Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20% от всички починали в следствие на пандемията са в работна възраст

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Причините за високата смъртност в България заради Covid-19 при първата вълна през 2020 година са липса на адекватни и навременно приложени мерки, слабо тестване, претоварване на здравната система, липса на ресурси в здравната система, здравният статут на населението, слабото ваксинацинно покритие".

Това каза пред БНР математикът Антони Рангачев.

В Scientific Reports - от системата на авторитетното списание за наука Nature, излезе първата статия за въздействието на Covid пандемията в България и в Източна Европа. Това е едно от малкото проучвания за България, ползвано и към доклада на Европейския комитет на регионите. Автори са университетските преподаватели Антони Рангачев (Чикаго), Георги Маринов от (Станфорд) и Младен Младенов. Изследването е фокусирано върху първата вълна, която премина в Източна Европа. Методологията е приложима за всяка една от следващите вълни.

В предаването "Хоризонт до обед" биологът Георги Маринов посочи, че половината от починалите хора не са документирани като смъртен случай с Covid-19:

"Голяма част от хората умират в домовете си, без да бъдат в болница или без да са били тествани. Затова официалният брой 36 000 починали не е реалното число, то е над 70 000. Около 20% от всички починали в следствие на пандемията са в работна възраст".

"Има стряскащи дисбаланси... Но ние не броим просто хора, броим изгубени години. Когато 60-годишен човек почине, това са 20 години изгубени живот. Метриките слагат акцент върху смъртността в по-младите възрастови групи... Българската система счита за Covid починали само тези, починали в болница", допълни Рангачев.

По думите на Маринов има значение дали си болен от Covid-19 в малко населено място в България, или в голям град:

"София - град е изгубила 0,67% от населението си, докато във Видин е 2%. По-отдалечените и по-слабо развитите икономически региони се характеризират с по-висока смъртност. София има много повече болници и на по-високо ниво, отколкото в провинцията... У нас са умрели повече хора, отколкото се очакваше в началото на пандемията при пълно заразяване. И това е преди ваксините".

В Чехия, Полша и Унгария, сходно засегнати през 2020 година като България, смъртността на глава на населението е два пъти по-малка. В Гърция - четири пъти по-малка в сравнение с България.

Биологът посочи, че някъде в света се инкубира нов вариант на SARS-CoV-2, "защото това е еволюционната логика на развитието на вируса".

Математикът отчете, че решението за отпадане на мерките е било политическо и погрешно.

"Трябва да сме готови за сходни поражения, каквито имаше при предишните вълни".

Интервюто с Антони Рангачев и с Георги Маринов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо  беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..

публикувано на 17.02.25 в 20:20
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус призова страните от СЗО да приемат глобален договор за действия при пандемии

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..

публикувано на 17.02.25 в 19:56
Канцлерът на Германия Олаф Шолц

Шолц: САЩ и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна

Съединените щати и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна, заяви германският канцлер Олаф Шолц след съвещание в Париж с колегите си от Франция, Италия, Полша и други европейски страни. Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна Въпросът стана актуален миналата седмица,..

публикувано на 17.02.25 в 19:50

Германският финансов министър: Фискалните правила на ЕС трябва да бъдат реформирани, ако се увеличат разходите за отбрана

Фискалните правила на Европейския съюз и Германия трябва да бъдат реформирани, в случай че европейците се договорят да увеличат съществено разходите за отбрана, каза германският финансов министър Йорг Кукис.  Той е в Брюксел, където обсъжда с колегите си от еврозоната начините за финансиране на оръжейната индустрия на континента. Това съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 19:05

Правителството ще отправи официално искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ

До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на..

публикувано на 17.02.25 в 18:58

Русия съобщава за завладяването на село в Харковска област

От фронта в Източна Украйна руското министерство на отбраната съобщава за завладяването на още едно украинско село в Харковска област. Фиголивка се намира на двайсетина километра северно от град Купянск и на запад от река Оскол. Ако бъде потвърдено, съобщението означава, че руските войски разширяват плацдарма си в този участък и че..

публикувано на 17.02.25 в 18:20