Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната в Украйна стопи оптимизма на българския културен туризъм

Даниела Стоева: Настоящата геополитическа обстановка ни поставя в много по-неизгодно положение от пандемията

Снимка: Ралица Тачева

Ограниченията в културните прояви, сезонността на пиковете на пандемията и възрастовата група на основните почитатели на културния туризъм са белязали развитието му през изминалите две години на криза. Това обясни пред БНР Даниела Стоева, заместник-председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти и бивш служебен заместник-министър на туризма.

"Кризата не е приключила. Имахме много оптимистични очаквания за предстоящия сезон, такива бяха индикациите преди да се разрази военният конфликт в Украйна. Настоящата геополитическа обстановка ни постави в много по-неизгодно положение даже и от пандемията."

Културният туризъм е сегментът от туристическия сектор, който най-силно се влияе от човешкия фактор и личното отношение, тъй като говорим преди всичко за преживявания, коментира Стоева.

"Екскурзоводите, които са лицето на културния туризъм, по никакъв начин не бяха компенсирани в кризата. Голяма част от тях са се пренасочили към други сектори."

В музейните обекти и културните институции също се наблюдава отлив на кадри и икономическа незаинтересованост от тази сфера, което понижава качеството на туристическия продукт, подчерта Даниела Стоева.

Снимка: БГНЕС

Културният туризъм има много по-силен мултиплициращ икономически ефект от стандартните почивки на море и планина, смята тя.

"Рефлектира върху хотелите в градска среда в цялата страна, съответно в малките населени места тип "селски туризъм". Транспортни фирми, местните общности и местните бизнеси – всичко това е засегнато, когато няма възможност да се реализира в пълния си капацитет културният туризъм."

Заради войната в Украйна има голям отлив от пазарите, които са били утвърдени в търсенето на български културен туризъм, поясни Стоева. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Хаджидимитров

Димитър Хаджидимитров: По въпроса с горивата топката в момента е изцяло в правителството

"Силно се надявам да нямаме проблем с горивата" . Това коментира пред БНР Димитър Хаджидимитров , заместник-председател на Асоциацията на българските търговци, производители и вносители на горива: "При проблема с горивата топката в момента е изцяло в правителството и не само на нашето, но и на европейско ниво, мисля, че трябва да се водят..

публикувано на 28.10.25 в 14:51
Национален политехнически музей - София

"Пътувай с "Хоризонт" из най-забавните места в столицата ни за малките туристи

Куклите са не просто играчки, а част от културата и историята на човечеството . Това се случва в Музея на куклите в столицата . Те разказват за начина, по който различните народи възприемат детството, красотата, традицията и театъра. С времето куклите променят формата и предназначението си - от ритуални и обредни предмети до детски спътници и герои..

публикувано на 28.10.25 в 13:47
Стефан Дечев

Историкът Стефан Дечев представя книгата “Задкулисието срещу Съединението”

"Задкулисието срещу Съединението” е новата книга на историка Стефан Дечев, който з авършва "История" в Софийския университет, специализира в Амстердамския университет и в Централноевропейксия университет, преподава в Нов български университет. Излиза книгата "Съединението срещу Задкулисието" "Както първите читатели на книгата, която..

публикувано на 28.10.25 в 13:23

Таня Желязкова: Разширихме полето на ученическото самоуправление на всяка паралелка

"Нашата организация тази година навърши 15 години и каузата за ученическото самоуправление развиваме от самото начало" . Това заяви пред БНР  Таня Желязкова-Теа , председател на Настоятелството на Фондация "Институт за информални иновации": "Ние имаме участие в създаването на новия Закон за предучилищно и училищно образование, където..

публикувано на 28.10.25 в 10:24
Боян Рашев

Боян Рашев: Спирането на работа на "Лукойл" хич не е добра опция за България

 "Държавата трябва да съумее да подсигури работа на "Лукойл" , като спазва обаче гаранциите, защото стигането до спиране на работа на рафинерията, хич не е добра опция за България". Това каза пред БНР Боян Рашев , енергиен експерт: "Твърде неприятно ще стане тогава, така че решение трябва да се намери . Аз мисля, че това, което Германия прави..

публикувано на 27.10.25 в 17:33
Ивана Радомирова

Как работи депозитната система за опаковки и кога ще влезе в сила?

Преди 2 седмици по време на годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в България, министърът на околната среда и водите Манол Генов е обявил, че въвеждането на Национална депозитна система за опаковки в България ще се осъществи през 2027 годината. Идеята на правителството е системата да се управлява от..

публикувано на 27.10.25 в 15:39
Преслав Райков

Преслав Райков: Бюджетът на държавата отдавна е недисциплиниран

"1 милиард лева повече за пенсии и 2 милиарда лева повече за заплати, без увеличение на данъците е един морален риск и купуване на политическо време ". Това заяви пред БНР финансистът Преслав Райков : " Бюджетът отдавна е недисциплиниран. Последните четири години водим тотално недисциплинарана политика на едни разходи, които обаче не са..

публикувано на 27.10.25 в 14:29