„Изложбата „Войната! И подлуде светът…110 години от обявяването на Балканската война и 140 години от рождението на Владимир Димитров–Майстора ще можете да видите до 29 май 2022 в Софийската градска художествена галерия.
Заглавието на изложбата е взето от стихотворението на Кирил Христов „Старият войн“.
Впечатляващ брой художествени свидетелства от войната е оставил и големият български живописец Владимир Димитров – Майстора. Малцина знаят, че като творец, търсещ път в изкуството, Майстора е създал огромен цикъл от рисунки с молив или туш, акварели и маслени платна, които пазят спомена за Балканската война от 1912–1913 г. Записал се като доброволец и той ще извърви целия поход със Седма пехотна рилска дивизия и ще отразява войната.
Художникът, който е подготвен и успява да създаде в този момент мащабни панорамни батални творби, е Ярослав Вешин.
Освен живописни и графични творби не липсват и скулптурни произведения, посветени на войната. В Балканската война са мобилизирани младите скулптори Иван Лазаров, Ангел Спасов, Анастас Дудулов, Янко Павлов. Единствено Иван Лазаров ще създаде по-цялостна и последователна серия скулптури - Те победиха, На нож, На водопой, Свръх сили.
„Да се учи, защото има и положителни неща, които могат да се вземат и да продължиш напред. Има и други, които могат да се променят, за да няма тези събития негативни, които се случват за всички и са пагубни за хората, не само като войната. Човек трябва да се вглежда в своята истории, своето изкуство, защото те са важни“.
Аделина Филева е следвала за инженер и след това е завършила Националната художествена академия специалност „Изкуствознание“.
„През всичкото време гледах да предам тази чистота духовна и външна в младежта. Рисувах и стари и млади като най-главното беше да схвана техния труд на полето и в техните веселия и сватби, и седенки Отивах и по сборовете, които ставаха едно време по селата, където избирах и моделите си“.
В предаването „Нощен хоризонт“ доцент Валентин Господинов, директор на художествената галерия „Владимир Димитров- Майстора“ в Кюстендил, допълни:
„Тази година това честване е впечатляващо, защото без да се уговаряме предварително три големи институции направихме големи изложби за честването на Майстора. Първата изложба, която открихме беше нашата в Кюстендил с над 300 творби само от Фонда в Галерията. След това 2-3 седмици по-късно открихме и тази изложба, за която става дума в момента и която е като бисер на културната сцена и това се дължи изяло на екипа, който успя да сформира госпожа Аделина Филева“.
Той заяви, че ще настоява изложбата в Кюстендил да бъде удължена до октомври:
"Нашата изложба, тази, за която приказваме в момента на Софийска градска галерия и тази, която предстои в Националната галерия са три пункта различни, с различно съдържание. Любителите на майстора тази година ще могат да се наситят от контрапунктуално разположени гледни точки за Майстора".
Съорганизатор на изложбата е и Военно-историческия музей.
"Националният Военно-исторически музей има отговорността да съхранява не малко по обем и сериозно по представителство на именити лица от българското художествено изкуство, които са свързани с тяхната интерпретация на войните за национално освобождение и обединение. Всички известни имена, които познаваме и техните творби са част от нашия фонд нашата отговорност е и в това да правим възможно те да бъдат достъпни за българската и за чуждестранната публика", каза за "Хоризонт" доц. д-р Соня Пенкова, директор на Военно-историческия музей.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..