"Това е денят, в който ние си припомняме колко важно е да имаме книги около нас. И това е денят, в който се обявява следващата столица на книгата. Тази година това е Гуадалахара“, каза за БНР Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска книга“.
Тя припомни, че инициативата „Маратонът на четенето“ се провежда в библиотеките. „Походът на книгата“ е в училища и детски градини.„Тази година известни личности четяха на децата. Понеже аз бях част от доста от събитията - да видиш как срещу теб седят четящи деца, които се вълнуват от поредната среща с книгата, да видиш как хора, които са публични личности показват на децата защо е важно четенето и защо е важно да четем е един невероятен процес и е много важно за бъдещето. Ако имаме четящи деца и четящи хора, не само ще имаме икономически просперираща, но ще имаме и по-добра нация, с по –добри и емпатични хора“, допълни за предаването "Закуска на тревата" Десислава Алексиева.
Тя коментира, че сред младите хора под 35 години се отчита значителен спад на интереса към четенето.Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Инициативният комитет за изграждане на скулптурната композиция „Земляците“ и Община Левски проведоха официалното откриване на творбата на 6 ноември 2025 г. на площад „Свобода“ в града. Официален гост на тържествената церемония бе вицепрезидентът на Република България г-жа Илияна Йотова. Събитието оживи спомена за трима от най-обичаните българи, родом..
През последните години светът на израелската мода преживява възходи и падения, както и кризи заради пандемията и войната. Тази година към тях се добави и бойкот срещу израелски артисти и спортисти. За първи път Седмицата на модата, която се проведе в последните дни на октомври в Тел Авив („замразена“ по време на войната), се проведе без Деня на..
Реставрираха стогодишна къща във Враца. Тя се намира до емблематичния паметник „Лъвчето“ и носи отпечатъка на една от известните градски фамилии – рода на Йончеви. Отскоро семейният дом е ново място за изкуство, култура, събития и обмен на идеи. Старата къща е реставрирана – запазени са автентичните мазилки, дограми, настилки и мебели, както и духът..
В град Левски беше открита скулптурната композиция „Земляците“ , посветена на актьорите Георги Парцалев , Григор Вачков и писателя Дончо Цончев . Автор на творбата е скулпторът Борис Борисов , а средствата за реализацията ѝ са събрани от жителите на региона чрез различни инициативи. Всеки град има свои любими места, свързани със..
Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона беше домакин на концерт по случай Деня на народните будители. Смесен хор „Родни звуци“ към читалище „Добри Войников – 1856“ в Шумен изпълни български народни песни и творби от европейската класика пред българската общност в каталунската столица. Идеята за концерта възниква спонтанно..
Петър Делчев - един от изявените български цигулари, завърши житейския си път на 24 октомври 2025 г. в Италия - страната, в която живя в последните години. Той остава в историята на българското цигулково изкуство като носител на награди от престижни международни конкурси - първа на „Ян Коциян“ в Чехословакия и двукратен носител на четвърта награда..
Младата българска пианистка Светлина Бояджиева представя втория си албум, наречен "Истинската аз", който е записан в Италия, където тя от няколко години учи, живее и работи. Към днешна дата той вече е в разпространение както на физически носител, така и в дигиталните платформи, под егидата на издателство EMA Vinci . Програмата включва Соната..
" Истинското противопоставяне ще се появи на парламентарни избори. Колкото повече агонизира държавата, а тя в момента агонизира, толкова по-голяма вълна..
С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите , заяви пред БНР Кристалина Георгиева - управляващ директор на Международния..