Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища ще го изучават и целенасочено ще им се обърне внимание на тези човешки ценности и добродетели. Аз познавам много директори и учители и не познавам директор и учител, който да не се опитва да развива точно тази ценностна система у децата, каза директорът на столичното 32. СУИЧЕ "Св. Климент Охридски" Нели Костова в интервю пред БНР.
Тя и Деян Колев, председател на Центъра за междуетнически диалог "Амалипе", коментираха в предаването "Неделя 150" въвеждането на предмет, свързан с изучаването на добродетели и религия като задължителен в училищата.
Тя посочи, че за съжаление децата имат лошия пример на обществото като цяло – начин на комуникация и хората които управлява държавата не е по-най добрия начин:
"Да се обърне внимание на добрите примери, защото децата са добри. Всеки родители се стреми да дава най-доброто на своето дете и аз работя с прекрасни деца и мотивирани родители. Но понякога децата споделят, че родителите не говорят достатъчно с тях. А когато попитах дете, чиито родители са разделени, с кого живееш? То ми отговори – "с къщата"! Ние в училище се опитваме да компенсираме тази липса, но не всеки път се справяме."
И допълни, че темата с добродетелите е засегната още в първи клас в предметите родинознание, "аз и семейството ми", "моето място в обществото".
Деян Колев посочи, че "Амалипе" работи с над 250 училища от цялата страна:
"Позицията ни е, че преди да се пристъпи към такъв предмет, първо да се направи по-сериозно пилотиране в една немалка група от 150 -200 училища. Това пилотиране да обхване и т. нар. смесени райони с ромски и турски деца, и да се види какъв ще бъде ефектът там. Тогава да се пристъпва към по-масово въвеждане на предмета. Да почертая, че дълги години бях учител по философия, включително етика и беше удоволствие да преподавам, да организирам с младежите в професионалната гимназия, дискусии, да обсъждаме теми. И съм убеден, че ако се върви към "добродетели и етика" трябва да бъде организиран под формата на дискусии, да има теми за толерантността и различните ценности при различните вероизповедания и етноси. Убеден съм, че не трябва предметът да бъде правен като вероучение, защото не сме първата половина на XX век. Трябва да се набляга на граждански ценности, да запознава с религията, но в културно-исторически аспект."
Нели Костова и Деян Колев коментираха и подготовката на учители и преподаватели.
"Ще бъдат избираеми и ще формират групи по добродетели и религии. Ние не сме готови и колегите казаха, че не биха рискували да водят такова обучение, защото още не е ясна учебната програма. Понякога за религии могат да навредят, ако тълкуват религиозната тематика. Но всички начални учители биха могли да се обучат през определени курсове и да преподават от 1 до 4 клас, защото и в момента го правят. Ако предметът е само религия, трябва да има специалисти, ние нямаме готовността да преподаваме религия", обясни директорът на 32. СУИЧЕ в София.
И Колев допълни, че проучване сред директорите показва, че "има голяма вероятност да възникнат проблеми – в етнически смесените училища да започне едно нездравословно съревнование, да направим група по православие, а ние група ислям":
"Все още са много живи спомените и от Възродителни процес. Една от силните страни на прехода е, че не позволихме да се стигне до етнически конфликт като този Босна – Херцоговина, на какъвто бяхме на ръба през 80-те години. Не бива да подклаждаме етническо напрежение в смесените райони. Затова смятам, че "добродетели и етика" е добро."
А Нели Костова напомни, че за да се интегрира определен предмет би трябвало да се направят сериозни проучвания и да бъдат попитани родителите. Смятам, че те трябва да имат решаващата дума.
Колев предупреди, да не се бърза с въвеждането на предмета още следващата година.
"Ако се бърза, ще има сътресения. Три пъти мери, един път режи! Рано е отсега да почнем да режем и да искаме да се преподава предметът от началото на учебната година", каза той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Времето в събота ще бъде още по-горещо, като Националният институт по метеорология и хидрология издаде червен код (трета степен) за опасно горещо време в 12 области на страната - Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Велико Търново, Русе, Ямбол, Хасково, Стара Загора, Пловдив, Благоевград. Там дневните температури ще прехвърлят 41 градуса по..
Без дебат, със 137 гласа "за" и само 3-ма въздържали се (от Величие) депутатите приеха на първо четене промени в Закона за признаване на професионални квалификации. Измененията предвиждат автоматично признаване на професионалната квалификация на медицински сестри, преминали обучение в Румъния по специална програма за повишаване на квалификацията. В..
Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва. Официален Банкок предупреди, че сблъсъците със силите на Пном Пен могат да "прераснат във война". До момента се съобщава за най-малко 16 загинали, а десетки хиляди са напуснали домовете си в двете страни. Временният тайландски премиер Пхумтам Вечаячай обяви, че в сраженията вече се..
Европейската комисия намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи, съобщават медиите в Киев. Страната се нуждае от десетки милиарди долари, за да покрие бюджетния си дефицит, призна президентът ѝ, който е под силен натиск от медиите и гражданското общество заради посегателството върху независимостта на антикорупционните..
Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..
Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..
От началото на месец юни в "Главна инспекция по труда" са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..