Първи известия за празнуването на братята Кирил и Методий на 11 май във възрожденската ни книжнина намираме в "Христоматия славянского язъка" от 1852 година на Неофит Рилски.
През 1857 година денят на Светите братя е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград заедно със служба и за Свети Иван Рилски. От страниците на "Цариградски вестник" от 26 април 1858 година будните ескизаарски граждани научават, че в Пловдив и други градове българите започнали да честват вместо "Три светии" "Св. Св. Кирил и Методий" като училищен празник.
От 1863 година 11 май се установява като църковен празник на Светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на славянските първоучители.
През 1892 година в Русе Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва "Върви, народе възродени". През май 1901 година учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към стихотворението. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 година празникът, отбелязван от държава и църква, вече се чества на един ден – само на 24 май. След 1969 година се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес вече имаме два празника – църковен (11 май) и светски (24 май).
В годините на засилен интерес към историческо ни минало и преоткриване на важни моменти, свързани с периоди на възход на българската държава, нашите възрожденци отделят достойно място на ролята на славянските просветители за културно-историческото развитие на Източна Европа.
След повече от един век - през 1980 година, това признание идва и от папа Йоан Павел II, който ги обявява за покровители на Европа.
"Огромно е значението на Светите равноапостоли Кирил и Методий не само за църковната история, но и на националната ни история, затова неслучайно още черноризец Храбър, един от техните ученици и последователи, е записал, че ако запиташ славянските азбукарчета – "Кой ви е създал азбуката и превел книгите“, те всички знаят и в отговор ще рекат Свети Константин Философ, наречен Кирил, както и брат му Методий". Това обясни в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" богословът проф. Иван Желев:
"Днес не само православните, но и славянските католици и протестанти също празнуват делото на Светите братя Кирил и Методий и тяхната памет. Днешният ден всъщност е Национален събор за българите, макар че само Класическата гимназия и Народната библиотека са наречени на тях, но тази дата – 11 май, е засвидетелствана още много рано, още дванадесети – тринадесети век в ръкописи, които се пазят. Наричаме Кирил и Методий просветители, не просто защото са ни дали азбуката или са ни дали писменост, а и защото са ни научили на християнската вяра в едно време, в което християнската вяра е била наистина на висок пиедестал като културен фактор за народите, които я приемат заедно с писмеността, която тя носи, с възможността да се развива".
Цялото интервю с проф. Иван Желев можете да чуете от звуковия файл.
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще пита Пленума на Върховния административен съд кой да ръководи временно това съдилище след 21 юли. Тогава изтичат шестте месеца, в който настоящият изпълняващ функциите председател Георги Чолаков може да заема този пост. Част от промените в Закона за съдебната власт, които послужиха като основание..
Столичният общински съвет ще гласува нова наредба за жилищната политика в града на сесията си този четвъртък. Това доведе до притеснения в настоящите наематели на общински жилища, които се притесняват, че ще останат на улицата с въвеждането на срочност в договорите им за наем. По инициатива на независимия общински съветник Ваня Григорова..
Дъжд е валял 20-ина минути в зоната на пожара в Рила, което ще помогне за овладяването на огъня, обхванал над 500 декара. Това казаха за БНР доброволци от Кюстендил, които са на терена. Екипите на Пожарната и горските работници са все още в района, за да огледат периметъра, включително и с дрон, и да решат как ще продължи гасенето...
Софийската районна прокуратура внесе в съда обвинителен акт срещу шестима души заради хулиганските действия пред сградата на Европейската комисия и Европейския парламент в София. До безредиците се стигна през февруари по време на организиран от партия "Възраждане" протест срещу еврото. Петима от обвиняемите мога да получат до 5 години..
Варненският апелативен съд потвърди домашния арест за 19-годишния от Разград, който причини смъртта на трима души, след като колата му се заби в кафене. Обвинението е за смърт, причинена по непредпазливост. Варненският съд потвърди решението на Разградския окръжен съд, което беше протестирано от прокуратурата. Съдът в Разград..
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи снощните коментари на президента на Съединените щати Доналд Тръмп като "много сериозни", добавяйки, че Москва ще се нуждае от време, за да ги анализира, предаде Ройтерс. Коментарите на Кремъл дойдоха, след като Тръмп заплаши да наложи много високи вторични мита върху руския износ, ако до 50 дни не..
Президентът Румен Радев почете паметта на 1027 български офицери и войници, загинали в заключителната фаза на Втората световна война. Тленните им останки са погребани в българското военно гробище край хърватския град Вуковар: "България има важен принос за разгрома на Хитлерофашизма с хиляди жертви. Също така беше мой дълг да отдам почит на..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..