Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството като военен трофей

В Израел показват Лонгинското копие, наричано "копие на съдбата"

Историята на експоната се преплита с тази на Хитлер

Реплика на Лонгинското копие
Снимка: Феня Декало

Три големи празника, свързани с трите религии, празнува Йерусалим - юдейския Песах, християнския Великден, мюсюлманския Рамазан. Обикновено Израелският национален музей и Музеят за ислямско изкуство и Националната библиотека показват експозиции, свързани с тях. Тази година в Израел гостуват реплики на експонати от музея на замъка Хофбург във Виена. Сред тях най-интересно е Лонгинското копие, наречено “копие на съдбата“, заради двете необикновени истории свързани с него.

Екскурзоводът Максим Ханк разказва:
 

"То е едно от запазените метални наконечници, донесени в Европа по времето на кръстоносните походи на Светите земи, които претендират да са автентични. Не знам къде се съхраняват останалите, но обърнете внимание колко добре е запазен металът. Изотопен анализ доказва, че е наистина на 2 хиляди години. Според Новия завет с него римският центурион Гай Касий Лонгин умъртвил разпънатия Христос. Това бил "удар на милосърдието". Копието се забива между ребрата. Пронизва белия дроб и сърцето. Така припадналият от болките Христос вече е умъртвен. Точно този удар на центуриона се смята за доказателство, че не са погребали полужив човек, а наистина е бил мъртъв, след това е възкръснал. Знам, че и на други места се пазят подобни наконечници, които претендират да са автентични. Втората история, свързана с това копие, е доказано автентична, доколкото е записана в личния дневник на Хитлер. През късната есен на 1909 година младият художник Адолф Хитлер, който през лятото е бил скъсан на приемния изпит във Виенското училище за изящни изкуства, прави ескизи на фасадата на замъка Хофсбург. Влиза в залата, за да се сгрее. Отправя се към една от галериите, която се оказва залата със съкровищата. Ето как е раказано това от самия фюрер:

"Група туристи спря точно срещу място, където се намирах. Екскурзоводът показа наконечника на Лонгин. Не му бях обърнал внимание. Тогава чух думите, които промениха живота ми: „С това копие е свързана легенда, според която той, който го държи може да вземе съдбата на света в свои ръце, да достигне до съвършенство в доброто или злото”. 

Бъдещият фюрер изпада в транс, вперил поглед в наконечника. При затваряне на музея, служителите го изваждат, но на следващият ден от сутринта, той е там. Какво е изпитвал, отново е описал в „Моята борба“: 

"На секундата разбрах, че моментът е решаващ за моя живот. Копието беше нещо като магически носител на откровения: то отвори такива прозрения към идеалния свят, че човешкото въображение се оказва по-реално, отколкото реалният материален свят. (…) Бях се разтреперил, пред зараждащата се фигура на свръхчовека – опасен и всесилен разум, с безстрашно и жестоко лице. Потискайки опасенията си, му предложих душата ми, за да стане инструмент на неговата воля".

Този текст има многобройни тълкувания още от излизането на книгата, та и до днес. Привържениците на окултизма, виждат в това изпадане в транс, сделка с Дявола. Бъдещият фюрер е продал душата си в замяна на обещание за господство над света. Психиатрите обясняват случилото се с това, че от депресивно състояние, пациента преминава в маниакално. Под влияние на легендата за копието на Лонгин, Хитлер има халюцинации."

Тази странна история се отразява както на съдбата на Европа, така и на самото копие, продължава Ханк. 

"Една от първите заповеди на Хитлер, веднага след присъединяване на Австрия към Третия райх, е конфискуване на реликви, като на първо място сред тях е този наконечник от копие. Историкът Волфрам Зиверс е натоварен със събиране на Хитлеровата колекция от знакови имперски символи. Интересното е, че още преди да започне „присъединяването“, Зиверс е изпратен във Виена да се убеди, че копието си е на мястото, в замъка. От него се е искало с исторически факти и доказателства, че реликвата е истинска.  

Втората среща на фюрера с копието, 30 години след първата, също е документирана. Приближените напускат залата и оставят Хитлер насаме с неговата "светиня". След това копието, заедно с други реликви, станали военна плячка. Били пренесени в църквата "Света Екатерина" в Нюрнберг. Там са се провеждали състезанията на майстерзингерите, така добре пресъздадени от Вагнер.

Оттам са го конфискували американските войски в края на войната. Копието, заедно с други реликви като зъб на Йоан Кръстител, покривката от Тайната вечеря, кесията на свети Елм, камък от стената на Йерусалим, Библията на първия папа и др. За да достигнат до тях, но войниците от специалната част за паметници на културата е трябвало да се справат със сложна сигнализация – електрическа охрана, да научат кодовете от Вили Либел, който е отговарял за съхраняване на съкровища, придобити като военна плячка. Интересен детайл е, че в самото начало всички тези богатсва са били отнесени в САЩ и предадени лично на Хари Труман. Легендата твърди, че наконечникът на Лонгин се е намирал в залата, където е било взето решение за бомбардиране на Япония с ядрени бомби.

На 4 януари 1946 година генерал Кларк, командващия американските войски, които влизат във Виена и поделението за издирване на паметници на културата, предават на Австрия откраднатите от хитлеристите реликви, сред които е било и копието на Лонгин.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01
Александър Попов

Онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости

Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..

публикувано на 15.04.25 в 14:44

Фотографите Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в София

Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров   подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “.  " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..

публикувано на 15.04.25 в 12:37

Българин влиза в Управителния орган на Паневропейската организация на танцовите фестивали

Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..

публикувано на 15.04.25 в 10:24
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49