Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пентагонът: Руската армия опитва да обсади украинските сили в Донбас

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руското военно присъствие в Източна Украйна продължава да се увеличава, твърди британското разузнаване. Все по-интензивен е обстрелът на цели в Донбас. Според американски военни анализи руската армия се опитва да обсади украинските сили. Западните съюзници се договориха за предоставянето на нова военна и финансова помощ за Украйна. 
Руските сили прилагат класическа тактика на обсада на Донбас, като притискат украинската армия от всички страни, се казва в анализ на Пентагона, цитиран от "Вашингтон поуст". Според анализите на американските военни не е изключено войната да премине в кървав дългосрочен конфликт. 
"Пентагонът смята, че следващите две до четири седмици ще са решаващи за изхода от войната", пише още изданието. Западните съюзници се надпреварват с времето и се опитват своевременно да предоставят на Украйна въоръжение, за да отблъсне руската офанзива в Донбас. Киев поиска от западните си партньори да предоставят на украинските военновъздушни сили изтребители МиГ-29, които пилотите могат да управляват. Пентагонът съобщи, че Украйна наскоро e получила изтребители, но отказа да уточни броя им. А германският канцлер Олаф Шолц обяви:

"Готови сме да подкрепим нашите съюзници в НАТО, които разполагат с въоръжение от съветско производство и са готови да го предоставят на Украйна".

Очаква се Съединените щати да обявят пореден пакет военна помощ за Украйна на стойност 800 милиона долара, която по думите на президента Джо Байдън ще включва и артилерия. Така военната помощ само от Съединените щати възлиза на два и половина милиарда долара.

Усложнена остава обстановката в обсадения пристанищен град Мариупол, където се предполага, че руските сили постепенно са си пробили път към града, притискайки украинските войски към индустриалната зона до пристанището. Руското министерство на отбраната предложи отново на украинските бойци, които се намират на територията на металургичния завод Азовстал, да сложат оръжие. 

Междувременно сепаратистите съобщиха за евакуацията на повече от 140 цивилни и петима украински войници от Мариупол. 

Петимата военнослужещи са се предали доброволно, се казва в съобщението на властите в самопровъзгласилата се Донецка народна република.

Също в Telegram вицепремиерът на Украйна Ирина Верещук написа, че се надява постигнатото предварително споразумение с Русия за хуманитарен коридор от Мариупол да бъде спазено и да бъдат евакуирани около 6000 жени, деца и възрастни хора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синдикатите: Утре ще има транспорт в София

"След днешния ден благодарение на премиера се осигуриха 15 млн. лв. допълнително за финансиране на градския транспорт в Столичната община. Това, което мога да обявя, по сметките, които правихме с Общината, са напълно достатъчни да обезпечат исканията за увеличение от 300 лева на заплатите на всички работещи", каза вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов..

публикувано на 19.05.25 в 19:15
Държавният глава е на официално посещение в Япония, а в програмата му в Токио са срещи на най-високо равнище.  

Президентът с лекция в университета "Васеда", посветена на двустранните отношения между България и Япония

В Токио президентът Румен Радев се срещна с император Нарухито. С разговори на високо политическо равнище продължава визитата на държавния глава в Япония.  Със срещи на високо равнище в Токио продължава посещението на президента Радев в Япония Аудиенцията на българския президент при японския император се проведе в двореца в Токио. Срещата..

публикувано на 19.05.25 в 19:05

Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа

Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа след два месеца пълна хуманитарна блокада. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Израел не бива да допуска масов глад в Ивицата по дипломатически причини. Дори и приятелски на Израел страни няма да толерират "картини на масов глад", каза Нетаняху във видеообръщение, след като от офиса му разпространиха..

публикувано на 19.05.25 в 18:29

Джейхан Ибрямов за запечатването на централата на ДПС: Това е бухалка!

Това е бухалка!    Това заяви пред БНР Джейхан Ибрямов, заместник-председател на ПГ на ДПС-ДПС, и  определи като очаквано запечатването на партийната централа на столичния булевард "Ал. Стамболийски" 45а. "Получихме писмо, отговорихме му, пуснахме заявление до Министерски съвет да продължим да ползваме тази сграда, получихме веднага..

публикувано на 19.05.25 в 18:08
Новоизбраният президент на Румъния Никушор Дан.

В Румъния започнаха преговори за съставяне на ново правителство

В Румъния започнаха преговори за съставяне на ново правителство. Това става ден след вчерашния втори тур на президентските избори в страната, спечелени с 53,6% от Никушор Дан -   кметът на Букурещ, независим  проевропейски  кандидат . В Румъния премиерът се назначава от президента и ролята му за формиране на кабинет е ключова...

публикувано на 19.05.25 в 18:07

Наземният градски транспорт в София ще работи във вторник

Наземният градски транспорт в София ще работи утре. Това обяви Георги Панайотов - председател на КТ "Подкрепа" в столичния електротранспорт, цитиран от БГНЕС. "От синдиката ще продължат да отстояват по-високи възнаграждения за служителите в сектора", заяви още Панайотов.  Допълнителните 15 милиона лева, които държавата ще отпусне на Столична община, ще..

публикувано на 19.05.25 в 17:51
Доналд Тръмп

Тръмп ще разговаря по телефона поотделно с Путин и Зеленски

Американският президент Доналд Тръмп ще разговаря поотделно с руския си колега Владимир Путин, както и с украинския лидер Володимир Зеленски, като част от опитите му да постигне споразумение за прекратяване на войната в Украйна. Тръмп ще обсъди по телефона с Путин руската война в Украйна Разговорът между Тръмп и Путин е третият известен..

публикувано на 19.05.25 в 17:50