на 23.05.24 в 08:27

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21