Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Практическото приложение на изкуствения интелект

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Със сигурност дебатът за използването на изкуствения интелект вече е излязъл от теоретичното и навлязъл в практичното.

По проект за използването на изкуствения интелект в здравеопазването работи Институтът по информационни и комуникационни технологии. Проф. Петя Копринкова обясни, че целта на международния проект е човек с прекъснати връзки към краката да може да проходи отново.  

"Има вече пациент с мозъчен имплант, който е с такъв сериозен проблем в клиника в Швейцария. Целта е да се декодира информацията от неговия мозък за движенията, които иска да извърши, след което да се подаде информация или към гръбначния стълб или към екзоскелет да се задвижат неговите крайници".

Петя Копринкова пояснява, че тяхното проучване се основава не на класическия тип невронни мрежи, а на знанията как на клетъчно ниво работи човешкият мозък.  

В БАН разработват и медицински диктофон, уточнява Светла Бойчева от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН.  

"Помага на лекарите, които се занимават с образна диагностика с разпознаване на реч, да изготвят документацията. После тази документация се валидира от лекар."

Всъщност медицината се е очертала като една от областите за използването на изкуствения интелект. И то не само в случаите за анализиране на данните от образната диагностика. Но Светла Бойчева прави уговорката, че изкуственият интелект само помага на лекарите, ако те трябва да вземат решенията.  

Оценката на бизнеса е, че България стои добре не само в изследванията на изкуствения интелект, но и в разработването на приложения за комерсиална употреба. Доц. Атанас Киряков, който е директор на компания, занимаваща се с изкуствен интелект, обяснява:

"На ниво държава България все още трябва да развие капацитет, за да може да работи по-добре с изкуствен интелект".

Защото, както казва футурологът доц. Мариана Тодорова, времето на осъзнатия изкуствен интелект идва. Тя дава пример с разработка на Гугъл, която е потенциален конкурент на китайския мултимодален изкуствен интелект.  

Изкуственият интелект може да бъде полезен само в симбиоза с другите дигитални технологии като блокчейн, интернет на нещата, виртуална реалност, допълва Мариана Тодорова. А рискът според нея е хората да започнат да се предоверяват на решения и модели, които изкуственият интелект дава, защото човекът ще бяга от поемането на отговорност. 

Затова и Тодорова се присъединява към призивите дори и политиците да разбират какво е изкуственият интелект. Защото от тях зависи и законодателството. ЕС в момента разработва законодателство за използването му. Търси се балансът между възможността за развитие при използването му и недопускането на компромис с правата на хората. Евродепутати твърдят, че изработените подходи гарантират ясни, изпълними правила, постижими и за компаниите.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51