Програмата подпомага сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в усилието им да подобрят качеството на живот на софиянци.
„Виртуален тур - непознатата София“ на Центъра за предприемачество и управленско развитие – България е един от проектите, получили финансиране по програмата в размер на 11 000 лева.
Целта на инициативата е да популяризира малко познати паметници и забележителности. Близо 40 са обектите, които жителите и гостите на града могат да посетят. За целта са замислени шест маршрута, разделени по теми.
"Успяхме да класифицираме в 6 основни маршрута съответните обекти. Закачливо сме ги наименовали с оглед на това да предизвикаме обществения интерес – „Познатото непознато“ така сме кръстили първият маршрут, който има 6 обекта. „Бижу зад ъгъла“ е следващата категория маршрут, в който има повече обекти. „София цъфти“, в която линия сме се опитали да дадем информация за растения и видове, които са интересни със своя характер. „Графити арт“, което е относително нова за София, абсолютно динамично като величина, защото почти всеки месец изникват нови и нови графити с висока художествена стойност. „Тук живя и твори“ е една поредица от къщи, домове с различна история на видни хора, които са живели и творили в София. "Любознателни пътешественици“ - три обекта, но със сериозна стойност и принос към облика на София, в който сме се опитали да дадем информация за растения“, каза Станислав Червенков, заместник- директор на CEED Bulgaria.
Валентин Георгиев, „Маркетинг и бизнес развитие“ в CEED Bulgaria разказа повече за проекта:
„В тези всички маршрути общото е това, че правихме допитване до хората в близост до тези обекти на случаен принцип и задавахме въпроса знаете ли къде се намира съответния обект. В случая първото от тях - Римската стена „Познато-непознато“ зададохме въпроса знаете ли къде се намира Римската стена отговорът беше – пазарът. Хората не знаеха, че там се намира тази римска стена, която не е римска. Тази стена е част от стар, най-вероятно молитвен османски храм, който е бил гробница на високопоставен турчин е бил молитвен паметник, пред който са се осъществявали молитви преди тръгване за Божи гроб".
Общият бюджет по Програма „Европа“ за тази година е 500 000 лева. Ще се приемат предложения, свързани с повишаването на демократичната култура и гражданска осведоменост, Европейската година на младежта, медийната грамотност, здравословният начина на живот за всички, с преодоляване на негативните последствия от Covid-19.
За финансиране могат да кандидатстват граждански организации. Срокът за подаване на предложенията е до 3 юни 2022. Повече информация за условията и начина на кандидатстване може да се намери на сайта - www.evropa-so.bg.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..