Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Практическото приложение на изкуствения интелект

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Със сигурност дебатът за използването на изкуствения интелект вече е излязъл от теоретичното и навлязъл в практичното.

По проект за използването на изкуствения интелект в здравеопазването работи Институтът по информационни и комуникационни технологии. Проф. Петя Копринкова обясни, че целта на международния проект е човек с прекъснати връзки към краката да може да проходи отново.  

"Има вече пациент с мозъчен имплант, който е с такъв сериозен проблем в клиника в Швейцария. Целта е да се декодира информацията от неговия мозък за движенията, които иска да извърши, след което да се подаде информация или към гръбначния стълб или към екзоскелет да се задвижат неговите крайници".

Петя Копринкова пояснява, че тяхното проучване се основава не на класическия тип невронни мрежи, а на знанията как на клетъчно ниво работи човешкият мозък.  

В БАН разработват и медицински диктофон, уточнява Светла Бойчева от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН.  

"Помага на лекарите, които се занимават с образна диагностика с разпознаване на реч, да изготвят документацията. После тази документация се валидира от лекар."

Всъщност медицината се е очертала като една от областите за използването на изкуствения интелект. И то не само в случаите за анализиране на данните от образната диагностика. Но Светла Бойчева прави уговорката, че изкуственият интелект само помага на лекарите, ако те трябва да вземат решенията.  

Оценката на бизнеса е, че България стои добре не само в изследванията на изкуствения интелект, но и в разработването на приложения за комерсиална употреба. Доц. Атанас Киряков, който е директор на компания, занимаваща се с изкуствен интелект, обяснява:

"На ниво държава България все още трябва да развие капацитет, за да може да работи по-добре с изкуствен интелект".

Защото, както казва футурологът доц. Мариана Тодорова, времето на осъзнатия изкуствен интелект идва. Тя дава пример с разработка на Гугъл, която е потенциален конкурент на китайския мултимодален изкуствен интелект.  

Изкуственият интелект може да бъде полезен само в симбиоза с другите дигитални технологии като блокчейн, интернет на нещата, виртуална реалност, допълва Мариана Тодорова. А рискът според нея е хората да започнат да се предоверяват на решения и модели, които изкуственият интелект дава, защото човекът ще бяга от поемането на отговорност. 

Затова и Тодорова се присъединява към призивите дори и политиците да разбират какво е изкуственият интелект. Защото от тях зависи и законодателството. ЕС в момента разработва законодателство за използването му. Търси се балансът между възможността за развитие при използването му и недопускането на компромис с правата на хората. Евродепутати твърдят, че изработените подходи гарантират ясни, изпълними правила, постижими и за компаниите.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24

Премиера на музикалния спектакъл "Небесна хармония" в НДК

Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа .  "Репертоарът е подбран заради една..

публикувано на 25.04.25 в 13:04
Дияна Георгиева

Медсестри, акушерки и рехабилитатори: НЗОК да заплаща практиките им

НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..

публикувано на 25.04.25 в 10:48

Варненци готвят протест срещу наредба за прием в детските градини

Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..

публикувано на 25.04.25 в 10:37
Отец Петко Вълов

Монс. Петко Вълов: Папа Франциск беше много естествен и близък до хората

" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция.  Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..

публикувано на 24.04.25 в 16:55

Какви са предизвикателствата пред новия състав на Фискалния съвет на България?

"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..

публикувано на 24.04.25 в 14:44