Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миролюба Бенатова: Изненадах се, че вече сме на 91-о място по свобода на словото

Миролюба Бенатова
Снимка: Добрина Карамболова, БНР

Анна Цолова, Миролюба Бенатова, Дарина Сарелска и Благой Момчилов се завръщат в Нов български университет с втори Мастър клас.

След изключителния успех на първото издание на майсторския клас за разказване на визуални истории, емблематичните журналисти с дългогодишен опит в телевизионната индустрия са готови за втория випуск курсисти, които ще се обучават в Радио-телевизионния център на НБУ.

"Ние сме част от този майсторски клас, за да споделим нашия опит, да помогнем на записалите се в курса да започнат да се справят по-добре дори със собствените си телефони, да започнат да виждат реалността около себе си по различен начин, да ги запалим да виждат като оператори, да им помогнем да посмеят да започнат да гледат така". Това поясни в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" журналистката Миролюба Бенатова:

"Дори най-плахите, най-неуверените, за които заставането пред камера е чуждо на натурите им, дори и те се осмелиха, даже накрая вече им стана и приятно, защото има и такива упражнения, освен да снимат, да представят и себе си пред камера. Наистина това е много предизвикателно за много хора и понеже аз съм била такъв човек, никога не съм искал да бъда пред камера, знам колко време ми отне, за да заставам и да казвам няколко думи, а не просто моите герои да разказват историята".

Миролюба Бенатова коментира и новината, че България се изкачва с 21 места в годишния Индекс за свободата на словото на организацията "Репортери без граници":

"Изненадах се, че вече сме на 91-во място, а не на 112-то по свобода на медиите според годишната класация на "Репортери без граници". За последен път страната ни е била под стотното място през 2013 година. За мен 2013 година никога не е била символ на свобода на словото, така че в този смисъл не виждам никаква победа, така че е въпрос на гледна точка. До каква степен политиците приемат да участват в наши предавания за мен е някакъв знак дали нещо се е променило или не. Моето усещане е, че липсва чак такова подобрение".

"Хубаво е когато тенденциите станат нещо устойчиво във времето, така че за мен лично би било интересно колко устойчиво ще е това 91-во място по свобода на словото в света", посочи пред БНР доц. Кристиян Постаджиян, декан на Бакалавърския факултет на НБУ:

Кристиян Постаджиян

"Безспорно всички ние трябва да работим и това не е въпрос, свързан само с журналистите, но и с университетите с това да създаваме достатъчно високи критерии за това какво е свобода на словото и как може да я постигаме. Мисля, че точно в тази посока е и една от задачите на майсторския видео клас".

Доц. Кристиян Постаджиян подчерта, че местата за Майсторския клас са ограничени:
"Ранното записване е до 12 май и аз насърчавам всеки, който има интерес към този курс по Video Storytelling да избърза и да се запише, тъй като интересът е голям".

Цялото интервю с Миролюба Бенатова и доц. Кристиян Постаджиян можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51