Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата чества Светите равноапостоли Кирил и Методий

| обновено на 11.05.22 в 15:17
Снимка: uni-vt.bg
На 11 май църквата отбелязва празника на Светите равноапостоли Кирил и Методий.

Първи известия за празнуването на братята Кирил и Методий на 11 май във възрожденската ни книжнина намираме в "Христоматия славянского язъка" от 1852 година на Неофит Рилски.

През 1857 година денят на Светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград заедно със служба и за Свети Иван Рилски. От страниците на "Цариградски вестник" от 26 април 1858 година будните ескизаарски граждани научават, че в Пловдив и други градове българите започнали да честват вместо "Три светии" "Св. Св. Кирил и Методий" като училищен празник.

От 1863 година 11 май се установява като църковен празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на славянските първоучители. 

През 1892 година в Русе Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва "Върви, народе възродени". През май 1901 година учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към стихотворението. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 година празникът, отбелязван от държава и църква, вече се чества на един ден – само на 24 май. След 1969 година се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес вече имаме два празника – църковен (11 май) и светски (24 май).

В годините на засилен интерес към историческо ни минало и преоткриване на важни моменти, свързани с периоди на възход на българската държава, нашите възрожденци отделят достойно място на ролята на славянските просветители за културно-историческото развитие на Източна Европа. 

След повече от един век - през 1980 година, това признание идва и от папа Йоан Павел II, който ги обявява за покровители на Европа.

 "Огромно е значението на Светите равноапостоли Кирил и Методий не само за църковната история, но и на националната ни история, затова неслучайно още черноризец Храбър, един от техните ученици и последователи, е записал, че ако запиташ славянските азбукарчета – "Кой ви е създал азбуката и превел книгите“, те всички знаят и в отговор ще рекат Свети Константин Философ, наречен Кирил, както и брат му Методий". Това обясни в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" богословът проф. Иван Желев:

Проф. Иван Желев, богослов

"Днес не само православните, но и славянските католици и протестанти също празнуват делото на Светите братя Кирил и Методий и тяхната памет. Днешният ден всъщност е Национален събор за българите, макар че само Класическата гимназия и Народната библиотека са наречени на тях, но тази дата – 11 май, е засвидетелствана още много рано, още дванадесети – тринадесети век в ръкописи, които се пазят. Наричаме Кирил и Методий просветители, не просто защото са ни дали азбуката или са ни дали писменост, а и защото са ни научили на християнската вяра в едно време, в което християнската вяра е била наистина на висок пиедестал като културен фактор за народите, които я приемат заедно с писмеността, която тя носи, с възможността да се развива".

Цялото интервю с проф. Иван Желев можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж е със спукан череп след падане в изкоп

Мъж е със спукан череп, след като е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин. Това съобщиха от ОД на МВР – София. Инцидентът е станал вчера сутринта. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Пострадалият е настанен в болница със спукан в основата череп.

публикувано на 18.02.25 в 11:18
Оператор заснема Fugaku, японски суперкомпютър

Петър Статев: Ако ни одобрят проекта с ИНСАЙТ, в рамките на 2026 г. ще построим фабрика за ИИ

Работим заедно с ИНСАЙТ на Су "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютърът ни "Дискавър" и заедно кандидатствахме за създаване на фабрика за изкуствен интелект, но първо трябва да ни одобрят. Ако ни одобрят, в рамките на 2026 г., ще построим фабриката и ще имаме ресурс със 100 пъти по-голям от досегашния, каза в интервю пред БНР..

публикувано на 18.02.25 в 11:13

В стабилно състояние е медсестрата, ранена при ПТП-то с линейка край Владая

Пострадалата медицинска сестра при инцидента с линейка, която се обърна около 15 ч. вчера при Владая, е в стабилно състояние.  Тя е откарана в "Пирогов", казаха за БНР от болницата в Кюстендил, където тя и шофьорът работят.  Шофьорът е пострадал леко, той не е на болнично лечение.  Колата се прибирала към Кюстендил, след като закарала..

публикувано на 18.02.25 в 11:04

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката"

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката" в посока пътя Котел - Омуртаг, съобщи директорът на Областно пътно управление Сливен Митко Иванов. Товарният автомобил е закъсал на изкачването след село Мокрен, но вече е изтеглен. От Областна администрация съобщиха за друг закъсал тир в района село Тича. Предприети са..

публикувано на 18.02.25 в 11:02

И в Босилеград отбелязват 152-годишнината от гибелта на Васил Левски

152 години от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана  в Босилеград на 18 февруари. По традициия на тази дата,за да могат да пристигнат повече почитатели на Апостола от България. Организатори са от Столична община – дирекция "Култура",  Културноинформационния център "Босилеград", Сдружението "ГЛАС" и Гражданският комитет "Западни покрайнини".  От..

публикувано на 18.02.25 в 10:57

ВСС пак отложи произнасянето си по казуса със съдия Мирослав Петров

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отново отложи произнасянето си по сигнала на съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска защита след прокурорска проверка във връзка с отказа му да отнеме автомобила на осъдения за шофиране след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи. Причина за отлагането беше, че Софийската..

публикувано на 18.02.25 в 10:52
Александър Александров

Уроци по летене и живот в “Да бди над нея” на френския писател Жан - Батист Андреа

"Красива история с вкус на носталгия и портокали". Така можем да опишем романа на френския писател, сценарист и режисьор Жан - Батист Андреа - "Да бди над нея" .  През 2023-та историята получава най-високото литературно отличие на Франция - наградата "Гонкур" .  Като майсторска скулптура, Жан Батист вае историята на талантливия си..

публикувано на 18.02.25 в 10:44