Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БХК пита МВР за действията на полицията при сблъсъците пред Паметника на съветската армия

Според правозащитната организация е било нарушено правото на изразяване на привържениците на Украйна, а полицията е взела страна

На 4 май в района на паметника се стигна до противопоставяне на две групи граждани, изразяващи противоположни позиции за войната в Украйна
Снимка: БГНЕС

Българският хелзинкски комитет е отправил отворено писмо до МВР за действията на полицията в района на Паметника на съветската армия преди няколко дни. Тогава заявена акция по опаковането на част от паметника не се състоя, защото органите на реда разделиха участниците в нея от контрапротестиращи в защита на монумента. 

4 май 2022 г.  Снимка: БГНЕС

Едно законно и регламентирано събрание на граждани, които бяха организирали разрешена и съгласувана със Столичната община и МВР акция, беше възпрепятствано от контрадемонстрация. В продължение на часове органите на МВР не предприеха нищо, за да осигурят правото на изразяване – чрез опаковане на част от скулптурите на големия монумент на Паметника на съветската армия, поясни Надежда Цекулова от БХК в предаването "Хоризонт до обед". Тя допълни, че и вчера в района на паметника сме станали свидетели на "кръстосване на дръжки на знамена".

Според адвокат Адела Качаунова на 4 май е било налице бездействие на органите на реда.

"В същия момент има протест на партия "Възраждане" на друго място. С което те активно пречат на гражданите да проведат своето мирно шествие. Тяхната свобода на изразяване е нарушена, защото не успяват да завършат акцията си. Контрапротестиращите са допуснати в близост до паметника."

На 4 май хората, които са имали разрешение за протест, не са могли да изразят своята гражданска позиция на 300 метра от паметника, тъй като акцията включва опаковане на скулптурни фигури с български и украински знамена, посочи Надежда Цекулова.

4 май 2022 г.  Снимка: БГНЕС

Според нея полицията е изтласкала привържениците на Украйна от монумента и ги е отдалечила от него. По думите ѝ органите на МВР са по-склонни да защитят едната позиция.

"Направен е плътен кордон между двете групи, така че пред паметника да не се стигне до физическа саморазправа."

Адела Качаунова е на мнение, че полицията не е трябвало да допуска контрадемонстрантите да обградят паметника. Тя припомни, че насилие се случи наблизо – в подлеза на Софийския университет.

Вишката, с която бе свалено украинското знаме от фасадата на Столичната община, е форма на изразяване, но не е била съгласувана, уточни тя.

"И едната, и другата група имат право на изразяване, но те не трябва да влизат в сблъсък, така че да си пречат едни на други", смята Адела Качаунова. 

Адела Качаунова и Надежда Цекулова

Цялото интервю с Адела Качаунова и Надежда Цекулова чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31