Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 60 български филми на Националния фестивал "Васил Гендов"

| обновено на 02.05.22 в 12:47
Снимка: архив
Над 60 български игрални, документални и анимационни филми ще бъдат представени на Националния фестивал на българското кино, който започва днес. Организатор е Съюзът на българските филмови дейци и всеки ден ще има безплатни прожекции в Дома на киното в София.

Фестивалът носи името на основоположника на българското кино и основател на Съюза на българските филмови дейци Васил Гендов, роден преди повече от 130 години. Това е най-големият по замисъл форум за постиженията на българското игрално, документално и анимационно кино, както за филмова теория и критика.

"Трудно ми е да отлича само няколко филма. Във финалната селекция присъстват доста от знаковите за новото българско кино режисьори като Андрей Паунов, Камен Калев, Драгомир Шолев, Павел Веснаков, така че има какво да се види". Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" режисьорът Милко Лазаров, председател на Съюза на българските филмови дейци:

Милко Лазаров

"Има филми, които за пръв път ще се прожектират пред българската публика, на които им предстои разпространение наесен. Има филми, които имаха разпространение миналата есен, така че ще бъде любопитно за зрителите в София, на киноманите, които могат в Дома на киното с вход свободен да видят тези филми. Програмата е великолепна".

Фестивалните прожекции ще продължат до 9 май, а кои са победителите ще стане ясно на 15 май на специална церемония в Народния театър "Иван Вазов". 

Голямата награда ще бъде обявена от почетния гост на събитието Кшищоф Зануси. Целта е да се представи и отличи най-доброто от най-новото в българското кино, излязло през последните 18 месеца.

В съпътстващата програма на фестивала са включени специални майсторски класове на режисьорите Андрей Паунов и Камен Калев.

БНР е медиен партньор на фестивала.

Цялото интервю с Милко Лазаров можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34