"Има вече пациент с мозъчен имплант, който е с такъв сериозен проблем в клиника в Швейцария. Целта е да се декодира информацията от неговия мозък за движенията, които иска да извърши, след което да се подаде информация или към гръбначния стълб или към екзоскелет да се задвижат неговите крайници".
Петя Копринкова пояснява, че тяхното проучване се основава не на класическия тип невронни мрежи, а на знанията как на клетъчно ниво работи човешкият мозък.
В БАН разработват и медицински диктофон, уточнява Светла Бойчева от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН.
"Помага на лекарите, които се занимават с образна диагностика с разпознаване на реч, да изготвят документацията. После тази документация се валидира от лекар."
Всъщност медицината се е очертала като една от областите за използването на изкуствения интелект. И то не само в случаите за анализиране на данните от образната диагностика. Но Светла Бойчева прави уговорката, че изкуственият интелект само помага на лекарите, ако те трябва да вземат решенията.
Оценката на бизнеса е, че България стои добре не само в изследванията на изкуствения интелект, но и в разработването на приложения за комерсиална употреба. Доц. Атанас Киряков, който е директор на компания, занимаваща се с изкуствен интелект, обяснява:
"На ниво държава България все още трябва да развие капацитет, за да може да работи по-добре с изкуствен интелект".
Защото, както казва футурологът доц. Мариана Тодорова, времето на осъзнатия изкуствен интелект идва. Тя дава пример с разработка на Гугъл, която е потенциален конкурент на китайския мултимодален изкуствен интелект.
Изкуственият интелект може да бъде полезен само в симбиоза с другите дигитални технологии като блокчейн, интернет на нещата, виртуална реалност, допълва Мариана Тодорова. А рискът според нея е хората да започнат да се предоверяват на решения и модели, които изкуственият интелект дава, защото човекът ще бяга от поемането на отговорност.
Затова и Тодорова се присъединява към призивите дори и политиците да разбират какво е изкуственият интелект. Защото от тях зависи и законодателството. ЕС в момента разработва законодателство за използването му. Търси се балансът между възможността за развитие при използването му и недопускането на компромис с правата на хората. Евродепутати твърдят, че изработените подходи гарантират ясни, изпълними правила, постижими и за компаниите.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...