Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Номерът с Украйна е неприложим по отношение на ветото върху РСМ

Снимка: Ани Петрова

Според някои анализатори "Продължаваме промяната" проявила висока коалиционна култура, измисляйки такова решение за помощта за Украйна, което да задоволи непримиримите по въпроса БСП и ДБ. Вярно е, че в резултат на формулировката, че ще предоставим военно-техническа помощ, т.е. няма да пращаме оръжия, а само ще извършваме ремонтни дейности, коалицията оцеля. Само че ПП много ще сбърка, ако реши, че подобен "маньовър", както се изразяваше другарят Тодор Живков, може да проработи и в други, значително по-сложни ситуации. Такъв ход можеи да се оказа печеливш по казуса "Украйна", но със сигурност ще бъде губещ при казуса "българското вето над Скопие". Както сочат всички социологически проучвания, огромното мнозинство от българските граждани са срещу падането на ветото. Изследване на "Галъп", публикувано през април, показа, че през последните две години броят на хората, категорично нежелаещи ветото да пада, се е увеличил с десет пунтка и вече е близо 70%. Логично е тези хора да бъдат изключително гневни, ако това вето падне. И вече в този случай никакви витиевати формулировки, гарнирани обилно с евроатлантическа риторика, няма да спасят положението.

Вярно, премиерът Петков постоянно отрича, че е давал някакви обещания по темата на Брюксел и Вашингтон. Обаче, първо, той и за други неща категорично отричаше, пък те после се оказаха верни. И, второ, нашите македонски приятели не спират да говорят дори за някакви подготвени вече документи, които били пред подписване. От жизнерадостното им говорене по темата на нас ни става пределно ясно, че въпросните документи едва ли ще съдържат нещо добро за България. И още нещо важно има. Румен Радев онзи ден каза нещо, което ние отдавна си знаем, но съвсем друго е, когато официално го заявява президентът на републиката. Натискът върху България да свали ветото е огромен, каза той. Едва ли някой в България се съмнява в това. Почти всеки ден тук идват разни високопоставени брюкселски чиновници, които ни обясняват как трябвало да се подчиним на нареждането по темата.

Наистина наблюдаваме една абсурдна ситуация. Големите началници се държат с нас така, все едно ние сме кандидати за член на ЕС, а не РСМ. Скопие не изпълнява базисни условия за членство в този съюз, а претенциите са към нас. В крайна сметка, нещата на които държим, са повече от естествени. Искаме да се уважават правата на българите в РСМ, да се премахнат фалшификациите от учебниците им и да спрат да крадат историята ни. Извините, ама Гърция поиска съседите ни да си сменят името, за да ги пусне в НАТО. За по-голяма отстъпка от тази не мога да се сетя. В сравнение със смяната на името на държавата корекцията на няколко учебника със сигурност не представлява никакъв проблем. Обаче Скопие не иска да направи това. Защо? Ами защото смята, вероятно не без основание, че цялата работа ще бъде свършена от Брюксел, който ще окаже натиск върху България и ние ще клекнем. И може би са прави да мислят, че ще отстъпим пред този натиск, като гледам поведението на някои наши високопоставени политици.

А още по-абсурдното е, че се намират и българи, които са готови с радост да обслужат каузата на Скопие. Даже и разни организации взеха да създават напоследък. Интересното е, че сред тези лица почти няма историци и езиковеди. Но пък е силно присъствието на грантови анализатори. На хора, които осигуряват препитанието си основно с работа по проекти на чуждестранни НПО. Разбира се, срамна работа няма, но изглежда твърде странно да осигуряваш материалното си благополучие, работейки срещу интересите на родината си. Българският национален интерес изисква да защитаваме правата на сънародниците ни зад граница и да не допускаме фалшификации на историческата истина. А призивите да махнем ветото, пък после ще му мислим, са насочени именно срещу тези много важни задачи. Македонският политически елит сега се държи така, все едно от него зависи всичко, а ако направим глупостта да свалим ветото, с тези хора изобщо няма да може да се говори.

Силно се надявам, че онези партии в управляващата коалиция, които много искат падане на ветото, в крайна сметка да осъзнаят, че едно отстъпление пред претенциите на Скопие ще има тежки последици за собственото им политическо бъдещето. Номерът с Украйна просто няма как да мине с РСМ.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03